Точно преди лятната пауза на Бунддестага германското правителство се изправи пред първата си голяма криза. Управляващите в коалиция християндемократи и социалдемократи влязоха в остър конфликт за разпределението на местата в Конституционния съд.
Кой да заеме овакантеното място в Конституционния съд на Германия? Този спор е първата голяма криза на новото германско правителство. Коалиционните партньори влязоха в остър спор за една от кандидатурите - тази на издигната от ГСДП професор Франке Брозиус-Герсдорф.
Планираното гласуване в Бундестага за трима нови съдии в Германския конституционен съд беше отложено заради спорове около нейната кандидатура, след като християндемократите я обвиниха, че е плагиатствала докторската си работа. Според тях в труда ѝ има цели абзаци, преписани от съпруга ѝ. Оказа се, че докторската работа на съпруга ѝ е писана няколко години по-късно, така че няма как Франке Брозиус-Герсдорф да бъде обвинен в плагиатство.
ГСДП отказва да оттегли кандидатурата и обвини консерваторите, че водят политическа кампания срещу Брозиус-Герсдорф заради либералните ѝ възгледи по въпроси като правото на аборт. Политици определиха ситуацията като "безпрецедентна и опасна за демокрацията“.
Конфликтът предизвика голямо напрежение в управляващата коалиция. ХДС заяви, че се търси компромисно решение до есента. Брозиус-Герсдорф междувременно е готова да отговаря на въпроси от депутатите, за да намали напрежението преди новото гласуване след лятната пауза.
Голям пожар гори в землището на град Угърчин, Ловешка област. Огънят е пламнал малко след 17 часа. Горят сухи треви и храсти. Засегната е и смесена гора. На място са 5 екипа на пожарната. В гасенето на пламъците са се включили и около 50 доброволци, както и земеделски производители с техника. Все още не е ясно точно каква площ е обхванал..
Белият дом отправи ултиматум към бездомниците, които живеят на групи в различни райони на столицата Вашингтон - че могат да избират между това да приемат лечение в приют или да отидат в затвора. След като федералните власти поеха контрола над правоохранителните органи в американската столица, говорителят на Белия дом Керълайн Левит обяви на..
Лодка с имигранти се преобърна в морето край италианския остров Лампедуза. Загинали са 20 души, сред които дете. Предполага се, че в неизвестност са около 25 души. Лодката е била забелязана от хеликоптер на италианската Финансова полиция на 13 мили югозападно от Лампедуза, веднага след което са започнали спасителните операции с неин екип, един от..
Израелската армия съобщи, че е одобрила рамката за нова офанзива в Ивицата Газа, докато Хамас осъди това, което нарече "агресивни" израелски наземни набези в град Газа. Одобреният план за разширена офанзива идва дни след като израелският кабинет за сигурност призова за превземането на най-големия град в палестинската територия след 22 месеца..
71 констативни протокола и наложени глоби за неправомерно ползвана вода от ВиК мрежата от абонати и домакинства в Кюстендилско е съставила "Кюстендилска вода“ след съвместни проверки с общините. Общата стойност на допълнително начислената консумация по съставените протоколи възлиза на над 50 000 лв. Глобите обикновено са по 500 лева. На..
Възстановен е приемът на родилки в акушеро-гинекологичния сектор в МБАЛ "Рахила Ангелова" в Перник. Родилното отделение близо месец остана затворено поради невъзможност за осигуряване на 24-часови дежурства, отново отвори врати. В момента на останалите на работа три акушерки от Перник помагат акушерки от Кюстендил, каза началникът на..
Заради продължаващи дейности по отстраняване на авария на магистралния водопровод "Черни осъм", който захранва с питейна вода Ловеч, в града ще бъде спряно водоподаването от 23:00 часа тази вечер до 6:00 утре сутринта. Водопроводът захранва и части от Плевен и Троян.
Ще успее ли Столичната община да придобие амфитеатър, който се намира върху парцел от списъка с държавни имоти с отпаднало предназначение,..
Руската имперска политика не се е променила през последните векове. Това напомни пред БНР Илиян Василев, бивш посланик на България в..
Няма пропуски или нарушения в лечението на 39-годишния Петър Стоянов, който преди няколко месеца почина след заразяване с полирезистентна бактерия и..