Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съмър Макинтош с нов световен рекорд на 400 метра свободен стил

Съмър Макинтош
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Канадката Съмър Макинтош постави нов световен рекорд при жените в плуването на 400 метра свободен стил по време на националния шампионат на страната във Виктория, окръг Британска Колумбия.

18-годишната Макинтош спря хронометрите на 3:54.18 минути, като подобри с повече от секунда стария световен рекорд на Ариарне Титмус. На световното първенство през 2023 година във Фукуока австралийката постигна 3:55.38 минути.

"Знаех, че тренировките ми преминаха много добре и бях наясно, че имам силите да направя нещо специално. Не съм предполагала, че ще сваля рекорда чак до 51.1 секунди, но съм много щастлива от това", каза пред микрофона на канадската национална телевизия СВС Макинтош след излизането си от басейна.

На Олимпийските игри в Париж миналата година тя стана първият спортист от Канада в историята, който печели три титли в рамките на една Олимпиада. Само на 17 години тя взе златните медали на 200 и на 400 метра съчетано плуване, на 200 бътерфлай, както и сребро на 400 метра свободен стил.


По публикацията работи: Илиян Христов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Иванов

Шампионът на Уимбълдън Иван Иванов: Номер едно съм и съм много щастлив

От този понеделник съм номер 1 в ранглистата, наистина нещо неочаквано и съм много щастлив за това. Това каза във Варна при завръщането си от Великобритания шампионът по тенис на турнира "Уимбълдън" при юношите Иван Иванов. Той бе посрещнат от деца от тенис-клуба му във Варна, от близки и приятели. "Да, очаквах такова посрещане, бяха ми..

публикувано на 16.07.25 в 06:09
Габриела Петрова

Габриела Петрова постигна личен резултат за сезона на троен скок

Габриела Петрова записа личен резултат за сезона и завърши на четвърто място на троен скок на международния турнир по лека атлетика в Бреша (Италия). 33-годишната българка записа 14.41 метра, подобрявайки досегашното си върхово постижение за 2025-а от 14.37. Тя премина границата от 14 метра в още два от опитите си - 14.20 (+0.2 метра/секунди)..

публикувано на 16.07.25 в 06:02
 Джавад Ел Джемили (в син екип)

Левски трансферира Ел Джемили в първенството на Катар

Футболен клуб Левски трансферира полузащитника Джавад Ел Джемили в катарския Ал Шахания, съобщават "сините".  Испанецът се присъедини към Левски в началото на 2023 и направи своя дебют със синята фланелка на 22 февруари при равенството 0:0 с Лудогорец на стадион "Георги Аспарухов". Джемили записа 77 мача и отбеляза 14 гола във всички турнири за..

публикувано на 15.07.25 в 06:16

Милан обяви привличането на Лука Модрич

Милан обяви официално привличането на хърватския халф Лука Модрич в отбора. 39-годишният футболист е подписал договор с италианския клуб до 30 юни 2026 година, с опция за продължаването му с още еднин сезон. Той ще играе за „червено-черните“ под номер 14. Модрич пристигна в Милано в понеделник, 14 юли. По-рано халфът заяви, че е много..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

БФС: Ботев - ЦСКА ще бъде от 22 ч.

Спортно-техническата комисия към БФС обяви нови часове на срещите от първия кръг на футболното ни първенство Ботев (Пловдив) - ЦСКА и Лудогорец - Септември (София). Вместо от 19:00 часа на 19 юли (събота) “канарчетата” и “червените” ще играят на “Колежа” от 22:00 часа. Поради тази причина пък двубоят между Лудогорец и Септември, който ще се проведе..

публикувано на 14.07.25 в 19:07

Ботев (Пловдив) обяви 9-ти нов

Ботев (Пловдив) се подсили с девети футболист през това лято, съобщиха от клуба. "Жълто-черните" подписаха договор с бразилеца Таилсон Пинто Гонзалвеш. 26-годишният футболист играе като дясно крило и за последно е бил част от румънския Политехника Яш. В кариерата си в своята родина е носил още екипите на Сантос, Коритиба, Наутико и Ретро...

публикувано на 14.07.25 в 19:03

Треньорът на световните шампионки: Искахме да дадем всичко, което имаме

Селекционерът на женския национален отбор на България по волейбол до 19 години Атанас Петров е убеден, че спечелването на световната титла е било заслужено. Специалистът е повярвал във възможностите и качествата на състава още преди началото на шампионата в Хърватия.  "На Балканиадата стана ясно, че имаме сили за нещо голямо. Знаехме точно..

публикувано на 14.07.25 в 19:01