Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пред БНР Надежда Цекулова настоя за оставката на просветния министър Красимир Вълчев заради "тоталната хаотичност и пълна липса на структуриран разговор без каквито и да е причинно-следствени връзки"

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

| Интервю
Снимка: фотоколаж Радио Видин
Чуй новината! Чуй новината:

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература, която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство.

"Готова съм на всякаква тема, която се падне", каза друг от зрелостниците. 
Изпитът започна точно в 8.30 часа и ще продължи 4 часа. Провежда се в близо 800 училища в цялата страна, като 12-окласницте са разпределени в над 4200 изпитни зали. Ангажирани са около 12 хил. квестори. 

Тази година няма промяна във формата на теста. Изпитът включва 41 задачи, от които 22 с избираем отговор, 16 задачи със свободен отговор, 2 с разширен свободен отговор и задача за създаване на аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе). Матурата проверява знанията и уменията по граматика, правопис, лексика, способност за създаване на текст, извличане на информация. Максималният брой точки е 100. 

Едни от явяващите се разчитат на подготовка, други на памет, трети на късмет. Повечето зрелостници предпочитат да пишат есе, но отбелязват, че много зависи и от тема, която ще се падне. Част от тях смятат да останат в България, а други са се насочили към университети в чужбина. 

Втората задължителна матура ще се проведе в петък. Резултатите от изпитите се очакват около 10 юни. 

За процедурите около изпита Надежда Цекулова като родител изказа мнението си, че това е характерно за нашата среда и всички системи, в които съществуваме. Според нея тяхната първа задача винаги е те да бъдат обвити във формализъм

"Имам чувството, че това е някаква прокоба, клетва, която тегне над нас. Каквото и да се опитваме да направим, докъдето и да се опитваме да достигнем, това винаги се случва през огромна бюрократщина. Много често е по-важно какво ще бъде записано на хартията от това какъв ще е крайният резултат. По-важно е какво ще отчетем, какво ще напишем на хартията от това какъв ще е резултатът за децата ни накрая".

Цекулова настоява за оставката на просветния министър Красимир Вълчев заради "тоталната хаотичност и пълна липса на структуриран разговор без каквито и да е причинно-следствени връзки".

По думите ѝ дебатът за българското образование не се случва там, където трябва. Според нея трябва да седнем като общество и да решим какво искаме това образование да произведе. След това трябва да се разгледат добрите световни практики. Какво виждаме обаче:

"Виждаме един министър, който всяка сутрин се събужда с някаква нова идея и се чувства амбициран да я наложи на всяка цена. Това не може да произведе качествени резултати. Децата на 21 век не са децата на прехода. Ние бяхме дресирани по друг начин, който дълбоко вярвам не съответства на свободния и модерен човек в пълнота. Все още носим на гърба си тежестта на тоталитарното общество. Нашите деца растат с убеждението, че те са свободни граждани, които имат право да участват в решенията за своя живот. Така трябва и да бъде". 

Надежда Цекулова
В предаването "Преди всички" Цекулова коментира и темата за локалите. Според нея имаме погрешно разбиране за това как се стига до тези процеси:

"Нямаме фокус върху социалните и емоционалните умения, върху начина на развиване на личността. Децата се формират от средата си и е задължение на всички възрастни в обществото. В общество, в което всекидневно виждаме, че най-успешни и заможни много често не са хората, които полагат честен труд, които са добре възпитани, често от НС виждаме прояви на агресия - това е среда, която изпраща категорично послание към нашите деца и им казва, че ако по някаква причина не можеш да станеш успешен по правилата, то винаги имаш алтернативния вариант, за да станеш успешен, нарушавайки правилата".

Според нея в среда на тежък формализъм да станеш успешен по правилата е много трудно и е постижимо за много малък кръг хора. Всички останали се чувстват изключени от възможността да се развиват, прогресират и да имат по-добър живот за себе си, смята Цекулова.

"Тази среда при младите хора, основно момчетата, създава условия за включване в банди и прояви на насилие. Те търсят своето място по този начин. Като сме ги изключили от всички други възможности да се почувстват значими и да намерят удовлетворение от живота си на подрастващи, не трябва да се изненадваме, че те го търсят през нарушаване на правилата и насилие над по-слабите". 

Не виждам качествен диалог за проблемите, не виждам усилие от страна на институциите да бъдат ангажирани специалисти и да се мисли в посока - какво, къде и защо изпускаме и как да го наваксаме, изказа мнението си Надежда Цекулова. 

По думите ѝ няма система, която да е в състояние да работи само със санкции. Според нея ако човек няма ресурс да се справи с трудностите си, наказанието няма да произведе ресурс за справяне. Когато налагаш санкция за неприемливо поведение, ти трябва да предложиш и решение на проблема, който е довел до това поведение, категорична бе тя.

Репортажа на Андрей Борисов и интервюто на Силвия Великова с Надежда Цекулова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18