Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интернет затъмнението в Иран (и не само)

Снимка: Ройтерс

През 1948 г. Общото събрание на ООН приема Всеобщата декларация за правата на човека, в която се очертават фундаменталните свободи, сред които на работа, обучение и равенство. Въпрос, който допреди 15-ина години би звучал абсурдно, но заради конфликтите и кризисните ситуации по света се повдига в последно време, е: достъпът до интернет човешко право ли е? 

„Достъпът до интернет е без съмнение човешко право. Това не е толкова идеалистично, колкото звучи. Ако се замислите, в настоящата епоха, особено след пандемията, посредством интернет си осигуряваме и останалите основни човешки права. С изключването на интернет правителствата могат да заглушат цяла една нация. Това е крайно притеснително, защото се деактивират толкова много други механизми, предпазни мерки и институции, които се предполага, че работят в подкрепа на демокрацията и човешките права“, е мнението на Алп Токър - основател на организация, която следи за спазването на правата, свързани с цифровото съдържание в страни по целия свят.

В интернет упражняваме свободата си на изразяване, а и е неоспоримо, че именно интернет е инфраструктурата, на която съвременните общества разчитат за голяма част от основните жизненоважни дейности. Затова и ООН обяви през 2016 г. достъпа до интернет за човешко право и определи т.нар. системи за пълно изключване на интернет за незаконни. А с такива разполагат не само диктатури, но и западни държави като Великобритания например. Предвидено е те да бъдат задействани единствено при извънредни обстоятелства като масирана кибератака например, но на практика не съществува международен документ, който да забранява на правителствата да предприемат подобни действия. През миналата година е имало 296 регистрирани спирания на интернет в 54 държави, което е най-високото равнище, откакто се води статистика. Най-честите причини са войните - в Украйна, ивицата Газа, Иран, Етиопия, протести и политически вълнения - отново в Иран, но и в Бангладеш, Пакистан, Шри Ланка, дори по време на избори - в Индия, Азербайджан, Уганда


„Битува митът, че на бюрото на деспотичен лидер има бутон за пълно изключване на мрежата в цялата страна. Всъщност онова, на което сме били свидетели по света е, че на правителствата им е трудно да изключат връзката към интернет, защото той е проектиран да бъде достъпен и по време на кризи. Така че правителствата правят всичко възможно да наредят на отделните доставчици да изключат някои или всичките си клиенти по време на политически скандал, криза или инцидент, свързан със сигурността“, казва още Алп Токър. И допълва, че външни организации или чуждестранни държави могат да се намесят и да осигурят на обществото интернет:

„Един от перспективните варианти, който всъщност представлява добре позната технология, е новото поколение на сателитния интернет, осигуряващ бърз и надежден достъп. Един пример за това е „Старлинк“. Технологията е обещаваща, но не е правилното решение за Иран в момента, защото изисква специални терминали - физически хардуер, който трябва да бъде внесен в страната и инсталиран на покрива.“

Тук основен се явява проблемът с наложените санкции на Иран. Според бизнесдамата с ирански корени Ясмин Грийн, която оглавява звено на „Алфабет“ - компанията-майка на Гугъл, което се занимава със заплахите за отворените общества, санкциите са пречка за достъпа на местните хора до различни гледни точки:

Компаниите не приемат плащания в иранска валута, а иранците не могат да отварят сметки в чужбина или да имат достъп до щатския долар. Така че предизвикателствата пред тях са огромни. Хората в Иран са всъщност много мотивирани и технологично грамотни, но санкциите представляват голяма пречка за тях да получат достъп до свободния интернет и по този начин се задушават усилията им да се противопоставят на репресиите на сегашното правителство.“


По време на войната между Израел и Иран се съобщаваше за почти пълно - на 97 процента, изключване на интернет достъпа в 80-милионната ислямска република. По този начин обществото остава в неведение и може да се създаде изкривена картина на реалността. По време на блокадите иранците са ограничени до местните уебсайтове, а държавната телевизия и радио се фокусират върху разрушенията, нанесени от иранските удари върху Израел, писа АП. Според експерти опасенията на властите са интернет да не бъде използван за организиране на масови безредици.

„Правителствата с авторитарни наклонности - или пълноправните авторитарни режими - искат да управляват онлайн информационната екосистема по същия начин, по който управляват територията си във физическия свят. Постигането на този контрол те виждат чрез въвеждането на собствени търсачки, социални мрежи, директории и т.н. В този смисъл никой все още не е достигнал Китай, но Иран определено върви натам. Когато в Иран е ограничен достъпът до външната мрежа, или глобалния интернет, населението все пак има достъп до вътрешната, местна мрежа, където обаче властите могат да следят трафика и да спират разпространението на информация.“

Ясмин Грийн дава пример с конкретна тактика: „Сайтовете да се зареждат толкова бавно, че хората просто да се откажат да ги отварят.“


Интересен факт е, че пълни комуникационни блокади се предприемат и заради предотвратяване на преписване по време на изпити. Това се е случвало в Сирия, Ирак, Алжир и Кения. Спецът по информационна сигурност Густаф Бьоркстен:

