Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

500 самодейци участват в "Свидня“ край монтанското село Георги Дамяново

2
Снимка: Любо Андреев

Рекордно участие от 500 самодейци в 15-ото издание на Фолклорния събор "Свидня“ край монтанското село Георги Дамяново. Представители от областите Монтана и Видин се събраха на "Попов мост“.

При изключително голям интерес премина фолклорният събор "Свидня“. За първи път от неговото основаване 500 самодейци играха, пяха и танцуваха. Целта на феста е да бъдат съхранени традициите ни, каза кметът на община Георги Дамяново Нина Петкова:

"Любовта към фолклора е най-важното. От поколение на поколение се пренася. В него ние виждаме бита, скръбта, любовта на хората, нашите отци и праотци".

47 самодейни състави огласиха местността "Попов мост“ на разклона за селата Говежда и Копиловци. 
Виолета Парчева е бивша учителка от Копиловци:

"Ние го чакаме с нетърпение. Той е празнуван тука още от нашите не баби, а прабаби. Те са идвали тук от всички села пеша. Празнували са, пеели са, играли са хора и ние сега поддържаме тази традиция и много се радваме, че е жива".


"Свидня“ е емблематично място за община Георги Дамяново. Тук се събират притоците на река Огоста от селата Говежда и Копиловци. 
Още през римско време тук се е добивало злато, разказа Миляна Каменова от читалището в Георги Дамяново:

"Когато е имало хора, които са правели злато в Дългоделския балкан, са се събирали в тази местност, за да се видят с роднините си, с близките си, с децата си и оттогава е останал този празник".

От следващата година организаторите от община Георги Дамяново предвиждат "Свидня“ да има конкурсен характер с награди.
По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Хиндукуш в Афганистан

Земетресение със степен 6,3 е регистрирано в Хиндукуш в Афганистан

Земетресение с магнитуд 6,3 е поразило района на Хиндукуш в Афганистан, съобщи агенция Ройтерс, като се позова на Геоложкия топографски институт на САЩ. Трусът е регистриран на дълбочина 28 километра, а епицентърът е бил на 22 и половина километра от град Кулм, който е с около 65 хиляди жители.  Агенцията за управление на природните бедствия на..

публикувано на 03.11.25 в 00:59

Индия изстреля най-тежкия си спътник досега

Индия изстреля най-тежкия комуникационен спътник в историята си - поредна стъпка в амбициозната ѝ космическа програма, предаде Франс прес. Спътникът CMS-03 беше изведен в орбита от космодрума Шрихарикота в южния щат Андхра Прадеш. С тегло около 4 410 килограма, CMS-03 е „най-тежкият комуникационен спътник, изстрелван някога от Индия, подчерта..

публикувано на 02.11.25 в 22:05

Тежка катастрофа на бул. "Витоша" в София

На столичния бул. "Витоша" 93 мощен автомобил се е сблъскал с поне 6 други коли, съобщиха потребители във Фейсбук групата "Катастрофи в София". Очевидец твърди пред bTV, че дрегерът, с който е бил тестван шофьорът e отчел 1,7 промила алкохол.  Причинителят на инцидента пък заявявал, че е управлявал колата си с не повече от 50 км/ч. От СДВР..

публикувано на 02.11.25 в 21:19

Полиция блокира изходите на Ловеч, издирва избягал затворник

Полиция блокира изходите на град Ловеч. Причината - издирва се един от двама затворници, избягали от затворническото общежитие.  Вторият беглец е заловен на територията на града малко след сигнала за бягството им, подаден в 18 ч.  Издирването продължава.

публикувано на 02.11.25 в 21:09
Бенямин Нетаняху

Израел предупреди ливанците да очакват нови бомбени удари заради "Хизбула"

Израел предупреди ливанците да очакват нови бомбени удари, ден след като четирима души загинаха при израелска атака. Премиерът Бенямин Нетаняху обвини властите в Ливан, че не спазват задължението си по примирието отпреди година, което изисква шиитската групировка Хизбула да предаде оръжието си: "Хизбула търпи нови удари, но се опитва да се..

публикувано на 02.11.25 в 21:06

След санкциите от САЩ срещу "Лукойл" и "Роснефт": Турция купува все по-малко руски петрол

Турция купува все по-малко руски петрол, откакто Съединените щати обявиха санкциите срещу "Лукойл" и "Роснефт", съобщават източници на агенция Ройтерс. След началото на руското нашествие в Украйна и последвалите европейски санкции, Турция се превърна в третия по големина купувачи от Русия след Индия и Китай. През първите 10 месеца на тази година..

публикувано на 02.11.25 в 20:44

Съдът отмени глоба от 220 000 лева, наложена на ТЕЦ "Бобов дол" от РИОСВ

Глоба от 220 000 лева, наложена на ТЕЦ "Бобов дол" от РИОСВ и потвърдена на първа инстанция от Районен съд-Дупница, беше отменена с решение на Административния съд в Кюстендил. Решението е окончателно.  Наказателното постановление от 220 000 лева за "ТЕЦ - Бобов дол" е след проверка от РИОСВ, извършена извънредно по сигнал на 15 октомври 2024 г.,..

публикувано на 02.11.25 в 20:13