Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Meta инвестира 14,3 милиарда долара в компанията за изкуствен интелект Scale

Марк Зукърбърг
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Meta прави сериозен ход да засили позициите си в развитието на изкуствения интелект. Инвестицията на компанията майка на Facebook и Instagram от 14,3 милиарда долара в Scale я прави собственик на 49% от стартъпа.

Към това Meta привлича за новосъздадената си лаборатория за изкуствен интелект и 28 годишният Александър Уанг, главен изпълнителен директор на Scale. Той ще поеме новият пост, но ще продължи да бъде и в борда на директорите на компанията на която той е съосновател.

От Meta наричат тези действия "стратегическо партньорство и инвестиция". Сделката показва усилията на изпълнителния директор на Meta Марк Зукърбърг да ускори разработките на изкуствения интелект, тъй като е изправен пред силната конкуренция на Google, OpenAI, Anthropic и др.

Компанията за изкуствен интелект Scale, основана от сина на китайски емигранти Александър Уанг, работи с технологични гиганти и им помага в обучението на моделите, а идеята сега е лабораторията за изкуствен интелект на Meтa, да се фокусира върху изграждането на общи системи за разузнаване.


По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие промени в Закона за здравното осигуряване

Професионалистите по здравни грижи ще присъстват на преговорите при сключване на Националния рамков договор между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз. Това записаха депутатите с окончателно приетите текстове в Закона за здравното осигуряване.  Законодателната инициатива е свързана с изискване по Плана за възстановяване и..

публикувано на 12.11.25 в 14:08
Мартин Владимиров

Мартин Владимиров: Най-добре би било стратегически западен инвеститор да купи "Лукойл"

Има логика Лукойл да продаде активите си на турския Чингиз Холдинг и азербайджанската СОКАР (SOKAR), те са близки партньори на "Лукойл", но ситуацията е различна. Очевидно е, че САЩ не искат да направят отстъпка и не искат те да я купяат, коментира Мартин Владимиров, директор програма "Геоикономика" в Центъра за изследване на демокрацията, в..

публикувано на 12.11.25 в 14:00
Костадин Костадинов

Делегация на "Възраждане" заминава за Русия за преговори за бъдещето на рафинерията в Бургас

Делегация на "Възраждане" заминава за Русия, за да води преговори за бъдещето на рафинерията на "Лукойл" в България. Това съобщи в кулоарите на парламента лидерът на партията Костадин Костадинов. Той твърди, че е предвидена среща с бившия руски президент, а сега заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия - Дмитрий Медведев:..

публикувано на 12.11.25 в 13:52
Снимката е илюстративна.

Силно земетресение разлюля Кипър, няма данни за нанесени щети

Силно земетресение разлюля Кипър днес, което бе усетено на територията на целия остров. То е било с магнитуд над 5 по скалата на Рихтер, последвано от поредица от вторични трусове. Няма данни за пострадали и сериозни щети. Регистрираното в 11,31 ч. земетресение е с магнитуд 5,3 по скалата на Рихтер, обяви Отделът за геоложки изследвания на..

публикувано на 12.11.25 в 13:34

Парламентът създаде Национален фонд за декарбонизация

Народното събрание създаде Национален фонд за декарбонизация, като прие окончателните промени в Закона за енергийната ефективност. Предвидено е Фондът да подкрепя домакинствата за мерки, свързани с енергийна ефективност. Той беше създаден след преобразуване на фонд "Енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници".  Предвижда се..

публикувано на 12.11.25 в 13:12
Милен Велчев

Милен Велчев: Това е единственият вариант за бюджет, ако сме кацнали от Луната вчера

Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен Велчев, министър на финансите в правителството на Симеон Сакскобургготски. " Това не е единственият възможен бюджет . Единственият вариант за бюджет би бил, ако се направим, че кацаме от Луната вчера..

публикувано на 12.11.25 в 13:03
Съдия Даниела Талева

Освободиха Даниела Талева като ад хок прокурор

Без дебат Прокурорската колегия освободи Даниела Талева като прокурор за разследване на главния прокурор и неговите заместници, считано от 7 декември.  Решението ще бъде изпратено на Съдийската колегия, която трябва да я възстанови като съдия в Софийския градски съд. По информация на БНР миналата седмица на Талева са били изпратени два нови..

публикувано на 12.11.25 в 13:00