Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред количеството такава.
Медийната среда е силно конкурентна в борбата си за всеки слушател, зрител и Интернет потребител и често компромисна спрямо журналистическите стандарти, достоверността на информационните източници и основните си роли, като образование и възпитание на аудиторията.
Но медиите се развиват и променят. Бяхме свидетели през годините на силен подем на жълтата преса, сега на подкасти, на опити за медийни хибриди и най-новото изкуствения интелект.
Медиите все повече се опитват да забавляват, да продават, стават все по-малко аналитични и критични. Това повлиява потребителите и те свикват с поднасянето на такова съдържание, а с времето и търсят точно него.
Едно е сигурно, във века на информацията ще получаваме повече, отколкото можем да потребяваме и за това трябва да станем добри в търсенето и поднасянето на такава.
С Георги Любенов, който няма нужда от представяне, защото е разпознаваем от аудиторията на радиото и телевизията, разговаряме по тези теми в навечерието на 24 май.
Георги Любенов започва работа в медиите като ученик и става свидетел на динамиката в медийния процес през последните десетилетия. Стажът му в БНР и БНТ го поставя на много места в избора на електронни формати предавания и новини.
"Винаги, когато имам повод да прекрача прага на този прекрасен адрес - "Драган Цанков" 4, изпитвам огромно вълнение, много спомени, мога с часове да разказвам за тези хубави и мили 30 години назад, в които съвсем млад реших, че журналистиката, медиите, тази публична комуникация ще бъде моето нещо, каза за БНР журналистът Георги Любенов.
"Водил съм и "Нощен Хоризонт" в едно интересно време в средата на 90-те - от 1996 до 1998 г., "горещо време", студентски стачки, 97 година зимата големите протести, всичко това мина през "пулса" на радиото.
Радиото е толкова пъргава и актуална медия, която отразява всяка секунда от случващото се. Един човешки живот и стартът на една кариера започна така - от "Нощен Хоризонт", към "Закуска на тревата", "12+3" - радиото е любов несъмнено, допълни Любенов.
"Прекрачих прага на БНР на 16 години, така че аз много се вълнувам като чуя - "Ти си дете на радиото"...
Днес сме залети от информация, образи и гласове, всеки е в надпревара да бъде топ - водещият, което започва да "струва" "цената" на професията, започва "да струва" качеството на журналистиката, изтъкна Любенов.
"Професията на журналиста обаче продължава да има своята огромна ценност, именно заради тази динамика на промените днес, в които има преплитане на дезинформация, фалшиви новини, изкуствен интелект, затова нашата професия продължава да бъде важна, заради мисията да бъдеш честен със своята аудитория.
Клише е, че трябва да си обективен, че трябва да си достоверен, че трябва да си безпристрастен, че трябва да си балансиран, това са клишета, но те затова са клишета, защото съдържат истината на тази професия.
Да, много се промени и функцията на медиите, много се промени и медийната среда, много се промениха и слушателските, и зрителските очаквания.
Има много обяснения за това, моето обяснение е свързано с радикализирането на средата.
Вкусовете се радикализираха и това постави нашата професия пред много трудности и изпитания.
Не искам да звучи като оплакване, но трябва да сме наясно, че ако твоето разбиране съвпадне с вкуса на зрителите или слушателите, тогава е много лесно, тоест ако твоите професионални критерии вървят заедно с техните, тогава професията не е трудна, сподели още Любенов.
По думите на журналиста не бива да се оплакваме от трусовете на времето, защото няма "опропастено време", заради което да казваш, че това време ни е "смазало", трябва да гледаме на времето, като на нещо, от което да вземем хубавото, защото ето например, в БНР е имало хора, от които сме се възпитавали на музикални вкусове, колеги журналисти, от които сме се учили, имена, които са били пример за нас, плеяда от хора на висотата на българската култура - музика, литература, опера, театър, допълни Любенов.
"А днес аудиторията е радикализирана, защото тя иска да си чуе нейното, иска да се обърнеш и да кажеш нещо конкретно на една част от аудиторията, но тя стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата, една и съща личност в една медия, представена по един начин, може да бъде герой, но същата тази личност в друга медия - може да бъде злодей, поясни водещият на "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
Още слушайте в интервюто на Мая Данчева с Георги Любенов в "Нощен Хоризонт".
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..