"Мюсюлмански братя" са заплаха за ЕС и Балканите.
Това каза пред БНР журналистът Мохамед Халаф, като припомни, че още през 2017 г. президентът на Франция Еманюел Макрон е поставил въпроса за заплахата от ислямистките движения, които са несъвместими с европейските ценности, свобода и човешки права, както и за ислямския сепаратизъм:
"Сега отново се появява негово предупреждение. Неговият министър на вътрешните работи Брюно Ротайо преди десетина дни заговори за нов доклад на френското разузнаване, който предупреждава, че политическият ислям и по-точно "Мюсюлмански братя" превземат Франция и Европа. България е част от Европейския съюз, а те развиват дейност навсякъде в европейските държави и на Балканите, където има мюсюлмански граждани и не само от мигрантите, но и местно население. Затова се говори за истинска заплаха от ислямски сепаратизъм. Наистина това е сериозна заплаха не само за Франция, но и за целия ЕС и за Балканите".
По думите му социалните мрежи предоставят голямо пространство за действие на различни групи, най-силната сред които е "Мюсюлмански братя", които получават голямо финансиране от три държави - Катар, Турция и Индонезия, което се посочва в доклада на френското разузнаване:
"Европа е атакувана и от друга мюсюлманска държава - Иран, която създава центрове за влияние в ЕС и на Балканите. Дори в България имат логистичен център на Иран. От 90-те години се знае за "Мюсюлмански братя", когато в България вървяха промени и лесно навлязоха много фондации в страната, които започнаха да се насочват към българските мюсюлмани и да създават различни механизми за въздействие. Най-добрата среда за въздействие върху хората са джамиите, социалните мрежи и културни центрове, които в контакт с обикновените хора опитват да ги включват в техните структури и да ги насочват към различните дейности".
Журналистът подчерта, че разликата между България и другите страни от ЕС е в това, че МВР няма годишен доклад, който да информира българските граждани за всички неща, които се случват в Европа:
"Всяко министерство на вътрешните работи на държавите от ЕС имат страница в интернет, на която всяка година се публикува доклад за всичко, което се е случило - атентати, осуетени опити и т.н. Аз съм поставял този въпрос няколко пъти на пресконференции в МВР и няколко пъти са обещавали различни министри, но не се е случило досега".
Мохамед Халаф обясни, че "Мюсюлмански братя" е много мощна организация, имат няколко банки, които са в европейските страни, създали са и мрежа от различни бизнеси - "компании, фирми, които ги има навсякъде в страните от Европа":
"В България няма такъв голям размер, колкото в другите европейски държави, защото доста се наблюдават тези дейности от българските служби. Спомняме си случая в Пазарджик в джамията. Българските служби имат натрупан опит и следят още от 90-те години. Европейските държави имат механизми за въздействие, но там има много джамии, които да контролират. Само в Германия има около 3600 джамии, 90% от тях са под контрола на "Мюсюлмански братя". Все още в Европа не са обявили забрана на тази организация, докато в арабските държави я забраняват".
Преките последици от дейността на тези ислямски организации в Европа е създаване на паралелни общества, уточни още Халаф и добави:
"Има три международни центъра, които управляват структурите на "Мюсюлмански братя" - най-големият е в Лондон. Има и в Австрия, и в Германия. Финансовият център е в Швейцария - там се намират банките. ... Европейските държави започват да променят законите си, които позволяваха финансиране на такава дейност. Самите европейски правителства започнаха да правят ревизии на всички тези организации, за да видят къде отиват парите, защото преди нямаше отчет. За България е важно да се види в ислямските училища по какви програми се учи и кои са преподавателите в тези институции".
Интервюто на Стефан Кунчев с Мохамед Халаф в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще направи символичната първа копка за ремонта на сградата на Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм. Проектът "Енергийно обновяване на сграда за обществено обслужване в областта на културата, представляваща Природонаучен музей в с. Черни Осъм, община Троян" е на..
Туристите от круизните кораби, които искат да посетят Санторини и Миконос от днес плащат по 20 евро на човек. За другите острови цената е по 5 евро. Тази тарифа е валидна в летния туристически сезон до края на септември. След това таксите се намаляват, но не се премахват. От 1 ноември до 31 март посещение на Санторини струва 4 евро, а..
Патентното ведомство на Република България заедно с Европейската комисия и Службата на ЕС за интелектуална собственост организира конференция на тема "Българските занаяти - традициите срещат бъдещето". Форумът е част от информационната кампания на Патентното ведомство по повод новия регистрационен режим на Географските указания за занаятчийските и..
Предложеното от регулатора поскъпване на тока с 4,6% средно за страната е умерено с оглед на ръста на общите ценови равнище на пазарите на електрическа енергия, което защитава нашия вътрешен потребител. Това заяви пред БНР енергийният експерт от Българския енергиен и минен форум Антон Иванов. " Българските потребители ще продължат да плащат..
Пожарната обстановка към момента е относително спокойна, но задаващите се горещини връщат спомена за миналото огнено лято. Официално пожароопасният сезон започва от днес, но високите температури в последните дни на юни го активираха още преди две седмици. Все още не сме достигнали мащабите от миналото лято , когато бяха изпепелени десетки..
Министърът на земеделието Георги Тахов е разпоредил спешна проверка на регионалните клонове на държавното дружество "Напоителни системи". Ще се проверява както водното количество в язовирите, така и техническото състояние на изравнители, напоителни и отводнителни канали и други хидромелиоративни и хидротехнически съоръжения. За следващите..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите десетина дни температурите постепенно ще се повишават и ще достигат до 37 – 42 градуса . Това коментира пред БНР метеорологът Красимир Стоев. 43-44 градуса ще са най-високите температури..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..