Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фигурата на аятолах Хаменей е изключително важна за разбирането на Иран, посочи арабистът

Проф. Симеон Евстатиев: Страхът от ядрената програма е свързан със страха от наративите на Иран

В Израел излизат дълго потискани фундаменталистки религиозни сили, смята специалистът

| Интервю
проф. Симеон Евстатиев
Снимка: Деян Йотов

"Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било, включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин."

Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", който коментира последните събития, свързани с напрежението между Израел и Иран.

По думите му, "проблемът идва, когато имаме непримирими идентичности, които се изострят."

"Извън ядрената програма и поводите, за чиито основания тепърва ще разбираме – дали е имало толкова опасна ядрена програма, все още е дискусионно, страхът от ядрената програма е свързан със страха от наративите на Иран, неговата непримирима антизападна и антиизраелска реторика", смята специалистът.

Вече 30 години Иран е доминиран от развитие на идеологията на аятолах Хомейни, а излязлата на преден план фигура на аятолах Хаменей е нещо изключително важно за разбирането на Иран, подчерта той, като обърна внимание на "установяването на т.нар. хаменеизъм".

Аятолах Али Хаменей  Снимка: АП/БТА

"Аятолахът е религиозно-политическа фигура. Той определя основите на политиката, нейното осмисляне от ислямска гледна точка. Той е пълнокръвен върховен лидер. Американската администрация знае, че това е нещо много сериозно. Това е 100-милионна страна, в която не можеш просто да сменяш режимите."

За Хаменей теократичната диктатура надделява над всички елементи на народовластието. Парламентът има бутафорна функция, защото всяко негово решение може да бъде отменено от Съвета на пазителите. Хаменей казва, че демокрацията е възможна, само че ислямът има съвсем друга визия от запада, поясни проф. Симеон Евстатиев в предаването "Събота 150".

На преден план в живота в Израел през последните години излязоха дълго потискани фундаменталистки религиозни сили, отбеляза специалистът. По думите му, има легитимация на подобни движения, които са били по-маргинални в политическата сфера – и те вече влияят "не само на ниво политически разказ, но и на ниво вземане на решения".

"В своя зародиш преобладаващите сили в рамките на самия ционизъм са светски и дълго време потискат, дори инкриминират проявите на юдейски фундаментализъм, който се конкурира със светския ционизъм", уточни Евстатиев.

За "унищожението в Газа, което наблюдаваме като образ" на фона на "мъглата на войната" проф. Евстатиев посочи, че става дума "за изтласкването на един народ без оглед на цивилните жертви", за използването на глада като средство, и по оценката на редица международни организации - за геноцид.

Идеята за две държави става практически неосъществима, гласи оценката на арабиста. Той предупреди, че има хипотеза, при която хората от Газа отиват в Египет, а онези от Западния бряг – в Йордания, което би осъществило изконен колониален проект на Израел.

"Онова, което имаме, е пълноценна палестинска нация, но държава – много трудно нещо и се върви към изоставяне на тази идея."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Бърдаров

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя.  Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров. "В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3..

публикувано на 27.06.25 в 10:07

Над 30% от кандидат-курсантите във Военния университет във Велико Търново се провалиха на психотеста

Поколението "Z" има сериозни проблеми при справянето със стреса. Това е основният извод от масовия провал на българските момичета и момчета при кандидатстването за курсанти в Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново. За първа година между 30 и 40 на сто от кандидатите се провалят на психотеста . До сега проблемите основно бяха..

публикувано на 27.06.25 в 07:30

Бригаден генерал Станимир Йорданов: Швейцарският модел ще даде подготвен резерв на въоръжените сили

Националният военен университет "Васил Левски" във Велико Търново е домакин на международно военно състезание "Най-добър воин" . Турнирът ще се проведе днес и утре. В общия диалог за военно обучение, което става популярно в Европа, България може да е най-близо до швейцарския модел , смята бригаден генерал Станимир Йорданов от Дирекция..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Експерт: Агресията сред младите е свързана и с употребата на психоактивни вещества

Темата за агресията сред младите хора е много тясно свързана с темата за употребата на психоактивни вещества . За това предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в превантивно-информационния център против зависимости към Столичната община и Министерството на здравеопазването. Центърът се намира в района на Сточна гара в София, в бл...

публикувано на 25.06.25 в 09:02
Снимката е илюстративна

Как да съчетаем приятното с полезното през лятната ваканция на децата и младежите

Студентските бригади в САЩ – за едни това е приключение, сбъдната мечта и първа голяма стъпка към самостоятелността. За други – разочарование, тежък труд и усещане, че очакванията не отговарят на реалността. Всяко лято български студенти заминават на бригади в  Съединените Американски Щати.   Програмата "Work and Travel USA" дава възможност..

публикувано на 24.06.25 в 13:51

Разширяват възможностите на еЗдраве

Разширяване на достъпа до личните пациентски досиета в Националната здравноинформационна система, предлага ръководството на НЗОК на Министерството на здравеопазването . Идеята е да се даде възможност на хората, които имат достъп до еЗдраве, да могат да следят и за медицинската активност около техните роднини, възрастни или тежко болни хора. Тази..

публикувано на 24.06.25 в 10:08
д-р Ивайло Станков

Директорът на ловешкия зоопарк за издирвания хищник в Шуменско: Трябва да го надхитрят!

Продължава издирването на избягалия хищник в Шуменското плато. С подобна ситуация са се сблъскали преди 11 години в Ловеч, когато от зоопарка там избяга ягуар и се наложи опасният хищник да бъде отстрелян, защото имаше опасност да слезе в града. Един от участниците в акцията по обезвреждането на ягуара е бил настоящият директор на зоопарка..

публикувано на 24.06.25 в 07:14