През цялата нощ пожарникари са дежурили край местата, където снощи имаше активни огнища на пожари.
Аварийни екипи гасиха на 120 места в страната.
600 огнеборци са били включени в потушаването на пламъците, съобщи директорът на "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който посети мястото на пожара във вилната зона край пловдивското село Песнопой.
"След 16:00 започна изключително бързо да се усложнява ситуацията в голяма част от южната част на страната, като започнем от Пазарджик, Пловдив, Сливен, Ямбол, Кърджали, Хасково, Бургас.
На практика нямаме област, в която до момента да имаме свободни екипи. Вследствие на силния вятър всяко едно запалване прераства в изключително тежък пожар.
В голяма част от случаите колегите успяха да се справят, така че да не навлязат тези пожари в населени места. Имаме единични случаи, в които се случва да изгорят необитаеми постройки основно. Но силният вятър просто прави нашата работа изключително трудна", каза главен комисар Александър Джартов във вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой, където снощи изгоряха над 15 вили и помощни постройки и се наложи евакуация на хората.
През цялата нощ дежурните екипи са работили. В момента там обстановката е спокойна.
Заради много силния вятър повече от 20 пожара са се възпламенили на територията на цялата Пловдивска област след 18:00 вчера, каза директорът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" старши комисар Васил Димов.
В момента обстановката във вилната зона край Песнопой е спокойна, но оставаме на място, каза ст. комисар Димов, като уточни, че е започнало разследване на причините, довели до възникването на пожара. Едната версия е искра от далекопровод, другата – човешка дейност.
Все още е рано да се каже точно колко са пораженията, но за щастие няма пострадали хора, подчерта Васил Димов, като уточни, че на един възрастен мъж, който е бил много притеснен и се е почувствал зле, е оказана помощ на място:
"..може би вчера, така на първи оглед, бяха около 20 огнища, които са отделни сгради, не всички от тях са вили, някои от тях са помощни сгради към тях, но ориентировъчна бройка казвам, ще трябва днешния ден да се направи подробен оглед".
При другия голям пожар край Поповица, където изгоряха консервно предприятие и склад, също през цялата нощ са дежурили 4 екипа, като на този етап няма опасност огънят да се възпламени отново.
Сили на пожарната са били съсредоточени към сметището край Шишманци, което също е пламнало, но в малък периметър и огнеборците са успели да локализират бързо пожара.
Няма задимяване в района, предстои запръстяване на участъка и е важно да се направи преди засилване на вятъра, каквито са прогнозите, че ще има през днешния ден.
Локализиран е пожарът между белоградчишките села Граничак и Дъбравка, съобщи за Хоризонт кметът на Белоградчик Боян Минков. "Включиха се много доброволци от цялата област и успяхме да локализираме пожара, не да го напълно угасим, но е локализиран и няма пряка опасност за селата Дъбравка и Граничак, но пожарът върви в много тежък район към..
Френският президент Еманюел Макрон ще постави нови цели за отбрана на фона на заплахите от Русия и потенциалното оттегляне на Съединените щати от Европа. Това съобщиха от Елисейския дворец преди насрочената за тази вечер реч на президента пред въоръжените сили, която традиционно държи в навечерието на националния празник на Франция - Деня на..
"Чувството е уникално - да имам привилегията да играя на финал на "Уимбълдън" е нещо уникално за мен". Това казва шампионът Иван Иванов в интервю след спечелването на Уимбълдън, разпространено от Българската федерация по тенис. "Играта ми се подобрява с всяка тренировка, с всеки ден. Аз искам да напредвам, искам да се развивам и мисля,..
Службата за сигурност на Украйна (СБУ) съобщи, че е ликвидирала "агентурно-бойна група" на руските служби, отговорна за убийството в Киев тази седмица на полковник от украинското разузнаване. Полковник Иван Воронич бе застрелян посред бял ден в украинската столица в четвъртък. Убийците му - агенти на Федералната служба за сигурност на..
В ловешките села Къкрина и Брестово от 14 юли се въвежда режим на водата заради трайното засушаване и намалелия дебит на водоизточници В село Къкрина вода ше има от 8.00 ч. до 20.00 ч., но през ден, като селото е разделено на две зони в които ще има вода в различни дни. В Брестово вода ще има само потри часа От 16.00 ч. до 19.00 ч...
Екипи на пожарната гасят пожар до АМ "Струма" при Дяково. Огънят е пламнал около 17:30 ч от сухи треви край магистралата, казаха за БНР от Областната дирекция на полицията - Кюстендил. Къщите от близката махала са спасени, но огънят е обхванал борова гора. Екипите пресичат пътя на огъня да не стигне аутобана.
Русия получи уверения от Северна Корея, че ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната срещу Украйна, съобщават Ройтерс и РИА. Уверенията дойдоха по време на поредното посещение на висш руски чиновник в азиатската държава, докато руските войски - според непотвърдени изявления - продължават да напредват в Донбас. От..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...