Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

70 г. от рождението на композитора Кирил Илиевски

Снимка: Е. Нинова

Кирил Илиевски е композитор, цигулар, педагог и общественик, оставил значима следа в съвременната българска музика. На 27 май той можеше да празнува 70-годишнина, но си отиде през 2019 г.

Кирил Илиевски е роден в София, в семейство на музиканти. Завършва Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) през 1982 г. със специалност цигулка при Михаил Чиликов и доц. Боян Данаилов. Паралелно изучава композиция в класа на проф. Парашкев Хаджиев. Носител е на трета награда от международен конкурс в Мидълзбро, Великобритания.

Професионалният му път започва като оркестрант в Симфоничния оркестър на Консерваторията. По-късно работи като музикален редактор в Българското национално радио и композитор към Радиотеатъра (1989–1993). От 1995 до 2000 г. е директор на Българския културен институт в Братислава, а от 2000 г. до края на живота си ръководи сектор „Културни програми и събития“ към Столична община.

Кирил Илиевски е автор на музикални произведения в различни жанрове: балетите „Планетариум“„Алиса в страната на чудесата“ в съавторство с Петър Радевски, „Славеят и розата“. Оратория „София“ и кантата „Пътят“, три симфонии, три струнни квартета, сонати, пиеси за различни формации. Музика към повече от 50 радиопиеси, театрални постановки и музикално-поетични рецитали.

Кирил Илиевски е уважаван не само като творец, но и като културен организатор. През 1997 г. получава Наградата на Министерството на културата на Словакия за цялостна дейност във връзка с Годината на словашката музика. След смъртта му през ноември 2019 г., в негова памет са организирани концерти, включително в рамките на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“ през 2020 г., където звучат негови произведения като Кларинетния квинтет и „Нюанси“.

Музикалното дело на Кирил Илиевски днес намира достойно продължение в творчеството на неговия син — диригента и композитор Константин Илиевски, който успешно развива международна кариера в Европа, а в момента ръководи СО на БНР.

Кирил Илиевски остава в паметта на колегите си като интелигентен, деликатен и всеотдаен човек, който с творчеството и дейността си допринася значително за развитието на българската култура. По повод 70-годишнината му Радиооркестърът, воден от словака Растислав Щур, изпълни наскоро произведението му "Симфонични структури".  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30