"България винаги е била в сърцето на Европа със своите велики просветители и стремежът на народа ни към знание, духовност и култура". Това заяви в Благоевград президентът Румен Радев, който беше гост на тържествата по повод деня на българската азбука, просвета и книжовност. 24 май е и празник на града.
Държавният глава поднесе цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий в двора на Националната хуманитарна гимназия - бивша Солунска, която носи името на великите просветители и отбелязва 145 години от създаването си.
Румен Радев участва и в празничното шествие на училищата, което се събра на площад "Георги Измирлиев" в центъра на Благоевград.
"Това е най-истинският празник на българската духовност", каза президентът и подчерта историческата роля на България за културното развитие на Европа:
"Нека не забравяме, че много преди други държави да се появят на европейската карта, България е била сред водещите в културното развитие на континента, пример за просветеност и държавност. България винаги е била в сърцето на Европа със своята култура, просвета и невероятни достижения на българските таланти", заяви президентът.
Делото на Кирил и Методий и техните ученици далеч надхвърля факта, че пишем и говорим на своя език, заяви в словото си кметът на Благоевград Методи Байкушев:
"Делото на светите братя начертава националната кауза на България. Нашата вяра, стремежът ни към просвещение и убедеността на българския народ, че трябва да бъде равен с другите европейски народи“.
Сред гостите на празника бяха Зоран Тодоров и Венко Лазаров, видни общественици от град Кочани, РСМ.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..