Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремъл: Изявленията на Тръмп за Русия са "много сериозни" и трябва да се анализират

Дмитрий Песков
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи снощните коментари на президента на Съединените щати Доналд Тръмп като "много сериозни", добавяйки, че Москва ще се нуждае от време, за да ги анализира, предаде Ройтерс.

Коментарите на Кремъл дойдоха, след като Тръмп заплаши да наложи много високи вторични мита върху руския износ, ако до 50 дни не бъде постигнато мирно споразумение за Украйна.

Променяйки основно политиката си и подчертавайки нарастващото си разочарование от руския президент Владимир Путин, Доналд Тръмп обяви снощи за нови доставки на оръжия за Украйна и предупреди, че купувачите на руски експортни стоки могат да бъдат подложени на санкции, освен ако Русия не се съгласи на мирно споразумение за Украйна в рамките на 50 дни.

Тръмп, който заяви, че иска да бъде запомнен като миротворец, по-късно каза пред Би Би Си, визирайки Путин: "Разочарован съм от него, но не съм приключил с него. Но съм разочарован от него. Имахме сделка четири пъти и след това се прибираме и виждаме, че той е нападнал дом за възрастни хора или нещо такова в Киев".

"Изявленията на президента на САЩ са много сериозни. Със сигурност ни е нужно време, за да анализираме казаното във Вашингтон. Нещо в тях е адресирано лично до руския президент Владимир Путин", поясни Песков, вероятно визирайки, че Тръмп е изразил разочарованието си от своя руски колега.

Путин лично ще отговори на коментарите на Тръмп за Русия, "ако сметне за необходимо", каза още говорителят на Кремъл.

Освен това Песков отговори на медийни съобщения, че президентът на САЩ е повдигнал въпроса за възможността Украйна да атакува Москва и Санкт Петербург, заявявайки, че "подобна реторика" не е нова.

Песков продължи, очевидно визирайки новините за доставки на нови оръжия за Киев:

"Решенията, които се вземат във Вашингтон, в страните от НАТО и директно в Брюксел, се възприемат от украинската страна не като сигнал за мир, а като сигнал за продължаване на войната".

Той повтори, че Русия е готова да продължи преките преговори с Украйна и все още чака сигнал от Киев за това кога могат да се проведат следващите разговори.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атака с дрон срещу жилищна сграда в Киев, 7 май 2025 г.

Русия и Украйна размениха въздушни удари по обекти на енергийните им системи

По време и непосредствено след преговорите във Вашингтон Русия и Украйна размениха въздушни удари по обекти на енергийните си системи. Москва върна на Киев телата на повече от хиляда украински бойци, загинали в сраженията. Боевете по 1 300-километровия фронт не стихват, като повечето руски атаки са в района на полуобкръжения град Покровск в..

публикувано на 19.08.25 в 18:22

Желязков: Гаранциите за Украйна да включват подкрепата на европейските и евроатлантическите партньори

Гаранциите за сигурност за Украйна трябва да включват устойчивата подкрепа както на европейските, така и на евроатлантическите партньори. Това заяви министър-председателят Росен Желязков на днешната видеоконферентна среща на държавните и правителствени ръководители на държавите-членки на ЕС. Лидерите обсъдиха резултатите от проведената вчера среща..

публикувано на 19.08.25 в 18:17

Навигацията натоварва трафика към Рилския манастир през Смочево

Навигацията натоварва трафика към Рилския манастир в разгара на туристическия сезон през планинското с.Смочево, казаха от Общината. 4-класнят път обаче е тесен, с много завои, не е ремонтиран скоро и това създава трудности за водачите и пътуващите. Има риско и от ПТП-та в селото, опадяват се местните хора.  GPS-ът насочва пътуващите в разгара на..

публикувано на 19.08.25 в 18:17

Кремъл все още няма ясна позицията за потенциална среща между Путин и Зеленски

От реакцията на Кремъл на вчерашната лидерска среща в Белия дом не се разбира дали в Москва са склонни на среща между президентите Путин и Зеленски.  Кремъл отказа да се ангажира със среща между лидерите на Русия и Украйна, за която настоя президентът на Съединените щати. Съветникът на Владимир Путин по външнополитическите въпроси Юрий Ушаков..

публикувано на 19.08.25 в 18:16
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Марк Рюте допуска Украйна да получи гаранции за сигурността си, сходни с член 5 на НАТО

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте допуска Украйна да получи гаранции за сигурността си, сходни с предвидения в Североатлантическия пакт принцип на колективната отбрана: "Това, което обсъждаме тук, не е членство на Украйна в НАТО, а гаранции за сигурност по подобие на член 5". Пред американския новинарски канал "Фокс Нюз" генералният..

публикувано на 19.08.25 в 18:06

Посредниците очакват отговор от Нетаняху за новото предложение за прекратяване на огъня в Газа

Посредниците за мир между Израел и Палестина очакват отговор от правителството на Бенямин Нетаняху за предаденото му вчера поредно предложение за прекратяване на огъня в ивицата Газа. Предложението е одобрено от групировката "Хамас", която Израел си е поставил за цел да унищожи. То предвижда 60-дневно замлъкване на оръжията, освобождаване на..

публикувано на 19.08.25 в 18:04
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Следващите 15 дни ще бъдат критични за бъдещето на Украйна и Европа

Гаранциите за сигурност срещу нова руска агресия трябва да бъдат уточнени до началото на септември, когато би следвало да се състои тристранна среща за постигане на мир. Това каза президентът на Франция Еманюел Макрон в интервю за френски телевизии. Следващите 15 дни ще бъдат критични за бъдещето на Украйна и Европа, подчерта френският..

публикувано на 19.08.25 в 17:58