Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Стайков за поскъпването на тока: Върнахме се 10 г. назад в регулирането на цените

| Интервю
Калоян Стайков
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

"Голямата разлика при промяната в цената идва от очакваната цена, на която НЕК продава електроенергията за крайните снабдители. Разликата между прогнозната цена и постигнатата такава е около 50 лв. на мегаватчас, която позволява и намаляване при крайната цена на микса на крайните снабдители и съответно крайната цена за домакинствата".

Това обясни пред БНР председателят на Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков относно поскъпването на тока, парното и природния газ. 

Според него това, което се случва от 1 юли, е, че се върнахме 10 години назад в регулирането на цените

"Ако от 2015 до 2020 г. получавахме повече информация за това как изглежда регулираният микс, защо цените са едни, а не други, как се отнасят към пазарни фактори, международно положение, международни пазари и т.н. Тази година посоката е обратната - не знаем какъв е миксът на НЕК, има доста голямо отклонение от заявките - това не са фиксирани количества, не е ясно и отделните централи как участват в този микс. Малко е трудно да се каже дали са реални цените, защото нямаме достатъчно информация, което е много лош сигнал за това как се управлява системата в момента".

Според него следващият голям проблем е Фондът за сигурност на електроенергийната система, откъдето ще трябва да се компенсира разликата между реалната цена на борсата и тази, която ще плащат битовите потребители. Дефицитът е сведен до малко над 500 млн. лв., посочи икономистът и припомни: 

"Такъв дефицит имаше и миналата година. Тогава регулаторът каза, че бюджетът на Фонда е балансиран, ако държавата внесе 530 млн. лв. за покриването на натрупания към онзи момент дефицит. Такава вноска не е направена. Към момента решението почива на същата логика. Няма правно основание за такова решение, защото все още няма прието решение на МС за подобен трансфер".

През февруари 2024 г. фондът беше на огромен дефицит, отбеляза още Стайков. Според него Фондът може да бъде финансиран при ясни условия. Но начинът, по който регулираме системата в момента, е много по-непрозрачен от година назад, изказа мнението си той. 

"Решенията се взимат от днес за утре и не се прави дългосрочна и ясна прогноза какво се случва. Всичко трябва да е отчетно, за да сме наясно стъпка по стъпка как вървим. Няма достатъчно информация".
По думите му проблемите са в 3 посоки. Първият проблем е в НЕК. Вторият - при крайните снабдители - ако фондът няма пари, те няма да получат компенсация. А третият е във фонда - дали има достатъчно средства, така че да може да плаща освен на крайните снабдители, но и на всички контрагентите, изброи икономистът. 

Цялото интервю на Ясен Вакашински и Юлияна Корнажева с Калоян Стайков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНР почита Верка Сидерова в събота със специално издание на "Имат ли песните спиране"

Социалните мрежи се изпълниха със спомени за народната певица Верка Сидерова, която си отиде на 99-годишна възраст. Стотици почитатели споделят своите любими изпълнения, както и емблемите на Сидерова "Лале ли си, зюмбюл ли си" и "Изгряла е месечинка" - с думи на благодарност за наследството, което остави обичаната певица.  "Верка Сидерова,..

публикувано на 03.07.25 в 17:08

Митов: Изпратили сме на президента предложение за главен секретар на МВР, но няма отговор

Предприети са съгласувателни действия с президентството за назначаване на главен секретар на МВР, но до момента няма отговор. Това съобщи пред депутатите от вътрешната комисия министър Даниел Митов. "Още от самото начало след встъпването в длъжност на правителството и мен като министър сме предприели съответните съгласувателни действия с..

публикувано на 03.07.25 в 17:04

Жители на ямболски села искат да се възстанови закрита пожарна

Втора година жители на над 10 ямболски села настояват да бъде възстановен закритият преди повече от две десетилетия противопожарен участък в село Скалица. В момента населението на една трета от община Тунджа разчита на пожарникари от Ямбол, който се намира на около час пъ т. Не по-различна е ситуацията и в съседната община Стралджа...

публикувано на 03.07.25 в 17:01
Фридрих Мерц

Мерц: Време е да пораснем и да покажем собствените си сили

Германският канцлер Фридрих Мерц защити днес в реч разходите от 5% за военна отбрана, приети на срещата на върха на НАТО. Той заяви, че Европа вече не може да разчита само на САЩ и трябва да направи повече за своята сигурност. Германският канцлер Фридрих Мерц говори днес пред конференцията на Федералната асоциация на кооперативните банки и..

публикувано на 03.07.25 в 16:51
Президентите на САЩ и на Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.

Путин заяви, че ще разговаря по телефона с Тръмп

Руският президент Владимир Путин заяви, че ще разговаря с американския си колега Доналд Тръмп по телефона. Това ще бъде първият публично обявен разговор между двамата лидери от повече от две седмици. "Днес ще разговарям с президента на САЩ", каза Путин пред руските медии по време на посещение в изложбен център в Москва. 

публикувано на 03.07.25 в 16:45
Християн Мицкоски

Мицкоски смята, че "по талибански" от доклада на ЕП се изтрива "македонската идентичност и език"

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски остро критикува отпадането на термина "македонска идентичност и македонски език" от доклада на Европейския парламент за напредъка на страната към членство в Евросъюза.  Той заяви, че е предупредил за такъв "инженеринг" и отправи остри критики към предишните управляващи, допуснали, "по талибански..

публикувано на 03.07.25 в 16:36
Любослав Костов

Любослав Костов: Линията на бедност не съответства на реалностите

В момента линията на бедност би трябвало да бъде около 782 лева , като използваме индекса на цените от малката потребителска кошница, докато Социалното министерство определя размера на линията по методиката, която е спрямо общата инфлация. Това каза пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, като подчерта, че от синдиката алармират от..

публикувано на 03.07.25 в 16:26