Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телефони, санкции, поведение – как да дисциплинираме ученика?

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Учителският синдикат към КТ "Подкрепа" излезе с ясна позиция за сериозна промяна в образователната ни система. Сред основните искания са разтоварване на учебните програми, въвеждане на оценка за поведение, по-строг контрол върху мобилните телефони в училище и по-добри условия за преподавателите. Преди дни от синдиката съобщиха, че голямата част от анкетирани почти 5000 учители са подкрепили идеята, ако ученик носи телефон в училище, това да води до глоба за неговите родители.

Пред БНР председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров коментира:

"Основният въпрос е дали ще се реализира забраната за телефони в училище, защото тя през 2016 г. беше вменена в закона. От 2018 г. започнахме да дискутираме как тя ни действа и как евентуално няма да я спазваме. В момента около 10% от образователните институции са успели да създадат някакъв ред и телефоните да не се ползват, като не малка част от тях са и частните училища. От 2018 г. не сме успели да намерим прекия път към това да спасим учениците от телефоните".

По думите му телефонът е основният демотиватор на ученика в училище. Той е демотиватор и срещу социалното общуване, допълни Петров в интервю за предаването "Преди всички".

Според него мярката би била действаща, ако има санкция към родителя. Той уточни, че въпросът не е само да се търсят рестрикции.

"Училището, директорът или учителите няма как да събират финансови средства, ако се стигне до такава финансова санкция. В никакъв случай това няма да влиза и в училище най-вероятно. Но има начин, когато има една глоба, акт, да се събира от необходимите институции, както се прави в други образователни системи".

По думите му не е задължение на учителя да събира и съхранява телефоните на учениците:

"Това не е работа на учителя. Виждаме една доста сериозна реакция от българските учители, които не са готови и не искат да се заемат с това задължение, макар някъде вече да са ги накарали".

Искаме не само оценка за поведение, искаме целият училищен правилник да се спазва, категоричен бе Юлиян Петров. А за часа по добродетели изказа мнение, че такъв предмет ще помогне.

"Ако всички тези неща действат комплексно, ще имаме промяна", смята той.

Цялото интервю на Ясен Вакашински с д-р Юлиян Петров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58