Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новият президент трябва да възстанови доверието на обществото към институциите"

Тудор Куртифан: Голямата тема на тези избори беше проевропейският път на Румъния

"Очакваме от Никушор Дан да посочи кой ще е новият премиер"

| Интервю
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Румъния си избра президент шест месеца след отменените от Конституционния съд избори, спечелени от националиста Кълин Джорджеску заради съмнения за манипулации. Това вече е минало – търсим сега изводите от последния вот, спечелен от Никушор Дан. Някои западни медии го нарекоха "математикът, който прогони от Румъния призрака на крайната десница".

Какъв е изводът от тези президентски избори? Отговор даде в интервю пред БНР журналистът Тудор Куртифан:

"Голямата тема на тези избори беше проевропейският път на Румъния – в Европейския съюз и НАТО. Не мисля обаче, че ако Джордже Симион беше спечелил, щяхме да видим РОекзит или нещо подобно. Със сигурност обаче щяхме да си развалим отношенията със страни като Франция и Германия. Това е опасно, защото сме много зависими от европейските фондове, а румънската икономика в момента е в много лошо състояние – инфлация, много висок бюджетен дефицит и т.н. Следващото правителство ще трябва да взима много непопулярни икономически мерки".

Еуфорията на победителя и разочарованието на загубилия вече затихват. Няма време за губене, няма толеранс, проблемите са надвиснали над Румъния и чакат решения. Никушор Дан няма да има меден месец. Очакванията към него са големи. Какви ще бъдат първите стъпки на новоизбрания президент?

"Първите му стъпки ще бъдат насочени към осигуряване на политическа стабилност, защото в момента нямаме редовно правителство – имаме временно изпълняващ длъжността премиер. Смятам, че през следващите 2-3 седмици ще очакваме от Никушор Дан да посочи кой ще е новият премиер. Защото в Румъния той се назначава от президента. До месец най-много ще имаме пълноценно правителство. Големи шансове за това има Илие Боложан, настоящия временно изпълняващия длъжността президент. Но е трудно да се каже, защото големият въпрос е кой ще бъде част от управляващата коалиция. Вариантите са два – голяма коалиция, съставено от социалдемократите, либералите, партията унгарците и "Съюз за спасение на Румъния". Това ще е широка, но нестабилна коалиция. След максимум пет месеца те ще се изпокарат помежду си, просто са много са различни и имат обтегнати отношения. Вторият сценарии е правителство на малцинството – либералите плюс "Съюз за спасение на Румъния", като социалдемократите ще останат в опозиция. Ще подкрепят кабинета, но ще са в опозиция. Не е ясно кой от двата сценария  ще се случи, защото има много неизвестни".

Две Румънии. Така някои анализатори определиха резултатите от вота, които показаха дълбоко разделение в румънското общество. По-голямата част от гласувалите в родината си румънци подкрепиха Никушор Дан, но тези в чужбина в мнозинството си гласуваха за Джордже Симион. Какво ще се случи оттук нататък с това разделение? Как то ще влияе на обществения и политически живот на страната?

"Опасността премина, но само за момента. Тя остава тук. Доверието на голяма част от обществото към нашите институции е на много ниско ниво. Това, което е изключително важно да направи Никушор Дан, освен икономическите мерки, е да възстанови това доверие. Има огромна пропаст между хората и институциите. Вотът за националистическата партия "Алианс за обединение на румънците", чийто лидер е Симион, беше протестен. Това е вот срещу партиите на статуквото. Това е разбираемо, защото е резултат от поредица от лоши решения на управляващите коалиции и партии през последните години. Лоши решения по време на пандемията, по време на войната, лошо решения за икономиката. Много важна, но и много трудна задача за Никушор Дан, ще е да възстанови това доверие. Доказателство за липсата му е, че на два поредни президентски избора до балотаж стигат опозиционни политици – Джорджеску и Ласкони миналата година, а сега Симион и Дан". 

Ако Никушор Дан не успее - гневът ще остане и ще го видим още по-силен след четири години на следващите избори, каза още журналистът Тудор Куртифан. 

Погледите сега са към новоизбрания президент и преговорите с политическите сили за това каква ще е управляващата коалиция и кой ще е новият премиер на страната. 

Интервюто на Лъчезар Вълев с Тудор Куртифан в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

Шествие в Букурещ след избора на Никушор Дан

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в движението заради ремонти по АМ "Струма"

В продължение на два дни - 23 и 24 юли, ще се извършва интензивна работа по АМ "Струма" в участъка Дупница-Бобошево, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Това налага временни промени в организацията на движението по аутобана. На 23 и 24 юли движението от 36-и до 56-и км на АМ "Струма" в посока Благоевград поетапно ще е само в..

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Николай Вълканов: С огромните правомощия, които се дават на КЗП, всеки бизнес ще е застрашен

С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да..

публикувано на 23.07.25 в 09:00
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Създават се бухалки срещу бизнеса!

Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР  промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара.  В законопроекта са заложени..

публикувано на 23.07.25 в 08:35
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц и Макрон обсъждат сигурността и търговията със САЩ

Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде постигната сделка до 1 август. Макрон и Мерц, който оглави германското правителство през май,..

публикувано на 23.07.25 в 08:33
Красимир Вълчев

Министър Вълчев представя предложения за промени в учебните планове в гимназиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката. Ще бъде представен и проектографик на..

публикувано на 23.07.25 в 08:20
Доналд Тръмп

Тръмп обяви търговско споразумение и 15% мита за Япония

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика.   Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..

публикувано на 23.07.25 в 08:14
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул

В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия.  Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната.  Стотици изразиха..

публикувано на 23.07.25 в 08:04