Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Румен Цонев

Навършиха се 75 г. от рождението му

Проф. Румен Цонев
Снимка: Кирчо Стоичков

В рубриката „Помните ли…“ на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 75 години от рождението на Румен Цонев – високо ценен български композитор, диригент и педагог, чиято музика остави траен отпечатък в театралното изкуство у нас и по света.

Роден на 30 май 1950 г. в Бургас, Румен Цонев завършва Българската държавна консерватория (сега НМА „Проф. Панчо Владигеров“) в класа по композиция на проф. Лазар Николов, който допринася много за развитието на таланта му. Творческият му път го отвежда в театъра след поканата на режисьора Гриша Островски да напише музиката към студентския му спектакъл “Честна мускетарска”. Следва работата за над 200 спектакъла, представяни на четири континента. Сред тях са постановки на режисьори като Крикор Азарян и Александър Морфов.

В разцвета на силите си Румен Цонев заминава за Париж и защитава докторска степен в Сорбоната с изследването си върху музикалния театър. У нас преподава в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и после в Нов български университет, работи в престижни музикални колежи в Париж, Лондон и Лион, а майсторските му класове го отвеждат по целия свят.

И още: Основател е и главен диригент на Френския вокален ансамбъл за православна музика; музикален директор на Ателие за театър и музика в Париж – най-големия център за музикален театър в Европа, както и на Националния театър в Тулуза. Той е първият чужденец, получил наградата „Бергман“ в Швеция през 2000 г. Има и немалко други отличия в чужбина. 

У нас през 2007 г. Румен Цонев е удостоен с награда „Икар” за музиката към спектакъла „Дванайсета нощ” (постановка на Младежкия театър), „Аскеер” за театрално изкуство - за авторския музикален спектакъл „Ритъм енд блус” в театър „Зад канала” и авторската музика към „Дванайсета нощ” по Шекспир. Същата година получава и наградата за театрална музика на фондация „Маестро Димитър Вълчев”, както и „Златен ритон” от Международния кинофестивал в Пловдив - за музиката към анимационния филм „А + Е”.

Особено значими са неговите авторски спектакли „Ритъм енд блус“ – първа и втора част, поставени в Театър „Зад канала“, където музиката играе централна роля. За тях проф. Румен Цонев при едно от гостуванията си в "Алегро виваче" - по повод отличаването му с наградата „Димитър Вълчев“ през 2007 г. именно за този авторски проект. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30