Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от година МВР е без главен секретар

Илия Кузманов: Демонизирането на полицаите не е добре за сигурността на гражданите

Нужна е реформа в МВР, но при максимален политически консенсус

| Интервю
Илия Кузманов
Снимка: БГНЕС

Реформата в МВР е необходима и не може да бъде на парче. Политическата намеса в нея трябва да е максимално ограничена, заяви председателят на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) Илия Кузманов за предаването "Нещо повече" на БНР.

"Факт е, че  тази трагедия във Варна шокира обществото, но според нас се отключи една вълна на недопустими внушения, натиск и политически нечистоплътни изказвания. Ниското заплащане не повишава професионализма. В продължение на година слушахме колко сме нахални, но в Европа няма 700 евро заплата на полицай", коментира той.

И допълни, че увеличението е било необходимо, а не каприз и не трябва да се обвързва случилото се само с увеличението.

"Не приемаме демонизирането на полицаите като цяло и демонизиране на професията. И това не е полезно за сигурността на гражданите. За да бъде направена реформа трябва да има сериозна промяна в нормативната уредба на сектор "Сигурност", но под едно условие, не в настоящата политическа ситуация. Защото е необходим сериозен политически консенсус, а такъв не съществува. Максимален политически консенсус е необходим, за да бъде устойчива във времето промяната. Защото тя ще отнеме повече от 6 години и трябва да се финансира", каза синдикалният лидер в МВР.

И напомни, че за 20 години са правени над 10 реформи – "при Цв. Цветанов беше обявена за завършена, при Бойко Рашков за 98% изпълнена, сами усещате иронията".

"Ние сме в ситуация да изпълняваме законите, които депутатите приемат и сега има нормативна база, и не е лоша. Камерите в съвременните условия са нещо много полезно. Въпросът е какъв смисъл се влага в тях. Ако е да се следят полицаите,  няма да се приеме, ако е за обективната, фактическа обстановка, за повишаване на качеството на услугата – да. Имаме лично усещане за достойнство, то не позволява да бъдем унижавани", обясни Илия Кузманов.

Той коментира, че едва ли инцидентът във Варна е станал, защото МВР повече от година няма професионално ръководство – главен секретар.

"Преди 3 години имаше предложение за конкурс за главен секретар, но си спомням, че се назначават по предложение на политически фигури. Политиците да имат съзнание, че това което творят резонира във всички системи на държавата включително и в МВР", каза синдикалистът.

Той е убеден, че случаят във Варна не е еднопосочен.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стачкуващи пред болница

Един на всеки петима лекари в Обединеното кралство обмисля да напусне работа

Нови данни показват, че един на всеки петима лекари в Обединеното кралство обмисля да напусне работа, докато един на всеки осем обмисля да напусне страната, за да работи в чужбина. Общият медицински съвет, който поръча изследването, предупреждава, че плановете за намаляване на списъците с чакащи в болниците ще бъдат изложени на риск, освен ако не се..

публикувано на 07.08.25 в 10:26

Николай Вълканов: Поставени между чука и наковалнята, търговците може да започнат да окапват

Виждам изключително коректно превалутиране на цените , заяви пред БНР изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия Николай Вълканов. Според него хората вече са започнали да свикват с двойното обозначаване на цените и нямат тези притеснения, които имаха в началото. Той смята, че няма да има проблем с пренастройката на касовите..

публикувано на 07.08.25 в 10:12
Александър Джартов

Директорът на Пожарната: С повишено внимание наблюдаваме ситуацията край Харманли и в Пирин

С повишено внимание се наблюдава ситуацията край Харманли и в Пирин - над Струмяни, тъй като пожарите там може да се възобновят с по-голяма сила заради труднодостъпния терен и силния вятър. Това заяви е интервю за bTV директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, както и уточни, че..

публикувано на 07.08.25 в 10:05
Язовир

Режим на водата и в кюстендилското с. Лиляч

В кюстендилското с. Лиляч въведоха режим  на водата, а близкият язовир е със спаднало ниво, каза за БНР кметицата Райна Петрова. От вчера има и аварирал кран по водопровода, което усложнява ситуацията много, добави тя. Режимът е заради спадналия дебит на двата водоизточника за селото. Спирането на водата е всекидневно и е в часовете от 20,00..

публикувано на 07.08.25 в 10:04
Стойчо Кацаров

Стойчо Кацаров: Големият проблем е, че здравната система се ръководи от държавни чиновници

Министърът на финансите не знае колко са магистратите, държавните служители и военните, за които плаща здравни вноски. Това обясни пред БНР д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Центърът изминава дълъг административен път в опит да стигне до информация за тази  група хора, които не внасят сами..

публикувано на 07.08.25 в 09:50

US дипломати започват лобистка кампания срещу Закона за цифровите услуги на ЕС

Администрацията на президента Доналд Тръмп е инструктирала американски дипломати в Европа да започнат лобистка кампания за промяна на Закона за цифровите услуги на Европейския съюз. Това съобщава Ройтерс като се позовава на вътрешен документ от Държавния департамент. Според Вашингтон европейският Закон за цифровите услуги задушава свободата..

публикувано на 07.08.25 в 09:33
Магазин на Chanel в Париж - френските луксозни марки са сред сериозно засегнатите след влизането в сила на 15% мита, наложени за продуктите от ЕС, влизащи в САЩ от 7 август.

Новите мита на САЩ - между 10 и 50%, засягат близо 70 държави

От днес са в сила по-голямата част от наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса в Съединените щати.  Засегнати са близо 70 държави по света. По-високите мита, наложени от Тръмп, влязоха в сила "Големият ден за Америка", както обяви Тръмп, настъпи с шест дни закъснение. "Милиарди долари - най-вече от държавите, които се..

публикувано на 07.08.25 в 09:04