От партия "Възраждане" оспориха двойното обозначаване на цени - в лева и евро, в търговски обекти. Според депутата Маргарита Махаева това нарушава действащото законодателство. Тя се позова на разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото:
"Периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и левове започва един месец след датата на влизане в сила на решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждана на еврото в Република България".
В рамките на парламентарния контрол Махаева призова нарушителите да бъдат санкционирани.
Министърът на икономиката Петър Дилов обаче не откри нарушение, стига основната цена да е изписана в лева:
"Основното изискване в този случай е да се спазва принципа на яснота и прозрачност, като потребителите имат възможност за извършване на плащане само в лева. Двойното обозначаване на цените няма нищо общо със спекула или със завишаване на цените. Ние тук просто делим цената от лева в евро, където няма абсолютно никаква спекула".
В периода от 29 май до 1 юни служители на Комисията за защита на потребителите са проверили над 500 търговски обекта в цялата страна. Установено е, че само в търговски вериги за строителни материали и мобилни устройства са стартирали двойно обозначаване на цените - в лева и евро, но курсът на БНБ за преизчисляване е спазен, а плащанията на каса се извършват в националната валута, съобщи министър Дилов.
Според Махаева обаче нарушенията са много и тя даде пример с търговски обект на Летище "Васил Левски" - София:
"Там цената на стоката е посочена в лева, като абсолютно същата цифра е посочена и за цена в евро. Пресмятайки курса на еврото спрямо лева обаче, става ясно, че ако клиентът заплати в евро, цената за него би била почти два пъти по-висока от тази, ако би я заплатил в лева".
От думите на министър Дилов стана ясно, че нарушение има, но то не е свързано с превалутиране.
"Във връзка с публикации в социални мрежи, на 6-и юни 2025 г. служители на Комисията за защита на потребителите и Национална агенция за приходите са извършили съвместни проверки, съгласно възложените им правомощия, на търговски обекти, находящи се на Терминал - 1 на Летище "Васил Левски" - София. При проверките от КЗП е констатирано, че за няколко за продажба стоки липсват етикети с предварително обявени цени, което е нарушение на Закона за защита на потребителите и респективно ще бъде ангажирана административно-наказателна отговорност на съответния търговец", посочи министър Дилов.
Земетресение с магнитуд 6,1 разтърси западната част на Турция, съобщи турската служба за управление на бедствията, а местните медии пишат, че трусът е бил усетен в няколко окръга, предаде Ройтерс. Службата за управление на бедствията съобщи, че земетресението е станало около 19:53 часа местно време (съвпада с българското) в провинция Балъкесир, близо..
Ваканционното лято в Италия в най-пиковият му период през август бележи неочаквана аномалия: "Плажовете са празни", коментират националните и регионални медии. Причината не е само в завишените цени за чадъри и плажни легла, които не всеки може да плати, като за плажа на Аласио в Лигурия – 660 евро за идната августовска седмица. Той е най-скъпият в..
Заради катастрофа временно движението по пътя София - Варна в района на ловешкото село Малиново се осъществява двупосочно в една лента. Инцидентът е станал около 18:00 часа. Ударили са се челно два леки автомобила. Тежко е пострадала 34-годишната водачка на едната от колите. Тя е откарана в болница.
Австрия ще сведе до минимум събирането на семейства на бежанци, получили право на убежище в алпийската република. Това обяви вътрешният министър Герхард Карнер. Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер защити решението на правителството да преустанови събирането на бежански семейства въз основа на предоставено убежище в страната,..
По последни данни на лондонската полиция броят на арестуваните на съботната демонстрация в подкрепа на забранената група "Палестинско действие" (или "Действие за Палестина") е 532 души. Това е рекорден брой арести за ден за последните 10 години. Лондон: Близо 500 ареста на протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие" "Амнести..
Гражданската гвардия върна в Мароко близо 100 души, опитали се да преминат нелегално в Испания. Само седем непълнолетни мигранти са успели да влязат в страната. Около 100 мигранти са се опитали да преплуват до испанския анклав Сеута в Северна Африка рано в събота сутринта. Много от тях са били спрени от мароканския флот преди да достигнат испанските..
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че е малко вероятно споразумение между Русия и Украйна да задоволи и двете страни. Въпреки това Вашингтон се стреми към приемлива за Киев и Москва договореност, каза Ванс преди насрочената за петък среща на върха между Доналд Тръмп и Владимир Путин. Зеленски е малко вероятно да присъства на срещата между..
Над 6 000 участници от близо 800 формации се очаква да вземат участие в Тринадесетото издание на Националния събор на народното творчество в..
Разнообразни музикални изпълнения ще има в трите вечери на предстоящия фестивал Open Buzludzha, който ще се състои от 15 до 17 август край..
Ужилването от пчела или оса не е никак приятно преживяване, особено за децата. Колко сериозна е локалната реакция след ужилване зависи от мястото..