Най-реален сценарий за България е завладяването на българската политика и институции, взимащи решения в частна полза. От този тип политическо блато България ще се измъква много бавно, предупреди в интервю през БНР политологът Димитър Аврамов.
В предаването "12+4" на "Хоризонт" той препоръча на прокурорската колегия във ВСС да даде обяснение на обществото за решението си за оставянето на гл. прокурор Борислав Сарафов на поста, след като законът е категоричен, че има право на 6 месеца, а те изтекоха.
Според Аврамов прокуратурата създава условия за протести и недоволство на част от обществото. А днес недоволството излиза от границите на България и недоволство към управляващите ще има освен в София, но и в Берлин, Брюксел и други европейски градове.
"Това което се вижда със сигурност е, че българската прокуратура дава основания за недоволство в българското общество като действа по странен начин. ВСС е с изтекъл мандат от 3 години. Прокурорската колегия тълкува закона по начин, така че да остави главния прокурор, а съдийската колегия прави тълкувание, каквото е записано в закона", каза политологът.
И допълни:
"Българската прокуратура да излезе и обясни на обществото, защо взима позиции различни от съдийската колегия, да обясни какво значи престъпна група по смисъла на закона, как и защо."
Той припомни, да не забравяме, че е институция, която се храни с парите от данъците на гражданите и бюджета, и трябва да дава отчет на обществото през медиите.
За данните от социологическото изследване – ГЕРБ е партия лидер с 25% одобрение, ПП с 13.9%, ДПС-НН - 13,1%, а президентът е политикът с най-висок рейтинг - 39%, Аврамов коментира:
"Ще се изразя шеговито и сериозно! Продължава да няма никаква промяна в българското общество и неговите настроения. Това изследване е – продължава липсата на промяна. Имаме сложно конструирана изпълнителна власт заради любовта от участието във властта и бюджета, и няма концепция за управление."
Според Аврамов влизането в еврозоната ще повиши стабилността и личните финанси на хората и няма никакви национални цели, кои са приоритетни:
"Какво се случва в здравеопазването. В образованието виждаме - на път е да се направят грандиозни глупости и ще плащат децата високи такси. И после политици-популисти излизат и се бият в гърдите, и питат защо емигрират децата? Ами заради вас, г-н министър на МОН и заради управляващото мнозинство. И вие сте лично отговорни, защото по-евтино е да се учи в Германия."
Политологът смята, че за да има нови избори трябва да има криза в управляващото мнозинство и да се разпадне, за да се завърти процедурата. А другият вариант е мащабно недоволство и протести.
"За съжаление социално-икономическата обстановка у нас е изключително сложна и не е стабилна със здрави основи. Никой не протестира, когато се увеличава инфлацията и заплатите на дадено съсловие. Аз искам учители и полицаи да взимат високи заплати и да няма корупция, но на никого не му е ясно, по какви критерии се увеличават заплатите в административната сфера. В резултат на това, тези безотговорни политически представители, виждат, че не са контролирани и правят безпринципни коалиции или единствени – на принципа "по-добре да има някакво управление, отколкото да няма никакво". От колко години има институции с изтекли мандати, кой е виновен за това?"
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Пожарът в землището на село Илинденци, който възникна късно снощи, е бил изгасен около 5 часа тази сутрин. Това обяви за БНР кметът на Струмяни. Първоначално огънят е обхвана между 50 и 100 декара сухи треви и хвойнови храсти, като имаше опастност да стигне до село Плоски и международния път Е-79. През нощта пожарникари и доброволци са..
Не е необичайно, ако в най-горещите дни на годината изпитаме главоболие . Причините за него могат да бъдат най-различни и обикновено, наистина свързани с жегата. Главоболието обаче, може да подсказва и сериозно прегряване на тялото. " Дехидратация е една от причините за главоболието в жегите, но значение има и промяната в пулса, учестяване,..
Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..
Стотици жители и гости на Карлово присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина от рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..
В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..