Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мина първото столетие, остават спомените ми"

Баба Калинче от село Варвара премина към второто си столетие с хоро и песни!

5
Баба Калинче от Варвара
Снимка: Личен архив

На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие. Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година.

В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за Радиото през военните години. И за нечия мечта - за пишеща машина, която да събере всичко това на хартия.

Пишеща машина се намери. Лента за спомени - също, и то с помощта на слушателите. И сега, когато лятото официално встъпи в длъжност, ето ни на Еньовден. Чародеи берат билки, ние събираме и раздипляме спомени -  спомени из стоте лета на Калинка Александрова Янчева. 

"Много добре премина рождения ми ден, с танци и песни в Клуба, мина и столетието, разказа за "Нощен Хоризонт" баба Калинче.

"През тези сто години ме държеше трудът, от малка съм научена да работя, да ходя с брат ми с овцете, за да му помагам, правехме си захар от захарна тръстика, правехме си захарни изделия, а иначе продавахме това, което имахме в повече, за да си купуваме обувки, дрехи...

Големите празници в миналото ни бяха Нова година, Гергьовден, Свети Марко и Великден. 

Имаше големи хора и празненства на центъра на селото. Също и на именни дни се събирахме по къщите пак с народни танци. В центъра на селото всяка неделя излизаха мъжете, които имаха музикални инструменти и тогава с песни и танци, с народна музика хората се събираха и играеха хора. Имаше и хора от три ката..", спомня си още баба Калинче. 

"Сватбите продължаваха по два-три дни. Започваха с курбан. Трябваше да има голям казан с курбан с много месо и много ядене, за да има за всички, допълни столетницата. 

Ще чуете още за една среща на гарата, за каруците и за влаковете от време оно, за празниците, за преселниците от Беломорска Тракия, за войната и какво означава "да хванеш език"...

Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Хераклея Синтика

Рекордно дълго археологическо лято на Хераклея Синтика

Рекордно дълго - половин година, продължи археологическото лято в района на античния град Хераклея Синтика . Освен планираните проучвания, имаше и извънредни, които получиха допълнително финансиране и много ценни резултати. Те се проведоха по трасето на разширявания вертикален газопровод в района на античния град. В края на миналата седмица..

публикувано на 07.10.25 в 12:00

платена публикация
Шестото издание на образователната кампания "Пресичам безопасно с TEDI" стартира от Велико Търново

24.9.2025г. – За първи път образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново. Шестото издание на инициативата бе поставено в основно училище "Патриарх Евтимий", където първокласници придобиха ценни знания за пътната безопасност от представители на Главна дирекция „Национална полиция“. Техен верен спътник в уроците бе..

публикувано на 06.10.25 в 16:15
Стефан Курдов

Стефан Курдов защитава правата на бездомните животни във Варна

От 50 до 300 лева е глобата, ако храниш бездомно животно във Варна. С това са се преборили доброволците от координационен център за противодействие на насилието над животни "Зоопатрул" с председател журналистът на свободна практика Стефан Курдов . Предстои тя да бъде отменена от Общинския съвет. Той и неговите съмишленици успяха да осигурят 120..

публикувано на 05.10.25 в 05:22
Весела Дякова

Весела Дякова: В обучението по музика най-важна е дисциплината

Музикалният педагог Весела Дякова ван Авермат е посветила целия си живот на музиката и работата с деца . Петнадесет години г-жа Дякова е преподавала клавирен съпровод в Музикалното училище в Пловдив. След 1989 г. продължава учителската си дейност в Белгия. Запалила е десетки деца по музиката, а нейни възпитаници сега се изявяват по международните..

публикувано на 04.10.25 в 09:00
Творбата

Ярката и неудобна живопис на тандема Валентина Чернева - Cherry и Милен Маринов

Ярка и неудобна живопис. Така можем накратко да опреелим творбите на тандема художници Валентина Чернева - Cherry и Милен Маринов. Двамата имат прясно открита изложба, носеща името “Под едно небе 2” в пловдивската галерия “Възраждане” .  Часове след събитието те дойдоха в студиото на Автономията , за да се изкажат за каквото ги..

публикувано на 30.09.25 в 20:33
Чавдар Киселинчев

Спомняме си за Чавдар Киселинчев

Спомняме си за Чавдар Киселинчев. Той е един от най-авторитетните външнополитически коментатори в Българското национално радио. Красив ум, човек с голяма обща култура, впечатляващи познания за процесите в света, които е обяснявал на младите си колеги в БНР, които са го слушали с удоволствие. Липсата на коментатори от такъв ранг създава..

публикувано на 29.09.25 в 13:00
Зорница Христова

Зорница Христова - гост в "Горещо сърце": Лесно е да се влюбиш в четенето

В рубриката "Горещи сърца" срещата е със Зорница Христова, жена, която впечатлява със спокойствието си и с искреността, с която говори за книгите. Тя е писател и преводач, един от създателите на издателство ,"Точица". Завършила е английска филология в Софийски университет.  Автор е на книгите "Вкусна география" и ,"Когато искам да..

публикувано на 28.09.25 в 09:00