Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Триумф за иранската продукция "Обикновен инцидент" в Кан

Джафар Панахи
Снимка: БТА

Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП.

Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната програма бяха включени 22 заглавия, посочва БТА.

След като благодари на семейството и на екипа си, 64-годишният Панахи се обърна към "всички иранци с различни мнения в Иран и по света", като ги призова да "оставят всички проблеми настрана", отбелязва електронното издание на в. "Фигаро". "Най-важното нещо е нашата страна и свободата ѝ", каза той при приемането на отличието.

Режисьорът два пъти е бил в затвора в Иран и доскоро нямаше право да напуска родината си, припомня АФП. Любовта на Панахи към киното му коства свободата: в затвора остава 86 дни през 2010 г. и почти седем месеца между 2022 и 2023 г. Тогава той обяви гладна стачка. Зад решетките Панахи намира вдъхновение за последния си филм, в който осъжда произвола. "Обикновен инцидент" разглежда дилемата на бивши затворници, изкушени да отмъстят на този, който ги е измъчвал, докато са били задържани. "Когато изпратиш (един творец) в затвора, му даваш нещо, с което да работи, идеи, отваряш му нов свят", каза режисьорът в Кан, цитиран от АФП.

Джафар Панахи е вторият иранец отличен със "Златна палма" след Абас Киаростами за "Вкус на череша" (1997). Миналата година сънародникът им Мохамед Расулоф получи специална награда на кинофорума за филма си "Семената на дивата смокиня". Тогава той пристига нелегално в Кан, припомня АФП.

През 2024 г. наградата "Златна палма" беше присъдена на "Анора" на американеца Шон Бейкър. През март т.г. той спечели и награда "Оскар" за най-добър филм.

Второто по значимост отличие на 78-ото издание на кинофестивала в Кан - Голямата награда, спечели "Сантиментална стойност" на родения в Дания норвежки режисьор Йоаким Триер.

Наградата на журито беше присъдена на два филма - Sirat на родения във Франция испански режисьор Оливер Лаше и "Звук от падане" на германката Маша Шилински.

Надя Мелити с приза за най-добра актриса/БТА

Призът за най-добра актриса взе Надя Мелити за ролята в "Последната" (La Petite Dernière) на френската режисьорка и актриса Хафсия Херци. Мелити е в образа на 17-годишна мюсюлманка, която открива, че е хомосексуална. Продукцията е по едноименния роман на писателката Фатима Даас, публикуван през 2020 г., отбелязва АФП.

Отличието за най-добър актьор получи бразилецът Вагнер Моура за ролята във филма  "Тайният агент" на режисьора Клебер Мендонса Фильо. Той играе професор, преследван по време на военната диктатура в страната. 48-годишният Моура е едно от най-известните лица в бразилското кино благодарение на международните си сътрудничества, особено на сериала "Наркос" на Нетфликс, в който играе наркотрафиканта Пабло Ескобар, отбелязва АФП.

Призът за най-добър режисьор спечели бразилецът Клебер Мендонса Фильо за "Тайният агент".

Наградата за най-добър сценарий беше присъдена на белгийските режисьори и двукратни носители на "Златна палма" братята Жан-Пиер и Люк Дарден за "Млади майки".

Вагнер Моура бе обявен за най-добър актьор/БТА

Американският актьор Робърт де Ниро получи почетна награда "Златна палма" за цялостно творчество на церемонията при откриването на форума на 13 май. Изненадващ почетен приз получи и Дензъл Уошингтън. Наградата му връчи Спайк Лий на световната премиера на съвместния им филм Highest 2 Lowest.

Водещ на церемонията тази вечер беше френският актьор Лоран Лафит.

Електрозахранването в Кан и околностите започна поетапно да бъде възстановявано, по-малко от 3 часа преди церемонията за закриването на най-големия филмов фестивал в света, отбеляза АФП. По-рано през днешния ден части от Южна Франция, включително и Кан бяха  засегнати от спиране на тока след пожар в подстанция. Жителите и за гостите на града на фестивала се оказаха изправени пред затворени ресторанти по булевард "Кроазет", малките магазини приемаха пари само в брой, а пътни полицаи регулираха автомобилното движение.

Кинофорумът не е застрашен от спирането на тока, заявиха за АФП организаторите. Фестивалният дворец, където се провежда форумът, разполага с "независима система за електрозахранване", се казва в прессъобщение.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30