Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Преди и сега": От ТКЗС до земеделие в тежко състояние

Контрастът: Преди "бяха мобилизирани всички, които можеха да бъдат полезни", сега не е атрактивно за младите

| Репортаж
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в Трудово-кооперативното земеделско стопанство в селото. Тогава 15-годишен, дядо Момчил бил привикан в канцеларията и бил заплашен, че ако баща му не се подчини, той самият ще бъде интерниран в Добруджа. Вероятно в резултат на натиск или дълги убеждения от страна на местното управление на ТКЗС-тата, баща му се пречупва и предава земите и добитъка си.

"Вземаха по течението на река Арчарица (Арчар - бел. ред.), най-хубавата и плодородна земя, нашата земя беше там, около стотина декара."

Изхранването било затруднено, защото почти цялата реколта била изземвана. Всеки се справял както може, дори и с хитрини. Имало и закон за притежание на определен брой добитък в домашни условия, който да служи за изхранване.

След разпадането на кооперативните стопанства, заедно с режима през 1989г., много хора успяват да върнат земите си, но според  председателя на Българската агрохранителна камера Венцислав Върбанов, българите не са били готови самостоятелно да отглеждат и продават продукцията си, а голяма част от хората вече живеели в градовете, което още повече затруднило поддържането на земите.

"Политиката тогава е била да се откъсне българинът от собствеността си. По-възрастните хора не осъзнаваха, че когато получат тази собственост, няма да могат да я ползват. Много хора, които имаха възможности и сили, се опитаха да обработват, но с малки площи бяха неконкурентноспособни."

В момента земеделието в България остава в тежко състояние. Работна ръка не се привлича, не е атрактивно за младите, с всеки изминал ден нещата се влошават, отчита Венцислав Върбанов.

Снимка: БГНЕСПреди години е имало силна политика, насочена към земеделието.

"Бяха мобилизирани всички, които можеха да бъдат полезни - ученици, войници, държавни предприятия, всички в сезона помагаха на селското стопанство за прибиране на реколтата. ТКЗС-тата бяха изчерпали своята форма на организация. Голяма част от тях работеха на загуба и загубите се покриваха от държавата."

Младежите били ентусиасти и сами са се организирали, за да обработват земите. Тогавашният Съюз на народната младеж не е отчитал тяхната работа, а се е концентрирал върху ТКЗС-тата.

"Хората, които работеха там, бяха демотивирани и много се крадеше. Сега държавата не е в състояние да се занимава с организацията, особено държавата, която в момента наблюдаваме", коментира Върбанов пред БНР.

Въпреки тежката работа, дядо Момчил помни младостта си като весела - "бяхме като един колектив, младежки".

Бригадите дълги години остават задължителна лятна работа за учениците и студентите. Те са били изпращани да вършат работа на различни места, където не достига работна ръка. Сега, когато отдавна не съществува задължителна работа, много младежи искат да заминат на лятна бригада в САЩ със студентска виза, защото така получават възможността да пътуват и да видят един по-различен свят.

Силвия е студентка. Смята, че плюс на нашето време за младите хора е именно изборът, който имат, не само да пътуват, но и да изразяват мнението си и да имат свободна воля. А посланието на дядо Момчил към днешното поколение е да не спира да учи, да работи и да се развива, както и да бъдат благодарни за това, което имат, защото ходенето през гори и поля, за да стигнеш до училище, не е преувеличено.

"9 километра през баирите. За нас нито се е грижил някой как ще ходим. Сутрин тръгваме в 4, за да стигнем в 8 в гимназията в Арчар. Животът, който сега живеят децата, грижите, които полага държавата – подсигуряват училищни рейсове за извозване, а те не искат да ходят…"

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30