Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

175 години от рождението на Иван Вазов

Надежда Терзи: Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев поднесе цветя на паметника на Иван Вазов.
Снимка: БГНЕС

Най-непреходното послание на Иван Вазов е да обичаме българското и да пазим своя език. Днес се навършват 175 години от рождението на поета, писателя и драматурга Иван Вазов.

"Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха!" С тези думи на Надежда Терзи, главен уредник на къщата-музей "Иван Вазов" започна тържественото честване на годишнината от рождението на Иван Вазов.

Надежда Терзи проследи неговия житейски път от рождението му в град Сопот в семейството на търговеца Минчо Вазов и Съба Вазова до последния му път към вечността.

Литературната историчка и изследователка Катя Зографова, която е и автор на книгата „Хроники на Вазовия род“, смята, че заглавието на последната стихосбирка на Иван Вазов "Не ще загине" е най-непреходното послание на Иван Вазов.

И песните на Вазов все ще се четат, благодарение на инициативи като младешко-юношеският рецитал на стихове на Иван Вазов.

В конкурса за най-добър рецитатор се включват деца от България и от чужбина. След края на рецитала В къща музей "Иван Вазов" беше открита обновената постоянна изложба за живота и творчеството на поета. 

Експозицията е нова и осъвременена, като кураторите ѝ са се опитали да привлекат вниманието и интереса, както на българските посетители, така и на чуждестранните. Директорът на Националния литературен музей подчерта Атанас Капранов, че романът "Под игото" преди да излезе на български излиза на английски.

Иван Вазов повтаря тези думи и в най-трудните моменти в своя живот и в развитието на нашата страна след тежкия Ньойски договор.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестите на "Правосъдие за всеки" сещу Сарафов излизат извън София

С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..

публикувано на 23.07.25 в 00:59

Частично бедствено положение в община Тополовград заради пожар

Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..

публикувано на 23.07.25 в 00:26
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46