Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под звездите на Деветашкото плато: Джаз, мащерка и (музикални) легенди

| Интервю
Венци Благоев и Ива Таралежкова
Снимка: Борислава Борисова

Предстои 11-ото издание на "Джаз под звездите на Деветашкото плато". Фестивалът тази година ще е тридневен.

Вече доста хора знаят за фестивала, интересуват се. Имат очаквания, които също растат, разказа пред БНР Ива Таралежкова, председател на УС на сдружение "Деветашко плато".

"Музикантите ни познават. Те са изключително естетични хора. Огромната част от тях оценяват каузата, за която работим – да популяризираме района на Деветашкото плато като културна, туристическа дестинация. Те самите са любители на природата. Самият контекст, в който провеждаме фестивала: поляната, близостта на пещерата (Гарваница - бел. ред.) и прилепите, легендите, които се носят във въздуха с миризмата на мащерка, допълнително ги стимулират и те са не само наши участници, те са наши приятели."

"Не държим да доведем звезда за 100 000 евро и не можем, но се опитваме да се създадем една общност. Местните. Всеки научава нещо и сме едно общество. Интерактивно шоу, интерактивен фестивал. Тези хора седят на балата със слама и след това се качват на сцената. (…) Аз съм този, който се опитва този фестивал да бъде много естествен. Развалям целия сценарий. Особено на фестивал на поляна, трябва винаги да си готов", каза Венци Благоев, музикален директор на фестивала.

Снимка: Фейсбук страница на фестивала

За местните хора това е и социално събитие, подчерта Ива Таралежкова. По думите ѝ всичките вече почти 60 къщи за гости в района са пълни, идват и хора на палатки. Част от посетителите се придвижват с велосипеди между основната сцена и мястото за джем сешъните.

Има хора в България, които държат на този джазов фестивален туризъм. Те са ядрото, но идват и много млади семейства, чиито деца се занимават с музика и затова се прави и модулът "Джаз за деца", обясниха двамата организатори на фестивала.

"Джаз под звездите на Деветашкото плато" започва на 27 юни, петък, следобед и продължава през целия уикенд. В Кърпачево и Горско Сливово вече всичко е ангажирано. Все още може да се провери за свободни места в Крушуна. Има и възможност за палатки под наем.

Повече за музикалното събитие слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30