Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С акция с пушек екоактивисти настояха за преминаване към зелена енергия

| обновено на 01.07.25 в 11:36
Снимка: Мария Петрова
С акция пред Министерски съвет екоактивисти настояха за инвестиции във възобновяеми енергийни източници, за да се избегнат все по-високи сметки за ток. Те запалиха печка на дърва пред сградата, за да призоват за преминаване към зелена енергия без замърсяване.

Десислава Микова - координатор кампания "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България обясни какви са причините за акцията.


"Намираме се пред Министески съвет на 1-ви юли, когато влизат в сила новите цени за електро- и топлоенергия. Също така започва и процедурата за подаване на молби за помощи на енергийно бедните домакинства. Тук сме, за да призовем властта за дългосрочни решения за проблема с енергийната бедност. В момента буквално държавата гори пари. Има възмжности чрез възобновяема енергия да инвестира дългосрочно с целогодишно значение", каза Микова на фона на печка с дърва въглища и соларен панел, който показваше новите варианти за производство на ток.


По данни на организацията през последните 5 години като помощи за енергийно бедни домакинства са били изплатени над 827 милиона лева, а около 80 процента от тях са отишли за финансирането на отопление с дърва. Вместо това обаче могат да бъдат инсталирани соларни панели, които да помогнат за прекъсване на модела на енергийната бедност.

"Такива системи се използват много лесно. Включват се в един контакт, но вместо да черпят енергия всъщност произвеждат енергия за останалите уреди в домакинството. Хора, които вече са ги инсталирали, имат данни, че могат да се намалят сметките с до 30 процента на година", обясни Микова. 


В отворено писмо до премиера Росен Желязков екологичната организация настоява за по-устойчив модел за подпомагане на енергийно бедните домакинства посредством соларни панели на балконите или покривите.

"Най-напред да имат план за изкореняване на енергийната бедност до 2030 г. с дългосрочно мерки, които таргетират домакинствата в уязвима ситуация. Тези дългосрочни мерки да бъдат именно свързани с инсталирането на такива балконски системи или покривни, когато това е възможно. Включването на енергийно бедни домакинства в енергийни общности с приоритет", каза Десислава Микова.

Автор на снимката с пушека: "Грийнпийс" – България.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Райчев

Андрей Райчев: Партиите се готвят отрано за президентските избори, предполагат стратегическа маневра

Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев. Атанас Зафиров: Илияна Йотова е възможна кандидатура на БСП за президент Левицата се събра през уикенда на традиционния си събор на Бузлуджа и заговори за обща лява кандидатура на президентските избори...

публикувано на 04.08.25 в 09:25

Потушен е пожарът в местността "Боаза"

Потушен е пожарът, който горя снощи в местността "Боаза" край тетевенското село Български извор. Огънят е унищожил необитаема постройка, 20 кубика дървен материал, два автомобила и сухи треви и храсти. Бързата намеса на огнеборците е спасила от пожар намираща се в близост бензиностанция, 4 сгради, четири товарни автомобила и 1 000 кубика..

публикувано на 04.08.25 в 09:00

Задържаните за корупция двама бивши сръбски министри остават в ареста

Съд в Белград остави в ареста двама бивши министри и още 11 души, заподозрени в корупционни престъпления, довели до ощетяване на бюджета на Сърбия с над 115 милиона долара. Бившите министри - на търговията и на транспорта, подадоха оставки след срутването през ноември миналата година на бетонна козирка на жп гарата в Нови Сад. Инцидентът отне..

публикувано на 04.08.25 в 08:48

В Русия започва делото за атентата в концертната зала "Крокус сити хол"

Военен съд в Русия ще гледа делото срещу задържаните за атентата в концертната зала "Крокус сити хол" в предградие на Москва. През март миналата година при нападението със стрелба по хората и последвалия пожар по време на концерт на популярна група, загинаха близо 150 души, а още стотици бяха ранени. Отговорност за атаката пое "Ислямска..

публикувано на 04.08.25 в 08:42

В Кюстендил протестираха заради безводието

Жители на Кюстендил протестираха тази сутрин пред сградата на водоснабдителното дружество в града срещу продължаващо, по думите им, месеци наред безводие. Според недоволните в някои от селата чешмите са сухи от края на миналата година. Кюстендилец, купил къща и заживял в с. Четирци, община Невестино, се оплака от постоянно безводие. Той..

публикувано на 04.08.25 в 08:07

В Плевен и Долни Дъбник продължава кампанията за популяризиране на еЗдраве

В Плевен и Долни Дъбник ще продължи кампанията за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве. Утре здравните експерти ще бъдат от 10 до 13 ч. в сградата на Областната дирекция по безопасност на храните в Плевен. На 7 август по същото време  ще са в сградата на общинската управа в Долни Дъбник. Инициативата е част от лятна..

публикувано на 04.08.25 в 07:55

Плевен се присъединява към глобалната инициатива в подкрепа на кърменето

Плевен се присъединява към глобалната инициатива за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето. Мотото на световната кампания през 2025 г. е "Инвестирайте в кърменето, инвестирайте в бъдещето". От 9 часа в Градската градина, акушерки с дългогодишен опит от Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ "Д-р Г. Странски", със съвети ще помагат на..

публикувано на 04.08.25 в 07:54