Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Огнян Боюклиев: Законът за храните няма да проработи, защото е бухалка

| Интервю
доц. Огнян Боюклиев
Снимка: Борислава Борисова
Чуй новината! Чуй новината:

Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът по-изгоден, не да вземеш хубавото българско мляко от Родопите, а да купуваш суровината по-изгодно, а понякога и сухо мляко от Украйна. Така комемнтира доц. Огнян Боюклиев, икономист от Института за икономически изследвания на БАН, в интервю пред БНР.

"Този закон е недоносче, той няма да сработи, той е бухалка и силен популизъм. Убеден съм, че няма да сработи", заяви икономистът в предаването "12+4".

Той посочи, че неправителствена организация е дала отрицателно становище на около 150 страници:

"Борим спекулата, а никъде не е казано, какво е спекула. Не харесвам, че в закона имаме административни надценки. Това е абсурд, никъде го няма в Европа".

Според него най-скандалното е, че се говори за български стоки – "кой са българските стоки?"

И попита дали месо, внесено от Германия, преработено у нас и пуснато като филе, това ли е български продукт?

"Ако взема масло и го разфасовам в малки пакети, става ли български продукт. Няма дефиниция, кое е български продукт и кое е спекулата", посочи доц. Боюклиев.

За увеличаването на цените – от борсата до потребителя той коментира, че на тържището едни момчета с дебели златни ланци чакат земеделския производител с камиона и питат: "Какво караш и на каква цена?". Ако не им хареса цената, те му я определят.

"Председателят на ДКСБТ прави основна грешка, успокоява хората, че няма увеличаване на цените. И снощи каза, че не растат. А мен ме срещат съседи и казват, че има увеличение на цените. В Хърватия имаше протести, но те питаха къде са традиционните хърватски стоки. Аз бих казал, къде е нашият домат, той е пластмасов и е от Испания", каза още доц. Боюклиев.

 И попита:

"Каква е тази политика за евтина храна, евтин хляб. Не, трябва да е скъп и качествен българският хляб, от българско зърно, българско брашно с хубава закваска, с щипка сол, а не със сурогат и подобрител. Хлябът ни трябва да е здравословен".

Според икономиста трябва да се повишат данъците у нас, не да бъдат най-високите в Европа, но не може и да са най-ниските.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Украински военнослужещ оглежда свален руски дрон

Украински дронове отново са атакували нефтена рафинерия

Украински дронове отново са атакували Рязанската нефтена рафинерия тази нощ. При руска атака в Днипро е причинен пожар в промишлен обект.  Руски и украински източници съобщават за взривове в Рязанската рафинерия и избухнал пожар. Командващият украинските дронови сили съобщи, че са били нанесени удари и срещу склад за гориво в окупираната..

публикувано на 05.09.25 в 09:17

Радостина Жекова: Намаляването на засетите с царевица площи ще продължи

Жътвата на пролетните култури слънчоглед и царевица започна в Добруджа. До момента добивите напълно оправдават песимистичните прогнози на земеделските производители , а полета с царевица вероятно ще бъдат само почистени в подготовка за предстоящата есенна сеитбена кампания поради липса на реколта.  Четвърта поредна година финансовите резултати в..

публикувано на 05.09.25 в 08:50
УМБАЛ „Канев“ в Русе

Повдигат обвинения на задържаните за побоя над директора на полицията в Русе

Прокуратурата днес ще повдигне обвинения на четиримата задържани за побоя над директора на полицията в Русе старши комисар Николай Кожухаров.  Той остава в Интензивното отделение на болница "Канев", без опасност за живота.  Четирима задържани за нападението над шефа на полицията в Русе - трима на 19 г. и един на 15 г. Трима от нападателите са на..

публикувано на 05.09.25 в 08:43
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Гаранциите за сигурност на Украйна се изместват все повече по въздух и вода

Или ще има споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, но без войски от коалицията на желаещите, или ще има войски, но без споразумение . Това прогнозира пред БНР дипломатът и бивш заместник-министър на вътрешните работи Любомир Кючуков. Ако се стигне до разполагане на войски без споразумение, на практика това ще бъдат..

публикувано на 05.09.25 в 08:33

Любомир Стефанов: Няма алтернативно политическо мнозинство

В пикови и кризисни моменти се сещаме, че институциите не работят. Има наследени и натрупани дефицити, които се правехме, че не виждаме. Обществената ни тъкан е ерозирала, разядена. Общността не се съпреживява като общество и всеки смята, че правилата не се отнасят за него . Този прочит направи в интервю за БНР политологът Любомир..

публикувано на 05.09.25 в 08:01
Президентът на САЩ Доналд Тръмп говори днес пред журналисти в културния център

Тръмп призова евролидерите да спрат да "финансират" войната в Украйна

Президентът Доналд Тръмп призова европейските лидери да спрат да "финансират" войната на руския президент Владимир Путин в Украйна и ги обвини, че не са оказали натиск върху Китай, заради помощта му към Москва. Телевизия Fox News съобщава, че след разговор между Тръмп, украинския президент Володимир Зеленски и европейски лидери, които бяха в..

публикувано на 05.09.25 в 07:59

Пожарът в Национален парк "Рила" се разраства

Пожарът в Национален парк "Рила" се разраства. Във високата част на планината снощи са се активирали нови огнища.  Горят хвойнови храсти и клек под връх Исмаилица.   Димът от пожара в Рила стигна и в Благоевград Вятърът е основната причина за разпалването. Целият район е силно задимен.   Над 80 служители от..

публикувано на 05.09.25 в 07:50