Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 медала за българските състезатели на световното по плажен тенис

10 медала спечелиха българските състезатели на световното първенство по плажен тенис, което се проведе в италианския град Римини. В Мондиала участие взеха над 300 състезатели от 20 държави.

Световни шампиони в категорията +30 години при мъжките двойки станаха Добрил Савов и Денислав Дачев. Савов прибави още една титла и в надпреварата при смесените двойки, където триумфира с партньорката си от Чехия – Наталия Казанкина.


„Световното първенство беше проведено на много високо ниво. В него участваха състезатели от над 20 държави. Най-многобройните делегации бяха на Бразилия, Полша, Унгария и, разбира се, на домакините от Италия. Общо състезателите бяха около 300. Нашата цел беше да вземем някакъв медал, защото сме новаци на такъв форум. Ние самите се изненадахме от това, което направихме. Преизпълнихме целта, която си бяхме поставили. Много съм щастлив, че успяхме да вземем отличие в Проформата. Загубихме финала от състезателите на Бразилия, които спечелиха титлата, но пък направихме най-хубавия мач – който според публиката си беше достоен за финал. Хората бяха много доволни от този мач. При смесените двойки, заедно с партньорката ми от Чехия Наталия Казанкина, също спечелихме златото“, сподели специално за БНР златният медалист Добрил Савов, а неговият партньор Денислав Дачев допълни:


„Ние се готвим много сериозно на нашата Арена Бийч Тенис в Бургас. В последните две години успяхме да изградим 9 корта. В нашия клуб вече имаме приблизително над 100 члена. За съжаление, конкуренцията в България в този спорт все още не е на необходимото ниво. Сега, на световното първенство, ние видяхме, че за да се развиваме в този спорт, просто трябва да направим така, че в България да има повече добри играчи – на средно и високо ниво – за да може да се дърпаме напред. Хубавото на това световно първенство беше, че имаше различни дисциплини – за играчи, които са на ниво интермедия, имаше дисциплини за играчи на ниво адванс и за играчи на ниво про. Говорим за състезатели, които са в топ 100 на света и наистина са с изключителна класа. Много се радваме, че успяхме да се докоснем до тях и видяхме, че не са толкова страшни – а напротив, с упорити тренировки абсолютно е възможно да се борим с най-добрите състезатели в този спорт.“

За това има ли желаещи деца, които да се занимават с плажен тенис, колко клуба развиват този спорт, както и информация за предстоящия турнир, който ще бъде организиран на 5 и 6 юли в Бургас, можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михал Оченаш

Познат словак ще свири на Арда в Полша

Словашкият съдия Михал Оченаш бе определен за главен съдия на първия мач между полския вицешампион Ракув и Арда в плейофите на Лигата на конференциите на 21 август. Негови асистенти ще бъдат сънародниците му Адам Йекел и Тобиаш Почак, а четвъртият съдия също е от Словакия - Филип Глова. Реферите, които са на ВАР системата в този двубой, са от..

публикувано на 15.08.25 в 13:00
Лидия Енчева

Лидия Енчева отпадна на четвъртфинал в Румъния

Националката на България за "Били Джийн Кинг Къп" Лидия Енчева отпадна на четвъртфиналите на сингъл на турнира по тенис на клей в Отопени (Румъния) с награден фонд 15 хиляди долара. Поставената под номер 4 Енчева загуби от италианката Анджелика Раги с 4:6, 1:6 за 82 минути. Раги поведе с 4:0 по пътя си към успеха в първия сет, а във втората..

публикувано на 15.08.25 в 12:55
Петър Стойчев

Петър Стойчев и Таня Богомилова влизат в Световната федерация по плувни спортове

Петър Стойчев и Таня Богомилова бяха утвърдени като членове на две от комисиите на Световната федерация по плувни спортове World Aquatics. Номинациите на двамата бяха одобрени официално дни след провеждането на Конгреса на световната централа по плуване в Сингапур. Световният, европейски шампион и многократен носител на Световната купа по..

публикувано на 15.08.25 в 12:53
ЦСКА тренира с Делова, но без Скаршем

ЦСКА тренира с Делова, но без Скаршем

Полузащитникът на ЦСКА - Улаус Скаршем тренира на облекчен режим заради контузия. Норвежецът се подготвя индивидуално и не се включи към заничанието на останалите си съотборници на базата в Панчарево. Новото попълнение Кевин Додай също е контузен и не взе участие в днешната тренировка. С отбора се подготвя централният защитник Лумбард..

публикувано на 15.08.25 в 12:49
Волейболистките са полуфиналистки на световното

Волейболистките са полуфиналистки на световното в Индонезия

Националният отбор на България по волейбол за девойки до 21 години победи Полша с 3:1 (25:23, 22:25, 25:23, 25:18) на четвъртфиналите на Световното първенство в Сурабая, Индонезия. Така тимът на Драган Нешич си осигури място на полуфиналите на мондиала и чака победителя от срещата между Турция и Япония по-късно днес. България ще се бори отново за..

публикувано на 15.08.25 в 12:46

Манчестър Юнайтед предложи 80 млн. евро за юноша на Барселона

Полузащитникът на Барселона Фермин Лопес може да продължи кариерата си в Англия, съобщава изданието Fichajes. Според източника, Манчестър Юнайтед е предложил 80 милиона евро за 22-годишния испанец. Английският клуб търси заместник на Каземиро в халфовата линия. Лопес, продукт на школата на каталунския клуб, има договор с Барса до 2029 г...

публикувано на 15.08.25 в 08:50

Младежки национал вкара гол за Олимпия, трима българи отпаднаха от Лига на конференциите

Българският младежки национал Велко Йеленкович вкара гол и помогна за успеха на отбора си Олимпия (Любляна), който се добра с продължения до плейофния кръг на турнира на УЕФА Лига на Конференциите. Това се оказа и единственият български легионер, който отива към последния кръг на турнира след провелите се днес реванши в третия тур, тъй като..

публикувано на 15.08.25 в 06:01