Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови сблъсъци между правоохранителните органи и протестиращите в Лос Анджелис

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Сблъсъците между правоохранителните органи и протестиращите срещу прилагането на имиграционни правила в Лос Анджелис избухнаха с нова сила, след като в мегаполиса започна разполагането на военнослужещи от Националната гвардия.

Северното командване на САЩ заяви, че около 300 войници вече са разгърнати в три района на Лос Анджелис, за да осигурят "безопасност и защита на федералната собственост и персонал".

Президентът Доналд Тръмп нареди разполагането на 2000 членове на Гвардията, въпреки възраженията на кмета на Лос Анджелис Карън Бас и губернатора на Калифорния Гавин Нюсъм, тъй като протестиращите влязоха в остри сблъсъци с полицията и представителите на федералните служби, хвърляха късове бетон и извършваха вандалски действия.

В неделния ден те пристъпиха към блокада на магистрала 101, която е основна пътна артерия, свързваща три щата по западното крайбрежие на САЩ. Те хвърляха различни предмети по силите на реда, а при сблъсъците бяха подпалени няколко полицейски автомобила и роботизирани таксита.

Протестите избухнаха в петък, след като служители на Службата за имиграционно и митническо правоприлагане задържаха десетки нелегални мигранти на различни места в Лос Анджелис.

Калифорнийският губернатор заяви, че разполагането на Гвардията е "незаконно" и с писмо в неделя следобед призова администрацията на Тръмп да отмени заповедта си. 

Той заяви, че решението на федералните власти е "сериозно нарушение на суверенитета на щата" и поиска президентът да "върне контрола" на Калифорния. 

 Нюсъм допълни, че още сутринта в понеделник местно време ще заведе дело срещу администрацията на Тръмп заради разполагането на Националната гвардия.

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветът на ЕС и ЕП постигнаха споразумение по бюджета на Съюза за 2026 г.

Съветът на ЕС и Европейският парламент постигнаха споразумение по годишния бюджет на Съюза за 2026 г. С обща сума от 192,8 милиарда евро в поети ангажименти и 190,1 милиарда евро в плащания, финансовата рамка ще подкрепи основните приоритети на ЕС - повишаване на конкурентоспособността, укрепване на отбранителната готовност, хуманитарна..

публикувано на 15.11.25 в 11:25
Деница Сачева

Не са планирани коледни добавки за пенсионерите тази година

Коледни добавки за пенсионерите тази година не са планирани, заяви в интервю за NOVA заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева.  Тя уточни, че възможностите на бюджета в това отношение са силно ограничени.  По отношение на внесените в Народното събрание три проектобюджета - на държавата, на касата и на ДОО, Деница..

публикувано на 15.11.25 в 11:13
Каракас, Венецуела, 12 ноември 2025 г.

Проф. Едуардо Троконис: Действията на САЩ в Карибския басейн са в рамките на международното право

"Южно копие" - военна операция с това име обяви ръководителят на Пентагона Пийт Хегсет, а целта ѝ е противодействие на накротрафика в Западното полукълбо. Напрежението в Карибския басейн се засилва в последните месеци, след като президентът Доналд Тръмп изпрати армията срещу предполагаеми трафиканти на наркотици. Вчера при нов такъв удар загинаха..

публикувано на 15.11.25 в 11:10
Румен Радев

Радев: Самото назначаване на особения управител на "Лукойл" е извън закона

Президентът Румен Радев заяви, че назначаването на изпълнителният директор на НАП Румен Спецов на поста особен търговски управител на "Лукойл" е извън закона.  "Защото съгласно техния закон, той трябва да разработи подробен шестмесечен план за дейността и да го представи в Съвета за сигурност към Министерски съвет, където да бъде одобрен...

публикувано на 15.11.25 в 11:00

Среща на ООН за климата: Възможно ли е едновременно да се развива икономиката и да се опази планетата?

"Не съм метеоролог" - по този начин Патрик Поян, ръководителят на френския петролен концерн "Тотал", отклони въпрос на Франс прес относно нарасналата сила на тропическите бури, която учените свързват с глобалното затоплане. Поян е сред малкото високопоставени представители на големи енергийни компании, които присъстваха на 30-тата..

публикувано на 15.11.25 в 10:55
Росен Желязков

Желязков за дерогациите: Сега пред нас важната задача е да осигурим нормална доставка на нефт

Премиерът Росен Желязков коментира постигнатите от Великобритания и Съединените щати дерогации от санкциите срещу руския гигант "Лукойл". Той каза, че такива санкции създават и предпоставки за бърза реакция  и екипът на правителството не е спирал да работи и да разговаря с партньорите. Когато се работим ефективно, с подкрепата на мнозинството и..

публикувано на 15.11.25 в 10:49
проф. Стефан Колев

Проф. Стефан Колев: САЩ и Франция са на ръба капиталовият пазар да им дръпне щепсела

И САЩ, и Франция в момента са абсолютно на лимита,  на ръба на това капиталовият пазар да им дръпне щепсела , подчертава пред БНР проф. Стефан Колев, политикономист и член на екипа съветници на германския министър на икономиката. " Границата е капиталовият пазар и неговото търпение . Това търпение като че ли вече се изчерпва. Големият въпрос е..

публикувано на 15.11.25 в 10:21