„Факт са изключвания във връзка с национални изпити в края на учебната година. Привидно те са с цел да се предотврати преписването. Но обхващат цялата нация, тъй като става въпрос за блокиране на мобилните услуги. При този случай VPN няма да ви свърши работа. Виждали сме и спирания - като във Венецуела например, където целта беше да бъде възпрепятствано разпространението на снимки с полицейско насилие в определена платформа. При такива обстоятелства VPN би ви бил от полза.“

Киън Вестейнсън - старши анализатор в сферите технологии и демокрация към базираната във Вашингтон неправителствена организация „Фрийдъм хаус“, който е и сред авторите на годишния доклад за свободата в интернет, казва:

Правителствата по света се опитват да разделят интернет и да изградят вътрешни дигитални анклави, които могат по-лесно да наблюдават и контролират. Виждаме това да се случва в Иран, но също така и в страни като Русия и Китай. Тези правителства налагат много строги ограничения върху онлайн пространствата, за да ги откъснат от глобалния интернет. Хората по света използват интернет, за да се борят за промяна, често въпреки широкообхватни репресии от страна на правителствата. Това е наистина вдъхновяващо и вероятно ще бъде ключово за противопоставянето на този продължаващ спад в глобалната интернет свобода.“


Идеята, че е възможна пълна липса на информация в настоящите времена ни се струва поразителна, като се има предвид, че заради технологичния напредък през последните десетилетия за кризи и конфликти научаваме почти мигновено и директно на смартфоните си.
По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-топъл ден за годината във Великобритания

Във вторник Обединеното кралство преживя най-топлия си ден за годината, след като гореща вълна обхвана голяма част от Англия тази седмица.  В лондонския парк „Сейнт Джеаймс“, близо до Бъкингамския дворец, беше измерена температура от 34,7 градуса.   Най-високите температури бяха измерени в Лондон, но и в съдедните графства Есекс и Кент те надхвърлиха..

публикувано на 02.07.25 в 04:39

Британското правителство спечели гласуването по законопроекта за социални помощи

Британското правителство спечели гласуването по законопроекта си за социални помощи със 75 гласа, но само след като предложи отстъпки в последния момент на разбунтувалите се депутати от Лейбъристката партия на премиера Киър Стармър.  Министрите вече бяха разводнили плановете си веднъж, като отмениха някои планирани съкращения на..

публикувано на 02.07.25 в 04:24
Централен парк, Ямбол

Пръскане срещу комари и кърлежи в Ямбол

Поредно пръскане против комари, кърлежи и други вредители ще бъде направено в тревните площи в междублокови пространства в Ямбол. Обработката ще се извършва в тъмната част на денонощието в дните от 2-ри до 6-и юли. Пръсканията ще се извършват между 23 часа вечерта до 8 часа сутринта, като по график първото пръскане ще е тази вечер.  В списъка..

публикувано на 02.07.25 в 00:35

Все още няма яснота защо е отстранен зам.-кметът на Кюстендил Кристиян Иванчов

Все още не казват и не ясно защо е отстранен зам.-кметът на Кюстендил Кристиян Иванчов, който доскоро беше и председател на общинската организация на ПП, бил е кандидат на партията за кмет на града, както и зам.-областен управител на Кюстендил. Неофициално се коментира, че той е отказал да подпише заповедта за освобождаване. Засега няма официално..

публикувано на 01.07.25 в 22:05

Най-малко 162 души са натровени след фестивал в испанския град Ла Коруня

Най-малко 162 души са били натровени, а 22 са били хоспитализирани, заради евентуална епидемия от салмонела след фестивал в Ла Коруня. Предполага се, че заразата е тръгнала от хранителен щанд, на който се продавали тортили. За да се установи източникът на масовото хранително отравяне, Главната дирекция по обществено здраве на регионалното..

публикувано на 01.07.25 в 21:27
Знамето на Палестина се вее по време на изпълнението на хип-хоп триото Kneecap на фестивала в Гластънбъри, Съмърсет, Англия, 28 юни 2025 г.

В Обединеното кралство главният равин остро критикува Би Би Си за "излъчената гнусна омраза към евреите"

В Обединеното кралство главният равин остро критикува Би Би Си за "излъчената гнусна омраза към евреите" на фестивала в Гластънбъри, когато рап дуото "Боб Вилан" скандира "Смърт на Израелските отбранителни сили". В същото време самите изпълнители направиха извявление, че не е нужно да се занимават с тях и да отвличат вниманието от проблемите, а..

публикувано на 01.07.25 в 20:54

В Бобов дол ще изграждат гига фабрика за батерии за съхранение на енергията

Постъпило е инвестиционно намерение в Общината в Бобов дол за изграждане на гига фабрика за батерии за съхранение на енергията. Предложението предстои да бъде обсъдено на работна среща с инвеститора преди вземане на решение от страна на съветниците, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Батерийните системи за съхранение на енергията..

публикувано на 01.07.25 в 20:46