Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телефони, санкции, поведение – как да дисциплинираме ученика?

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Учителският синдикат към КТ "Подкрепа" излезе с ясна позиция за сериозна промяна в образователната ни система. Сред основните искания са разтоварване на учебните програми, въвеждане на оценка за поведение, по-строг контрол върху мобилните телефони в училище и по-добри условия за преподавателите. Преди дни от синдиката съобщиха, че голямата част от анкетирани почти 5000 учители са подкрепили идеята, ако ученик носи телефон в училище, това да води до глоба за неговите родители.

Пред БНР председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров коментира:

"Основният въпрос е дали ще се реализира забраната за телефони в училище, защото тя през 2016 г. беше вменена в закона. От 2018 г. започнахме да дискутираме как тя ни действа и как евентуално няма да я спазваме. В момента около 10% от образователните институции са успели да създадат някакъв ред и телефоните да не се ползват, като не малка част от тях са и частните училища. От 2018 г. не сме успели да намерим прекия път към това да спасим учениците от телефоните".

По думите му телефонът е основният демотиватор на ученика в училище. Той е демотиватор и срещу социалното общуване, допълни Петров в интервю за предаването "Преди всички".

Според него мярката би била действаща, ако има санкция към родителя. Той уточни, че въпросът не е само да се търсят рестрикции.

"Училището, директорът или учителите няма как да събират финансови средства, ако се стигне до такава финансова санкция. В никакъв случай това няма да влиза и в училище най-вероятно. Но има начин, когато има една глоба, акт, да се събира от необходимите институции, както се прави в други образователни системи".

По думите му не е задължение на учителя да събира и съхранява телефоните на учениците:

"Това не е работа на учителя. Виждаме една доста сериозна реакция от българските учители, които не са готови и не искат да се заемат с това задължение, макар някъде вече да са ги накарали".

Искаме не само оценка за поведение, искаме целият училищен правилник да се спазва, категоричен бе Юлиян Петров. А за часа по добродетели изказа мнение, че такъв предмет ще помогне.

"Ако всички тези неща действат комплексно, ще имаме промяна", смята той.

Цялото интервю на Ясен Вакашински с д-р Юлиян Петров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41