Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От испанския мрежов оператор не смятат, че са виновни за спирането на тока в страната през април

Хората напускат станция на метрото след прекъсването на тока, Мадрид, Испания, 28 април 2025 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Испанският мрежов оператор отхвърли изводите от доклада за спирането на тока на 28 април. Ръководителите на RedEléctrica хвърлиха цялата вина на традиционните производители на електроенергия.

Оперативният директор на компанията Конча Санчес обяви, че планираните за този ден работещи конвенционални електроцентрали са били достатъчни. Без да навлиза в конкретика тя определи някои от действията на енергийните компании като "опасни" и "неоправдани" и следователно смята, че "ще трябва да бъдат изяснени".

Според Санчес конвенционалните производители не са регулирали напрежението и при тях е имало неоправдани прекъсвания. Тя посочи, че три от атомните електроцентрали и седемте газови централи с комбиниран цикъл, необходими за контрол на напрежението, не са го правили както трябва.

От своя страна това главният изпълнителен директор на Redeia – компанията-собственик на RedEléctrica, Роберто Гарсия Мерино не смята, че подчинените му носят отговорност. 

"Не сме нарушили никакви оперативни процедури и сме действали старателно през цялото време. Следователно смятаме, че не трябва да приемаме никакви искове или да плащаме обезщетения", каза Мерино.

Освен това ръководителите на мрежовия оператор отново подчертаха, че някои от компаниите не са предоставили всички данни на разследващите.

Преди ден от асоциацията на производителите на ток коментираха, че всички техни членове работят в рамките на обхвата, изискван от оперативните процедури, като по този начин отрекоха всякаква отговорност за спирането на електрозахранването. 

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК започна наказателна процедура срещу Испания

Европейската комисия започна наказателна процедура срещу Испания заради облагането на чужденците, които притежават имоти в страната. Според Брюксел прилаганите практики дискриминира тези, които не са данъчни резиденти в Испания. Местното законодателство постановява, че лицата, които притежават имот в Испания – и не го отдават под наем или..

публикувано на 18.06.25 в 21:46
Лорън Санчес и Джеф Безос

Комитет във Венеция: Няма място за Безос

Във Венеция протестират срещу провеждането на сватбата на един от най-богатите хора в света – Джеф Безос, основател на американската мултинационална компания за електронна търговия "Амазон“ с американската журналистка Лорън Санчес. Венеция ще бъде домакин на сватбата на Джеф Безос и Лорън Санчес Под лозунга "Няма място за Безос“..

публикувано на 18.06.25 в 20:46

Нов залп ракети към Израел от Иран, призив жителите на Хайфа да се евакуират

Израелската армия заяви тази вечер, че е засякла нови изстрелвания на ракети от Иран, предаде АФП. Израелските въоръжени сили призоваха хората в Централен Израел да се укрият в бомбоубежищата. "Защитните системи са задействани за прехващане на заплахата", се казва в изявление на израелските сили. Израелската армия поясни, че предупреждението важи..

публикувано на 18.06.25 в 20:38

Българска гражданка е арестувана за телефонни измами в Гърция

Арестуваха българка в град Катерини в Гърция. Изнудвала хора по телефона. Разследването потвърди, че арестуваната българка е участвала в три телефонни измами на възръстни хора в районите на Пиерия, Превеза и Кастория. Размерите на измамата са 17 хиляди евро и 52 златни монети, чиято стойност е 40 хиляди евро, съобщиха полицаите. Престъпленията..

публикувано на 18.06.25 в 20:32

Спад на цените на петрола след изявления на Тръмп

Цените на петрола се понижиха след като коментарите на американския президент Доналд Тръмп намалиха опасенията за предстояща намеса на Вашингтон в конфликта между Израел и Иран.  Тръмп за възможни американски удари по Иран: Може и да го направя, може и не Цените на петрола първоначално се повишиха, след като върховният лидер на Иран Али Хаменей..

публикувано на 18.06.25 в 20:11

Правната комисия одобри предложение за имената на парламентарните групи, което забранява повторения

Предложението за промяна в Правилника  за организацията и дейността  на Народно събрание, засягаща имената на парламентарните групи, беше одобрено от Комисията по конституционни и правни въпроси. Предложението  беше внесено от председателя на парламента  Наталия Киселова на 12 юни. То предвижда наименованието или абревиатурата на парламентарна..

публикувано на 18.06.25 в 20:10

Очаква се работата по новия водопровод на Перник да приключи до края на деня

Работата по планираното за днес превключване на част от новоизградения водопровод на Перник върви по план, съобщават от ВиК - Перник. Първата връзка вече е направена. Работи се по втората връзка. Очаква се строително-монтажните дейности да приключат тази вечер.  Допълнителните укрепвания, които трябва да се направят, изискват технологично..

публикувано на 18.06.25 в 19:59