Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна е готова за нови преговори с Русия в началото на следващата седмица

Володимир Зеленски
Снимка: АП/БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Украйна е готова да участва в нови разговори с Русия в Истанбул в понеделник, но иска да се запознае с руския меморандум за мирно решение. 

Американският дипломат Джон Кели потвърди, че Вашингтон може да се оттегли от усилията за мир в Украйна, ако Русия вземе "грешното решение да продължи тази катастрофална война".

"Украйна иска да проведе градивни дискусии с руската делегация и затова е важно да получим проекта на Русия за меморандум", заяви началникът на президентската канцелария Андрий Ермак по повод твърдението на Москва, че очаква отговора на предложението ѝ за втори кръг разговори. 

"Москва не държи на думата си. Никой досега не е видял т.нар. меморандум, който обещаха и подготвяха повече от седмица. Не го предадоха на Украйна, не го предадоха и на нашите партньори. Поредната руска измама", коментира Зеленски.

Американският дипломат Джон Кели заяви пред Съвета за сигурност на ООН, че американското предложение за спиране на огъня в Украйна е най-доброто решение за Русия и президентът Путин трябва да го приеме.

"Призоваваме и Русия и Украйна да вземат трудното историческо решение да постигнат мир. Те носят отговорността за завършване на тази война. Ако едната страна не може или не иска да го направи, ще понесе последствията", заяви той. 

Изказването на руския постоянен представител в ООН Василий Небензя обаче беше в агресивен стил.

"Никакви нови антируски санкции, изпращане на оръжия в Украйна или други враждебни ходове срещу Русия няма да предотвратят неизбежното военно поражение на режима на Зеленски. Топката е в полето на Украйна", каза Небензя. 

Осем души са пострадали при руска атака с дронове в украинската Харковска област тази нощ, други трима - в град Харков. Един човек е бил ранен при нападение украинско нападение с дронове в руската Курска област.
По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засилват мерките за сигурност при обмена на левове с евро в малките населени места

МВР и "Български пощи" засилват мерките за сигурност при обмена на левове с евро в малките населени места, стана ясно на седмичното заседание на координационния механизъл за въвеждане на европейската валута към премиера Росен Желязков. Български пощи са подписали всички договори за доставка на необходимата техника за обмяна,  актуализират се..

публикувано на 31.07.25 в 19:07
 Рая Назарян - зам.-председател, Кирил Добрев - и член на Комисията по превенция и противодействие на корупцията на НС на заседанието на 31 юли 2025 г.

Определиха комисията, която ще изслушва и оценява кандидатите за членове на КПК

Парламентарната антикорупционна комисия определи на заседание състава на номинационната комисия, която ще изслуша и оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията.  Това са Невена Милова   - главен секретар на Министерството на правосъдието , адв. Нина Седефова – член на Висшия адвокатски съвет, Калин Калпакчиев..

публикувано на 31.07.25 в 18:49

Президентът Румен Радев се срещна с посланика на Великобритания у нас Натаниел Копси

Президентът Румен Радев е обсъдил с посланика на Великобритания у нас борбата с нелегалната миграция и сътрудничеството в сферата на сигурността.  Президентът Румен Радев е оценил високо подкрепата, която ни оказва Великобритания при охраната на външните граници на ЕС. Държавният глава и британският посланик Натаниел Копси са обсъдили..

публикувано на 31.07.25 в 18:27

Москва твърди, че силите ѝ са превзели град Часов Яр в Донецка област, Киев отрича

Москва атакува украинската столица тази нощ с над 300 дрона и осем крилати ракети, съобщиха украинските военновъздушни сили.  Част от девететажен жилищен блок в западните предградия на Киев е разрушена. Руските удари предизвикаха експлозии и пожари в над 20 района на града.  Шест жертви на руски удари в Киев "Така Кремъл..

публикувано на 31.07.25 в 18:24

Депутатите излизат във ваканция до 3 септември

Следващото редовно пленарно заседание на парламента ще бъде на 3 септември от 9:00 ч., обяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова преди да закрие днешното пленарно заседание. Така от утре депутатите ще бъдат в лятна ваканция. Според правилника за организация и дейността на Народното събрание депутатите са във ваканция от 1 до 31 август..

публикувано на 31.07.25 в 18:20
Директорът на Летище Бургас Васил Атанасов дава брифинг за медиите - 31 юли 2025 г .

На Летище Бургас очакват 4 на сто ръст на полетите тази година

Четири процента   е очакваният ръст на полетите на Летище Бургас тази година - стана ясно днес, когато на аеропорта пристигна милионният пътник.   Това е  Щефи Круспе, която  пристигна от Лайпциг с полет на авиокомпанията "Елекра еъруейс" . Тя беше посрещната с подаръци и сувенири от ръководството на летището.  Над 50 на сто е увеличението на..

публикувано на 31.07.25 в 18:02

Над 3,3 млрд. лв. е дефицитът в хазната към края на полугодието

Над 3,3 милиарда лева е дефицитът в хазната към края на първото полугодие, става ясно от данните на Министерството на финансите. За сравнение - през първите шест месеца на миналата година недостигът е бил 636 милиона лева. От Министерството на финансите подчертават, че значителен фактор тогава са били парите по Плана за възстановяване и устойчивост..

публикувано на 31.07.25 в 18:00