Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

21 юни – Международен ден на йогата

2
Снимка: НДК

На 21 юни светът отбелязва Международния ден на йога. Решението е на Общото събрание на ООН през 2014 г., а йогата − хилядолетната здравословна практика, е обявена от ЮНЕСКО като част от нематериалното културно наследство на човечеството. От години България отбелязва Международния ден на йога с редица инициативи и практики. Така е и сега. До края на този месец в над 40 населени места у нас, ще се проведат редица инициативи и практики.

Централното събитие ще се състои в София на 21 юни в Националния дворец на културата в зала 6. Началото ще е в 09,30 ч. и ще продължи до 19 ч. През целия ден някои от най-добрите сертифицирани учители и представители на известни класически школи по йога ще демонстрират практики, а желаещите ще могат да се упражняват или просто да слушат и наблюдават. Ще има и лекции по различни теми, засягащи същността на йогата. Във фоайето пред залата и в откритите пространства около нея ще бъдат разположени щандове с книги по йога, вегетарианска и индийска храна и сувенири. Вход свободен.

По традиция Международният ден на йогата се отбелязва в десетки градове на страната ни – Пловдив, Варна, Русе, Велико Търново, Габрово, Плевен, Перник, Кюстендил, Гоце Делчев и др., както и в няколко села. За всички желаещи вратите на този празник в цялата страна ще бъдат широко отворени и с безплатен достъп.

Честванията на Международния ден на йогата в България се осъществяват под патронажа на посланика на Република Индия. Събитието се организира от посолството на Република Индия в сътрудничество и с прякото участие на редица правителствени и неправителствени организации, сред които са Българската федерация по йога, Българска йога асоциация, фондация „Изкуството да живееш” – България, Индологическа фондация "Изток-Запад", Асоциация "Индия" и с активното участие на всички широко представени школи по йога и десетки йога-клубове в България.

Какво още да очаквате, ако днес се отправите към НДК за международния ден на йогата разказа за слушателите на "Закуска на тревата" по "Хоризонт" Константин Драгов – един от организаторите на събитието. С него разговаря Светослава Кузманова.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Великобритания вече е главна мишена на руските кибератаки

Великобритания е цел номер 1 за руски кибератаки след избирането на Тръмп, твърдят британски правителствени източници. Според тях, Путин е насочил вниманието си към Великобритания, за да не дразни американската администрация по време на разговорите за Украйна.   Правителствени източници, цитирани от „Таймс“ твърдят, че превръщането на Великобритания..

публикувано на 14.07.25 в 05:25
Доналд Тръмп

САЩ ще изпратят системи "Пейтриът" на Украйна

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна, за да ѝ помогнат да се справи с руските удари.  Изявлението идва две седмици, след като Вашингтон обяви спирането на някои оръжейни доставки за Киев. Според Тръмп доставката ще бъде част от изгодна сделка за съединените..

публикувано на 14.07.25 в 05:13
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана на страната с милиарди евро през следващите години. В обръщение към въоръжените сили, в навечерието на националния празник 14 юли, френският президент изтъкна, че свободата в Европа днес е застрашена така, както не е била застрашавана от 1945 година.  "Никога мирът..

публикувано на 13.07.25 в 21:35

България е световен шампион по волейбол за девойки до 19 години

България е новият световен шампион по волейбол за девойки до 19 години, след като на финала на първенството в Осиек (Хърватия) детронира досегашните първенци от САЩ с 3:1 гейма (21:25, 25:16, 25:17, 29:27). Така отборът на България след като спечели Европейската титла в тази възраст, вече е на световния връх при девойките, съобщи БТА. Двата отбора..

публикувано на 13.07.25 в 21:30

Възстановено е движението на влаковете в Кърджалийско

Възстановено е движението на влаковете в района на Кърджали, което по-рано днес бе блокирано заради пожар.  Огънят, избухнал между село Широко поле и местността Момина скала, в близост до релсите, вече е локализиран.  По преценка на пожарникарите, спряната на безопасно разстояние композиция е преминала проблемния участък и е продължила към..

публикувано на 13.07.25 в 21:07
Руският министър на външните работи Сергей Лавров (вляво) и китайският първи дипломат Ван И - снимка от 16 окстомври 2023, Пекин

Външните министри на Китай и Русия са обсъдили украинската криза и отношенията със САЩ

Министрите на външните работи на Китай и Русия са обсъдили отношенията със Съединените щати и "изгледите за уреждане на украинската криза", съобщиха лаконично от руското външно министерство. Сергей Лавров се е срещнал с китайския си колега Ван И в Пекин, където пристигна след 3-дневна визита в Северна Корея. Официално Китай пази..

публикувано на 13.07.25 в 20:53

Сблъсъци между екстремисти и мигранти в Испания, има ранени

Ожесточени сблъсъци между екстремисти и мигранти избухнаха в испанския град Торе Пачеко, област Мурсия. Ранени са петима души, един е арестуван. Безредиците са били организирани от крайнодесни групировки, отправящи расистки лозунги и подбуждащи към „лов“ на чужденци. В 20 часа вечерта множество младежи, облечени в дрехи с крайнодесни символи..

публикувано на 13.07.25 в 20:51