Министерството на образованието и науката (МОН) публикува верните отговори на държавните зрелостни изпити по профилиращ предмет и професионална квалификация, които се състояха днес.
Ключът с верните отговори от матурите от днес е наличен на следния линк.
По вариант 2 писаха днес зрелостниците на втория държавен зрелостен изпит по профилиращ предмет. Изпитният вариант беше изтеглен тази сутрин в МОН. По тема номер 5 писаха гимназистите на държавния изпит по професионална квалификация.
На днешната матура по профилиращ предмет бяха анулирани пет изпитни работи заради опит за преписване. На изпита по професия беше анулирана една изпитна работа, съобщиха от просветното министерство.
Над 24 000 гимназисти се очакваше да се явят на днешния държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. Вторият държавен зрелостен изпит се състоя в 411 училища, а изпитът по професия - в 313 училища, съобщи вчера пресцентърът на МОН.
Традиционно най-много зрелостници от профилираните паралелки бяха избрали английския език за втората си матура - около 13 000. Следван от географията и икономиката с над 2000 ученици, биологията и здравното образование с близо 1800 зрелостници. Общият брой на зрелостниците, избрали математика на тази изпитна сесия, беше 2424.
От тях желание да се явят на втора матура по математика бяха заявили близо 1400 зрелостници, а за допълнителна матура по математика (профилиращ предмет), са 317. Пожелалите да положат математика (общообразователна подготовка) като допълнителна матура бяха 718.
Държавните зрелостни изпити по профилиращ предмет се състояха едновременно по 30 учебни предмета, в т.ч. различните нива на чужди езици.
За днешния изпит по професионална квалификация най-много ученици от професионални гимназии и паралелки бяха избрали да защитават дипломен проект - 13 900. Писмена работа по теория на професията и практика имаха 6800 гимназисти, а 3500 имаха тест по теория на професията и практика.
От "Продължаваме промяната" призоваха за протест и блокада на сградата на Народното събрание, за да се осуети приемането на бюджета за следващата година. Те получиха подкрепата на "Възраждане" и критики от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. "Вчера видяхме "триъгълника на властта", пълен с хора, които са абсолютно недоволни от политиката на това..
Николай Попов - бащата на 12-годишната Сияна, която загуби живота си при пътен инцидент, връчи на председателя на Върховния касационен съд Галина Захарова искане от над 22 хиляди души срещу корупцията в съдебната система и за оставка на самата Захарова. Това стана на конференция по повод 145-годишнина от създаването на Върховния касационен съд. Тема..
От "Възраждане“ са събрали необходимия брой подписи и ще внесат жалба в КС срещу промените в закона, които разширяват правомощията на особения управител на рафинерията "Лукойл“. Това съобщи лидерът на партията Костадин Костадинов: "Ние считаме, че това е нарушение на Конституцията. Едно от основните права, които Конституцията дава на всеки един..
Въвеждането на СУПТО - софтуера за управление на приходите в търговските обекти доведе до сблъсък между депутати от "Демократична България", "Възраждане" и министъра на финансите Теменужка Петкова. Божидар Божанов от ДБ предупреди, че новото изискване ще струва изключително скъпо на светлия бизнес. "И това ще струва на бизнеса, на..
Докладът за новата структура на Столичната община тръгва за разглеждане в комисиите на общинския съвет и е предвидено да се гласува на 27-и ноември. На заседанието миналия четвъртък общинските съветници не подкрепиха предложението на кмета Васил Терзиев, което той внася този път в разширен вариант. Според проекта всички щатни бройки от направление..
Американската психологическа асоциация прави изследвания, които стигат до извода, че телефоните на децата трябва да се премахват от детските им стаи след 21 часа. Вредният ефект върху мозъка на подрастващите е доказан, те губят концентрация и получат бърз допамин. Затова се обсъжда ограничението на социалните мрежи след определена възраст...
Парламентът продължава обсъждането на първо четене на държавния бюджет за 2026 г. В пленарната зала са министър-председателят Росен Желязков и министри от кабинета. Депутатите гласуват на първо четене Бюджет 2026 Фискалната политика цели да гарантира дългосрочната устойчивост на публичните финанси, заяви от парламентарната трибуна..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..