5000 военнослужещи от силите за бързо разполагане от ЕС вече са оперативни и ще могат да действат в случай на кризи, съобщи след Съвет "Външни работи" и "Отбрана" върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. Предложението бе направено преди около 3 години от нейния предшественик Борел.
Калас заяви, че след приетия днес 17-ти санкционен пакет срещу Русия се работи върху 18-ия в координация с международните партньори. Запитана за предложението на американския сенатор от Републиканската партия Линзи Греъм за налагане на мита до 500% на страните, купуващи руски петрол, газ, уран и други ключови продукти, ако Русия не се съгласи на безусловно примирие, Калас заяви, че много хора в Съединените щати мислят като него. Запитана какъв лост би бил най-болезнен за руската икономика, тя посочи тавана на цените на петрола:
"Таванът на цените на петрола определено е това, което има ясно влияние върху руската икономика. Днес научихме от разузнаването, че руската икономика не върви добре. Досега те можеха да прикрият това с пропаганда, но вече не могат дори и това. И казват, че тя изглежда в стагнация."
Свалени са всички икономически санкции срещу Сирия, но остават ограниченията върху режима на Асад и за нарушаване на човешките права. Калас определи решението като "условно и обратимо в зависимост от напредъка".
Тя каза още, че се подготвя договор, по който ще се отпуснат 5.5 млн. евро за радио "Свободна Европа" и определи това като краткосрочно финансиране за неговата работа в съседни на ЕС страни, по-специално в Кавказ и Централна Азия. "Страните-членки трябва да намерят дългосрочно решение ", подчерта Калас.
Израел разкритикува решението на Европейския съюз да преразгледа споразумението за сътрудничество между евроблока и еврейската държава заради нейната засилена офанзива в Ивицата Газа, предаде Франс прес. "Изцяло отхвърляме посоката, възприета в изявлението, която отразява пълно неразбиране на сложната реалност, пред която е изправен Израел", написа в..
Американският президент Доналд Тръмп обяви планове за изграждане на система за противоракетна отбрана, наречена "Златен купол", предаде Франс прес. В Белия дом Тръмп заяви, че вече е избран проект на системата, която ще защитава Съединените щати дори от ракети, изстреляни от космоса. Очаква се тя да заработи преди края на мандата на Тръмп. "Имам..
В Кипър официално започва първият етап от правителствения план за изграждане на жилища с достъпен наем за нуждаещи се семейства. Споразумение за изпълнението му подписват днес Кипърската организация за развитие на земята и община Лимасол. Строителството на първия в страната комплекс от достъпни жилища под наем стартира след близо три години..
Администрацията на Доналд Тръмп иска Великобритания да увеличи разходите си за отбрана с десетки милиарди паунда, за да даде пример на Европа, пише „Таймс“, цитирайки източници от Пентагона. Ръководителите на Пентагона са казали на британските си колеги, че президентът на САЩ би бил „по-щастлив“, ако Обединеното кралство увеличи бюджета си за отбрана,..
Има съмнения дали притежателите на британски паспорти ще могат да използват електронни портали по летищата в ЕС това лято, съобщи Би Би Си. Това беше една от договореностите в обявеното в понеделник споразумение за "рестартиране" на Брекзит. Представител на Европейската комисия заяви пред Би Би Си, че гражданите на Обединеното кралство няма да имат..
Интересът към СПА и медикъл СПА хотелите по Черноморието се разпределя по равно между чуждестранните и българските туристи, докато във вътрешността на страната интересът е доминиран от българските посетители. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в рамките на четвъртата Националната конференция за здравен туризъм, която се..
Няколко училища в Атина бяха затворени заради потвърден случай на вирусен менингит на 18-годишен ученик. По препоръка на лекарите - общинските власти в Атина затвориха пет училища и децата ще се обучават дистанционно. Засега мярката е за два дни, докато се установи дали има още заразени ученици след потвърдения случай на вирусен менингит...
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..