Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".
За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено бави проверка по подадения от нея сигнал за смъртта на сина ѝ. Мъжът е трансплантиран през октомври миналата година. През март умира от сепсис вследствие на доказана вътреболнична инфекция, посочва майката.
В България вътреболничните инфекции не се докладват, а се прикриват, разказва адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.
В своя публикация по темата тя се позовава на най-актуалния доклад на ОИСР и ЕК, според който у нас се установява антибиотична резистентност на над 50% от изследваните бактерии, като държавата ни е сред страните с най-нисък процент изследвания за установяване на вътреболнични инфекции и сред държавите с най-нисък процент на покритие с леснодостъпни диспенсъри с дезинфектанти в лечебните заведения.
Защо няма адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?
По темата разсъждава Константин Димитров - вуйчо на Петър Стоянов.
Шансът за трансплантация за Петър идва година, след като започва да поддържа живота си чрез диализа, което дава надежда на близките му, тъй като колкото по-кратка е диализата, толкова по-добро е качеството на живот с трансплантиран бъбрек. След операцията бъбрекът работи добре, но за кратко, разказва вуйчото Константин Димитров. Петър започва да поддържа температура, сменя няколко антибиотика, раната му не зараства. Оказва се, че бъбрекът не работи и семейството стига до решение за експлантация на органа.
След нея лекарите казват на вуйчото, че пациентът е с много нисък хемоглобин. Не му преливат кръв, защото не е добре, ако се прави нов опит за трансплантация. Продължава с диализното лечение в болница "Токуда". При изследвания се установява, че развива бактериална инфекция. Три седмици след изписването на мъжа от "Александровска" го приемат в "Токуда" за кръвопреливане заради ниския хемоглобин. И го вкарват за операция, разказва Константин Димитров.
"Когато отидохме за кръвопреливане, той не можеше да ходи. При изследването се установи отново тази бактерия - клебсиела, с която е заразен по време на операцията в "Александровска". Кръвта му беше вече отровена. Направиха му 13 операции. Целият му корем, пълен с гной".
Мъжът минава през ампутация на единия крак, но бактериалната инфекция е обхванала целия организъм. На 2 март сърцето му спира. Семейството решава да направи така, че да няма повече такива случаи.
"Това, което търсим, не е отмъщение към определен човек, а решение на един системен проблем. Цяла София знае за тази клебсиела в "Александровска"! Искаме да се вземат мерки от здравните власти и операционната да се приведе във вида, в който трябва да бъде.
Знам за още един случай – на жена, която е трансплантирана след него и е починала в началото на тази година.
ИА "Медицински надзор" е органът, който е компетентен да направи проверка, да установи по съответния ред това състояние и да даде съответните предписания. На 22 април изпратихме сигнал, но нищо не последва".
Семейството сезира и здравния министър.
"Той е органът, който трябва да предприеме действия и да установи защо не е извършена проверката. Забавянето може да е признак и за това, че проверката няма да е обективна. Искаме да се включат и представители на пациентски организации, на министерството, за да не може нещо да се замете".
Не знам дали може да се наложи друг извод, освен, че от ИА "Медицински надзор" действат избирателно, посочи още той.
Лошото е, че пациентът не може да избере къде да му се направи трансплантация. Има си някакъв вътрешен ред, добави вуйчото на Петър Стоянов.
"Искаме това нещо повече да не се случва с никого! Кощунство е освен да се убиват хора, да се хабят и такива безценни органи!"
От УМБАЛ "Александровска" обясниха, че са назначили вътрешна проверка по този случай. От ИА "Медицински надзор" за пореден път не отговориха на "Хоризонт" дали са започнали проверка, от коя дата и в какъв срок ще бъде завършена. А от здравното министерство посочиха, че жалбата на Симона Стоянова е възложена на компетентно административно звено на 10 юли, а действия по нея ще бъдат предприети в срок от 2 месеца.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..