Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бетис и Челси си оспорват трофея в Лига на конференциите

Марк Кукурея от Челси
Снимка: БТА

Тази вечер от 22 ч. в полския град Вроцлав ще се изиграе финалът в третия по сила европейски клубен турнир – Лига на конференциите. Един срещу друг ще се изправят испанският Бетис и английският Челси.

„Сините“ очаквано ще спорят за трофея, след като предварително бяха сочени за най-голям фаворит в надпреварата. Възпитаниците на Енцо Мареска ще играят в Шампионска лига през следващия сезон, след като си гарантираха място в топ 5 на Висшата лига с победата над Нотингам Форест с 1:0 като гост. Купата ще бъде бонус за Мареска в дебютната кампания на италианеца начело на лондончани. В 1/2-финалите Челси, който ще се опита да стане първият отбор в историята с всички европейски трофеи във витрината, се справи с лекота с шведския Юргорден и ще бъде фаворит за титлата и срещу вдъхновения в последно време състав на Бетис.

Андалусийци подобриха значително представянето си след идването под наем на Антони от Манчестър Юнайтед. Бразилецът помогна на тима от Севиля да спечели оспорваната битка с Фиорентина в полуфиналите, където Бетис се нуждаеше от продължения, за да пречупи съпротивата на „виолетовите“ и да ги спре от това да играят трети пореден финал. В Ла Лига играчите на Мануел Пелегрини завършиха шести, което им осигури участие в Лига Европа от следващия сезон. За Бетис мачът с Челси ще е и исторически първи европейски клубен финал.

Съдийска бригада от Босна и Херцеговина ще ръководи финала в Лигата на конференциите начело с главния арбитър Ирфан Пелто. Негови помощници са Сенад Ибришимбегович и Давор Бело. На ВАР ще оперира Жером Бризар от Франция, а негови асистенти ще бъдат сънародникът му Вили Делажо и Марко Ди Бело от Италия. Четвърти съдия е турчинът Умут Мелер.


По публикацията работи: Светослав Табаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арда загуби в Полша

Арда претърпя поражение от Ракув

Тимът на Арда загуби с 0:1 гостуването си на полския Ракув в първи пач от плейофния кръг на футболния трунри Лига на конференциите. Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на млад фен на Ракув, починал по време на мача с Макаби Хайфа. Началните десетина минути на мача бяха равностойни, а в 12-ата домакините можеха да поведат в..

публикувано на 21.08.25 в 23:51
Лудогорец загуби гостуването си на Шкендия

Лудогорец загуби от Шкендия в Скопие

Отборът на Лудогорец допусна обрат от 1:0 до 1:2 при гостуването си на Шкендия в първи мач от плейофите за класиране във эутболния турнир Лига Европа. Българският шампион взе преднина чрез Дерой Дуарте преди почивката, но инкасира две попадения и ще има нелека задача в реванша в Разград след седмица. В 9-ата минута защитата на българския..

публикувано на 21.08.25 в 23:08
Левски загуби от АЗ Алкмаар в София

Левски не успя срещу АЗ Алкмаар

Отборът на Левски допусна два гола през второто полувреме и отстъпи с 0:2 срещу АЗ Алкмаар в първи мач от плейофния кръг на футболния турнир Лига на конференциите. "Сините" се радваха на пълни трибуни на националния стадион "Васил Левски", а след седмица ще опитат да заличат пасива си като гости в Нидерландия. Двубоят бе равностоен в..

публикувано на 21.08.25 в 23:03
Стилияна Николова

Силно представяне на Стилияна Николова в Рио де Жанейро

Стилияна Николова се представи силно във втория ден и води в класирането след изпълненията с бухалки и с лента след първите два потока в квалификациите на 41-ото Световно първенство по художествена гимнастика в Рио де Жанейро, а Ева Брезалиева е седма до момента. Абсолютната европейска шампионка за 2024 Николова показа стабилна игра и с актив..

публикувано на 21.08.25 в 22:13
Александър Донски

Донски отпадна на четвъртфиналите на двойки в София

Националът на България за Купа "Дейвис" Александър Донски отпадна на четвъртфиналите на двойки на турнира по тенис от сериите "Чалънджър 75" в София с награден фонд 91 250 евро. Донски и Милош Карол (Словакия), поставени под номер 2 в схемата, загубиха драматично от румънците Александру Жекан и Богдан Павел с 6:3, 3:6, 8:10. Срещата продължи..

публикувано на 21.08.25 в 18:05

Иван Иванов е новият треньор на футболния Етър

Ръководството на Етър (Велико Търново) назначи Иван Иванов за нов старши треньор на мъжкия представителен отбор, съобщиха от тима. Той сменя на поста Живко Желев. "Решението беше взето с решение на Управителния съвет на клуба. Иван Иванов е доказан професионалист с богат опит в българския футбол както като състезател, така и като треньор. Като..

публикувано на 21.08.25 в 13:15

ЦСКА се раздели с Тибо Вион

Френският бранител Тибо Вион вече не е футболист на ЦСКА. Двете страни се разделят по взаимно съгласие, съобщават от клуба. Тибо Вион носеше фланелката на "армейците" от есента на 2020 година. За този период защитникът записа 177 двубоя за тима, в които отбеляза 7 попадения. "ЦСКА благодари на Тибо Вион и му желае здраве и успех в професионалната..

публикувано на 21.08.25 в 13:06