Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как може да се увеличат заплатите в градския транспорт от 1 април?

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

За да бъде изплатена допълнителната сума от 300 лева от 1 април към заплатите на работещите в градския транспорт на София, трябва да се подпишат анекси към колективните трудови договори в четирите общински транспортни дружества - електро - и автотранспорта, Центъра за градска мобилност и метрото - това обясни пред БНР председателят на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ Александър Шопов. 

За шестте дни на гражданско неподчинение работещите трябва да получат заплата, но без придобивките за действително извършена работа.

След като вчера спешно бе подписано правителствено постановление за отпускане на 15 милиона лева за увеличение на заплатите, днес би трябвало тези средства да са по сметките на Столичната община, заяви председателят на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ Александър Шопов.

"Предвид на това, че и в Столичния общински съвет през изминалата вечер беше входирана рамка на бюджет за градския транспорт, в който фигурират тези 300 лева, би следвало когато бъдат начислени заплатите на работниците за месец април, които са в месец май, в момента трябва да се получат, да си ги видят по фишовете", посочи той.

В четирите общински транспортни дружества датите за изплащане на заплатите за април през месец май са различни. Предстоят разговори с директорите им, допълни Шопов.

"Но следва и да има подписан анекс към колективните трудови договори на четирите дружества, за да бъде това увеличение легитимно и според разпоредбите", посочи още председателят на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ.

В отговор на въпрос дали за времето на шестте дни блокада работещите ще получат заплата, Шопов обясни: "Всички работници и служители, които са били на работа, са си взимали пътните листа, администрацията си е била по работните места. Протестите и барикадите пред гаражите бяха единствено и само на служители, които не бяха на работа, в почивка, в отпуска, така, че тези, които е трябвало да застъпят на работа, са били на работните си места и би следвало да получат трудовите си възнаграждения".

Но без километричния бонус и всички други допълнителни придобивки, които са във връзка с действително извършена работа.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министърът на културата връчи отличието "Златен век" на изявени творци

Огърлица "Златен век" за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност получиха актьорът Йосиф Сърчаджиев, певецът Орлин Горанов, архитект Лозан Лозанов, композиторът Стефан Илиев, кинорежисьорът Иван Павлов, проф. Надежда Сейкова, Михаил Заимов, Стефка Карайончева - Сенко. Наградата "Златен..

публикувано на 21.05.25 в 14:16
Снимката е илюстративна

Мечка нападна пчелин край шуменското село Тушовица

Мечка нападна пчелин  край шуменското село Тушовица. От десетилетия в региона не са забелязвани мечки. Близо един час траела срещата между пчелар и мечка и приключила само с два потрошени кошера. За емоциите и адреналина разказа пред Радио Шумен Исмаил Курдов - горски и син на пчеларя: "Близо 7 метра е била дистанцията един от друг...

публикувано на 21.05.25 в 14:08

Предлагат правила за движение с електрически тротинетки в Монтана

Общински съветници предлагат Монтана да въведе правила за движение с електрически тротинетки. Инициаторите ще внесат предложния за изменение на Наредбата за организация на движението в града. Към момента в Монтана няма обособени места за каране на електрически тротинетки. Общинският съвет на Монтана ще разгледа предложение за изменение на..

публикувано на 21.05.25 в 13:45
Израелски войници на границата с Газа, 12 ноември 2023 г.

Испанският парламент прие резолюция с призив за оръжейно ембарго над Израел

Испанският парламент прие необвързваща резолюция, с която призова за оръжейно ембарго срещу Израел. Предложението на една от партиите, подкрепящи правителството получи 176 гласа на фона на 161 "против". Инициативата има за цел реформа на законодателството, регулиращо външната търговия с военна техника. Целта е да се наложи автоматично..

публикувано на 21.05.25 в 13:45
Депутати от ДПС-ДПС направиха изявление за медиите в кулоарите на НС. В центъра: Хайри Садъков.

Хайри Садъков: ДПС-ДПС е обект на политическа атака, последният етап е отнемането на сградата

В момента срещу Движение за права и свободи се получава изключително неприятна атака в политически план с участието на държавата - т ова заяви пред журналисти в парламента депутатът от ПГ на "Демокрация, права и свободи – ДПС" (ДПС-ДПС) Хайри Садъков, предаде репортер на БГНЕС. "Преди известно време Движение за права и свободи взе своето..

публикувано на 21.05.25 в 13:28

Банките у нас с най-ниските лихви в Европа по кредити за домакинствата за покупка на жилище

Банковите услуги в България са сред най-достъпните в Европейския съюз, показва анализ на Асоциацията на банките в България (АББ).  Според него банките в България предлагат най-ниските лихвени проценти в Европа по новоотпуснати кредити за домакинствата за покупка на жилище в национална валута. Фокусът на анализа попада върху съпоставими по територия,..

публикувано на 21.05.25 в 13:25

"Български пощи" получават 9,5 млн. за подготовка за преминаване от лев към евро

Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с функцията, която ще изпълняват пощенските клонове по обмяната на левове с евро. Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов обяви: "Както знаете, много български граждани ще..

публикувано на 21.05.25 в 13:14