Министъра на вътрешната сигурност Кристи Ноем обвини "Харвард" в "насърчаване на насилие, антисемитизъм и връзки с Китайската комунистическа партия". Говорителят на Харвард Джейсън Нютън в изявление нарече действията на правителството "незаконни".
Администрацията на Тръмп нареди да бъде спрян приема на чуждестранни студенти в най-старото и едно от най-престижните висши учебни заведения в САЩ. “Харвард” отказа да се придържа към изискванията на Специалната група за борба с антисемитизма на администрацията на Тръмп, в която освен много реформи е включено и изискването, членовете на факултетите да бъдат подлагани на проверки и одобрение от правителството.
Наредено бе и намаление на Федералното финансиране за научни изследвания с повече от 2 милиарда долара. Но конфликтът не спря до тук.
Внезапно бе наредено и прекратяване на програмата за прием на чуждестранни студенти. Сблъсъкът продължава. "Харвард" заведе съдебно дело, а Федерален съдия в Калифорния блокира администрацията на Тръмп да може да прекратява правния статут на чуждестранните студенти в университетите в САЩ.
Окръжният съдия Джефри С. Уайт в Оукланд забрани на администрацията да арестува или задържа студенти, родени в чужбина, въз основа на техния имиграционен статут, докато не излезе решението на съда.
За "Харвард" това е не само удар по престижа на Университета, но и силен финансов натиск, защото от общо над 24 500 студенти - близо 6800 са чужденци, в това число и около 20 българи.
Румяна Павлова-Плотник е българка, която получава втората си магистърска степен в Харвард през 2023 г. В момента работи в администрацията на щата Масачузетс в отдела по здравеопазване. Случващото се не я засяга лично, но не е безразлична.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Септември и в България и в Израел е месец на многото празници. Това означава и множество почивни дни, които някои предпочитат да използват за екскурзии в страиата и в чужбина. По-предвидливите отрано са се записали на организирани пътувания или са резервирали билети и места за спане по маршрута. Други още търсят перфектният туристически..
Да уважаваме всеки, който изпълнява служебния си дълг - за това призова председателят на НС Наталия Киселова в коментар на побоя над директора на МВР-Русе старши комисар Николай Кожухаров. "Ако се върнем назад, имаше доста случаи, в които полицаи изпълняваха служебния си дълг и платиха със здравето или с живота си, така, че нека първо да..
Във Великобритания след оставката на вицепремиера Анджела Рейнър за платен по-нисък данък при закупуване на второ жилище, премиерът Киър Стармър се наложи да направи спешни промени в кабинета си, включително в такива важни министерства като външните и вътрешните работи. Сагата с Анджела Рейнър, която беше и министър на жилищното строителство,..
Антиправителствените протести в Сърбия прераснаха в сблъсъци между полиция и демонстранти в град Нови Сад. Поредният от вълната от протести беше под наслов "Сърбия, чуваш ли ни?" Студентите заявиха , че акциите им са в отговор на насилието, прилагано от властите, и на "неоправданото присъствие на полицейски служители в сградите на два факултета в..
Американският президент Доналд Тръмп каза, че вероятно броят на загиналите израелски заложници, задържани в плен от групировката "Хамас" се е увеличил. Пред журналисти Тръмп изтъкна, че Вашингтон води "задълбочени преговори" с групировката на фона на новата израелска офанзива: "Призоваваме да пуснат хората веднага. Ако това стане, ще им..
"Вик за прошка" е първата белетристична книга на журналистката Богиня Матеева . Тя е родена и учила в Трън. Израства, мечтае и открива магическата сила на природата в красивото Знеполе. Авторката определя себе си като летописец на прехода . Работила е във вестниците "Народна младеж" и КЕШ, списание "Логистика". Обиколила е България,..
Американският президент Доналд Тръмп каза, че все още работи по гаранциите за сигурността на Украйна. По-рано Русия обяви, че ще смята за законни цели всякакви войски на територията на Украйна. Доналд Тръмп обеща да "уреди" гаранциите за сигурност за Украйна, но каза, че Европа "ще бъде първа", отбелязва агенция Униан, като се позовава на Clash..
Нямам никакво намерение да подавам оставка, защото няма никакво основание. Това заяви пред БНР Атанас Зафиров, вицепремиер и председател на БСП, след..
Лекар специализант по анестезиология с месечно възнаграждение в размер на 5 хиляди лева – за тази позиция, обявена от областната болница в Габрово, няма..
Има 6 цистерни по тон1 ние сме 3800 души в Брезник, свършва бързо – за час, хората се карат, има опашки. Така кризисната ситуация в града д-р..