Липсващите в тази ситуация са роднини и близки на тези възрастни хора, въпреки че много от тях нямат. За мен е непонятно как синове и дъщери казват: "Не ни пуснаха да видим къде ще настанят майка ни, баща ни". Как даваш своя близък, без да знаеш къде го настаняваш. За мен това са големите липсващи – близките хора.
Така бившият социален министър Христина Христова коментира пред БНР случая в дома за стари хора в село Ягода.
"Държавата спешно да направи протокол при спешни случаи, когато бързо трябва да бъдат изведени хората и да бъдат арестувани виновниците", препоръча тя.
Тя припомни, че старта на реформата в социалните услуги в България е започнала през 2001 г.
"Имаше период, в който бяхме застрашени да не подпишем договора за присъединяване към ЕС заради домовете за деца, за хора с психични разстройство. В последните години виждаме жестоко и нехуманно отношение", каза тя.
За нея най-скандалното нещо в Ягода е безсилието на държавата:
"Въпреки че като се видя колко е застрашен животът на хората, държавата успя за ден да ги изведе – едни в болници, други в социални заведения, трети при техните семейства. Следователно, може да се направи. Скандално е безсилието на държавата, защото чуваме за с. Ягода, че два пъти са ходили да проверяват за качеството на социалните услуги, но не били допуснати, отказали се от лиценза. Защото критериите са високи".
Христова заяви, че иска да види ролята на Общината в този процес и как изведнъж тези къщи били за стари хора и стават стаи под наем, и то за хора с деменция, неподвижни.
Тя напомни за подобни случаи преди години в с. Рояк, Варненско, където се запалиха и изгоряха хора. И според нея навсякъде, където има информация за такива заведения, трябва да се проверяват, "защото в едно малко градче или селце не може никой да не знае какво се случва в заведението".
"Би могло областните управители на 3 месеца да изискват информация от всеки кмет дали има съмнение за социални заведения, в които се работи незаконно и да се правят проверки", предложи Христина Христова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор на проекта. Повече от 20 години след освещаването на катедралния храм започна неговото..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11 месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..
Пожар и паднало дърво на релсите стана причина за забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик. Движението към момента е възстановено, но композициите се движат с голямо закъснение, заявиха за БНР от БДЖ. На обед паднало дърво върху контактната мрежа е нанесло щети по нея, а малко след 14.00 часа движението в участъка..
Историческият музей в Белово издаде книга за историята на църквата "Света Троица". Това е петата книга от поредицата "Беловският 20 век". Храмът е изграден преди 100 години с дарения от тогавашните беловци, като парите са събирани почти 22 години. В архива на църквата са съхранени много лични истории и богат снимков материал от семейните..
Шарка по овцете има в 12 гръцки региона. Започна принудителна евтаназия, а придвижването на животни е ограничено. Ограничителни мерки бяха въведени в няколко района в непосредствена близост до българската граница. В областите Серес, Халкидики, Ксанти, Еврос и Самотраки аграрното министерство забрани транспортиране на животните, както и..
Окръжният съд в Плевен е призовал осем свидетели по делото за катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна. Съдебното заседание е насрочено за 30 юли. Обвиняемият за смъртта на Сияна остава в ареста В заседанието от 8 юли съдията докладчик е разпоредила за следващото съдебно заседание да бъдат призовани осем свидетели...
От 8 август до 31 декември догодина цените на стоките и услугите задължително трябва да се обозначават в лева и евро, решиха на първо четене народните представители с промените в Закона за въвеждането на еврото в България. В рамките на този период търговците няма да могат да повишават цените, ако това не е обосновано от обективни икономически..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..