Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ отлагат санкциите срещу сръбската петролна компания NIS

Снимката е илюстративна.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-големият енергиен производител в Сърбия получи отсрочка от един месец за налагането на американски санкции. 

В изявление за АФП компанията NIS, която оперира единствената нефтена рафинерия в Сърбия, се казва, че американското правителството е дало съгласие въвеждането на санкциите да бъде отложено.

Първоначално те бяха обявени през януари като част от мерките на Вашингтон срещу руския енергиен сектор.

Компанията, която е основно собственост на руския енергиен гигант "Газпром", успя да договори до момента четири удължавания, за да избегне широкия пакет санкции, който първоначално трябваше да влезе в сила през февруари.

Санкциите се очаква да влязат в сила на 29 юли, според NIS. Ако бъдат приложени, те ще изискват пълното оттегляне на руските интереси и продажбата на техните акции - или национализация.

Мерките, въведени от бившия президент на САЩ Джо Байдън, бяха насочени към ограничаване на потока от печалби от този печеливш сектор към Москва след нахлуването в Украйна.

Сърбия поддържа близки отношения с Русия от началото на инвазията и отказва да налага санкции, за разлика от Европейския съюз, към който се стреми да се присъедини, отбелязва АФП и допълва, че Сърбия разчита в голяма степен на руския газ, доставян от NIS.

Договорът между Белград и Москва, подписан през пролетта на 2022 г., изтичаше в края на май, но беше удължен до края на септември.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановителните работи в "Елените" продължават и днес

Нормално и със слаби превалявания премина нощта по Южното Черноморие. След 8 часа тази сутрин ще продължат възстановителните работи на територията на вилно селище "Елените".  Учениците в Несебър, Свети Влас, село Кошарица и Слънчев бряг остават днес на онлайн обучение.  Валежите спират, повишение на температурите Може ли черният сценарий от..

публикувано на 09.10.25 в 04:52

Ryanair обяви още съкращения в полетите до Испания

Авиокомпанията Ryanair обяви ново съкращение на над 1 милион места по полетите до Испания през следващото лято. Нискотарифният оператор ще спре всички полети от и до автономната област Астурия.  Главният изпълнителен директор на Ryanair Майкъл О'Лиъри обясни решението с отказа на испанския държавен летищен оператор Aena да намали летищните такси...

публикувано на 09.10.25 в 04:27

Британската полиция ще разследва "Интифада 87"

Британската полицията ще проведе разследване и ще излезе със заключение дали пропалестинската групировка "Интифада 87" е нарушила законите за борба с тероризма. "Интифада 87" бе сред организаторите на протестно пропалестинско шествие в Лондон в деня, в който се навършиха две години от нападението на "Хамас" в Израел въпреки призивите на политиците да не..

публикувано на 09.10.25 в 04:16
Доналд Тръмп обяви новината в социалната мрежа

Постигната е сделка за примирие в Газа

Израел и "Хамас" са постигнали договореност за първата фаза на предложената от Съединените щати сделка за ивицата Газа. Това обяви американският президент Доналд Тръмп, цитиран от агенция "Ройтерс". В публикация в социалната мрежа "Трут соушъл" Тръмп обяви, че е много горд да обяви, че има споразумение между двете враждуващи страни. "Това означава, че..

публикувано на 09.10.25 в 02:41

Кирил Добрев: Само от Румен Радев зависи дали ще направи партия

Заместник-председателят на парламентарната група на БСП "Обединена левица" Кирил Добрев коментира идеята на лидера на СДС Румен Христов президента да няма право да участва в политиката две години след края на мандата си. Добрев отбеляза, че през последните две години БСП многократно е говорила за необходимостта от по-широк обществен диалог и подчерта, че..

публикувано на 09.10.25 в 01:49
Педро Санчес/Бенямин Нетаняху

Испания одобри оръжейно ембарго срещу Израел

Испанският парламент одобри пълно оръжейно ембарго срещу Израел. Текстовете получиха подкрепата на всички коалиционни партньори на правителството на Педро Санчес. Със 178 гласа "за" и 169 "против" законът премина успешно през Конгреса на депутатите. До последните часове преди гласуването четиримата депутати от крайнолявата партия „Подемос“..

публикувано на 09.10.25 в 01:46

Румен Христов: Радев се е отклонил от основните си функции

Председателят на СДС Румен Христов предложи след изтичане на втория мандат на президента той да не участва в активната политика за период от 2 години. По отношение на поведението на президента Румен Радев Христов заяви, че държавният глава се е отклонил от основните си функции. По думите му България има нужда от редовно правителство, което да работи..

публикувано на 09.10.25 в 00:45