Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природният газ поскъпва с под половин процент от утре

КЕВР утвърди цена на природния газ за юли от 64,55 лв./MWh

В ценовия микс за юли са включени количества по дългосрочния договор с Азербайджан и доставки на втечнен газ

Автор:
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец юли в размер на 64,55 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.

На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. 

Това означава, че синьото гориво поскъпва от утре с под половин процент.
В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България – Гърция" (IGB), съгласно дългосрочния договор с Азербайджан. Тези количества покриват значителна част от потреблението и имат важна роля за постигане на благоприятна цена на синьото гориво. "Булгаргаз" е осигурил за юли и количества втечнен природен газ по сключени договори с търговци, след организиран търг при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане, отбелязват от КЕВР. 

В утвърдената цена на природния газ са включени : компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността "обществена доставка" по чл. 17, ал. 7 от НРЦПГ и компонента за компенсиране на разходи по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в газохранилището в "Чирен", в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации, посочват от регулаторното комисия.

С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за юли - към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти, се казва още в съобщението на КЕВР.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

"Таймс": Великобритания ще признае Палестина като държава в края на седмицата

“Таймс“ твърди, че британският премиер Киър Стармър ще признае официално Палестина като държава този уикенд, след като президентът Тръмп приключи държавното си посещение във Великобритания, въпреки сериозните възражения на Вашингтон. Британският премиер отложи изявление по въпроса, докато Тръмп не си тръгне, поради опасения, че в противен..

публикувано на 18.09.25 в 04:18
Полковник Кристофър Перис

Трима полицаи са загинали в Пенсилвания, нападателят е убит

Трима полицаи са били убити, а двама са в критично състояние след конфронтация с въоръжен нападател в американсия щат Пенсилвания, съобщиха местните власти, цитирани от агенция "Ройтерс".  Извършителят е бил застрелян от органите на реда.  Полицейският комисар на щата полковник Кристофър Перис обясни, че стрелбата е станала в град Кодоръс Тауншип в..

публикувано на 18.09.25 в 02:52

Застой в преговорите между ЕС и Великобритания за фонда за отбрана

Преговорите на Обединеното кралство за присъединяване към фонда за отбрана на ЕС са в застой заради несъгласието на Лондон с таксата за участие, съобщи "Файненшъл таймс".  Обединеното кралство е изправено пред изтощителни преговори с ЕС относно таксата за участие във фонд за обществени поръчки в областта на отбраната на стойност 150 милиарда евро, докато..

публикувано на 18.09.25 в 02:33

Доналд Тръмп: Връзката между Америка и Обединеното кралство е безценна и вечна

За мен е изключителна привилегия да бъда първият американски президент, поканен на две държавни посещения, заяви Доналд Тръмп по време на пищен държавен банкет, даден в негова чест от британския крал Чарлз Трети в замъка Уиндзор. В своята реч Тръмп засегна и въпроси като търговията, Украйна и екологията.  На държавния банкет присъстваха 160 души,..

публикувано на 18.09.25 в 01:13

Католическата църква в Испания е изплатила стотици хиляди евро обезщетения на жертви на сексуално насилие

Католическата църква в Испания е изплатила стотици хиляди евро обезщетения на жертви на сексуално насилие. През 2025 година са изплатени компенсации на 39 души. Средствата са отпуснати съгласно план за обезщетение на жертвите на насилие, създаден от Католическата църква в Испания. За първата година от действието му са получени заявления от 89 души,..

публикувано на 17.09.25 в 22:10

В Плевен очакват резултатите от втория сондаж при Кожухарска чешма

В Плевен се очакват резултатите от втория сондаж при Кожухарска чешма стана ясно на заседанието на Временната комисия към Общинския съвет. Три предложения на експерти ще бъдат внесени на предстоящото заседание на местния парламент. Днешното заседание продължи близо два часа, на него не присъства представител на ВиК. Заместник-кметът Калоян Къдрийски..

публикувано на 17.09.25 в 22:00
Илюстративна снимка.

Поредица от над 100 земетресения разтревожи жители и туристи на гръцкия остров Кефалония

Голямо напрежение има сред жители и туристи на гръцкия остров Кефалония в Йонийско море, след като  в рамките на 48 часа станаха над 100 земетресения -  вторични трусове, които засега са с магнитуд до 3,9 по скалата на Рихтер. Няма информация за пострадали, но хората втора нощ остават навън в паркове и в леките си автомобили. Сеизмолозите..

публикувано на 17.09.25 в 21:53