Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иран твърди, че разполага със "стратегическа и чувствителна" израелска разузнавателна информация

Изглед от Техеран.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иранската държавна телевизия съобщи, цитирана от Франс прес, че Техеран се е сдобил с огромно количество "стратегическа и чувствителна" израелска разузнавателна информация, включително документи, свързани с ядрените съоръжения и отбранителните планове на Израел.

В информацията на медията не се дават подробности относно съдържанието на документите или начина, по който Иран се е сдобил с тях, а сома, че разузнавателният материал съдържа "хиляди документи, свързани с ядрените планове и съоръжения" на Израел. Към момента няма коментар от страна на иранското разузнаване.

Според държавната телевизия, "изтеглянето на данните е станало по време на тайна операция" и включва "голям обем материали, включително документи, снимки и видеозаписи". В репортажа на иранската държавна телевизия се казва още, че информацията е била щателно прегледана от иранските власти, след като е била прехвърлена по безопасен начин в страната.

Иран и Израел от години провеждат тайни и открити операции един срещу друг, под формата на кибератаки, убийства, удари с дронове и саботажи, отбелязва Франс прес. Техеран обвинява Израел в организирането на убийствата на няколко ядрени физици, а от своя страна Израел обвинява Иран в подкрепа за въоръжени групировки в региона и подкопаването на израелските интереси в чужбина. Западните страни, начело със САЩ и Израел, обвиняват Техеран, че се стреми към придобиване на ядрени оръжия. Иран отрича подобни амбиции, но настоява за правото си на гражданска ядрена програма съгласно Договора за неразпространение на ядреното оръжие, по който е страна.



По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов беше изслушан на заседание на Комисията по транспорт и съобщения на НС -  3 юли 2025 г.

Гроздан Караджов: Необходим е единен контролен орган на пътя и той трябва да бъде към МВР

Необходим е единен контролен орган на пътя и той трябва да бъде към МВР, заяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Има обаче функции към Агенция "Автомобилна администрация", които няма как да бъдат закрити, обясни вицепремиерът. Гроздан Караджов припомни, че още в началото на годината е направил предложението за единен..

публикувано на 02.10.25 в 16:52

Съдът обяви за незаконосъобразно решение на кмета на Русе за отсичане на 11 дървета

Административният съд в Русе обяви за незаконосъобразно решението на кмета на града Пенчо Милков да се отсекат 11 дървета по една от улиците. Подробности по решението от кореспондентката ни Ася Пенчева. 10 здрави 80-годишни дървета бяха отсечени миналата година по улица "Муткурова" в Русе, защото пречели на ремонта на тротоара. Това действие на..

публикувано на 02.10.25 в 16:50
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Отпадането на постмониторинга на ПАСЕ е изключително закъсняло

" Не виждам никакъв повод за такава бурна радост от това, че е отпаднал постмониторингът на ПАСЕ. Това отпадане е изключително закъсняло ". Това заяви пред БНР бившият правосъден министър и вицепремиер в кабинета на Пламен Орешарски Зинаида Златанова, дългогодишен ръководител на представителството на ЕК в България. Съветът на Европа затвори..

публикувано на 02.10.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Поскъпват платените паркоместа в Кюстендил

Платените паркоместа в Кюстендил поскъпват - и в централната градска част, и по кварталите, решиха общинските съветници. Служебното паркомясто за целия град става 1000 лева - независимо от зонирането. Мотивът е, че така ще бъде застъпен по-добре пазарният принцип и увеличаващият се брой заявления за ползване на платените паркоместа. За..

публикувано на 02.10.25 в 16:28
Представители на еврейската общност преминават край полицейски кордон в Манчестър, 2 октомври 2025 г.

Манчестър: Двама убити и трима ранени при нападение пред синагога

Двама убити и трима ранени е равносметката от днешното нападение пред синагога в английския град Манчестър. Нападателят е прострелян от полицията. Инцидентът стана в смятания за най-свещен ден в еврейския църковен календар Йом Кипур. Полицията потвърди, че двама души са били убити при нападението пред синагогата в квартал Кръмсол на..

публикувано на 02.10.25 в 16:26
Главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков (вляво) и министърът на вътрешните работи Даниел Митов на съвещанието, свикано във връзка с усложняващата се метеорологична обстановка и прогнозите за обилни валежи - 2 октомври 2025 г.

В МВР обсъдиха готовността на институциите да реагират при опасност от наводнения

Готовността на институциите да реагират при евентуални проблеми заради очакваните обилни валежи беше обсъдена на съвещание в МВР.  Според данните, представени от Министерството на околната среда и водите, при проверки са открити 507 места в речните корита с нарушена проводимост. Тази информация ще бъде предоставена на структурите на Пожарната,..

публикувано на 02.10.25 в 16:02
Папа Лъв XIV, 31 май 2025 г.

Денислава Ангелова: Децата осъзнават възможностите да са по-целеустремени в желанията и целите си

27 младежи - представители на младежките гвардейски отряди, от 15 български града, бяха приети от папа Лъв XIV във Ватикана вчера. Те са на четиридневно посещение в Италия по "Еразъм +", съобщи създателката на младежките гвардейски отряди Денислава Ангелова в интервю пред БНР. Младежите са бивши и настоящи членове на младежките гвардейски..

публикувано на 02.10.25 в 15:47