Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветан Спасов: "Избирам България" дава по 5000€ и още стимули на 870 българи да се върнат от чужбина

| Интервю
Програмата "Избирам България"
Снимка: aba.government.bg

По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България" по ОПРЧР, съобщи ръководителят на УО на оперативната програма Цветан Спасов в интервю пред БНР.

В предаването "12+4" той разказа подробно за старта на новата програмата, финансирана от ЕС и национално съфинансиране. Планирано е "Избирам България" да стартира тази есен.

"Това е желана и дългоочаквана мярка и се надявам, че ще има успех. 5000 евро са малка част от голям пакет със стимули. Целта е да привлечем българи, български произход, емигранти и също към историческите български общности в страни извън ЕС.  Единственото условие е за последните 18 месеца или поне 12 да са живял в чужбина", обясни Спасов.

Пакетът за върналите се включва освен стимул за преместване на покъщнина - за страни от ЕС е до 5000 лв., а извън ЕС е 10 000 лв., отделно при завръщането всяко лице, което ползва в мярката, Агенция по заетостта (АЗ) му разработва профил и индивидуален план за включване в активна заетост, "защото очакваме да са безработни или имат възможност да започнат собствена стопанска дейност".

"Разполагаме с финансов ресурс като микрокредитиране за стартиране на бизнес. Тези, който дойдат в България ще получат по 406 лв. на месец за наем на жилище. И при заетост ще получат до 30% от размера на 6 работни заплати, ако са заети 6 месеца, а ако е до 12 месеца на работа, ще получат 50% от шестте средни работни заплати. Отделно има мерки за членовете на семейството - курсове по български език при необходимост и ще съдействаме за бързо включване на децата в образователната система – ясли, градина, училище. Това е първата част на "Избирам България" и работим заедно с АЗ и ИА за българите в чужбина", обясни подробно Цветан Спасов.

Той уточни, че на първо време има финансова готовност да бъде посрещнати 870 българи, които искат да се завърнат в родината си.

Ръководителят на УО на ОПРЧР също допълни, че има и

вторият компонент на програмата, който също е доста атрактивен:

"Опитваме се да стимулираме българите, който живеят големи градове в България да се преместят в малки селища с население под 50 000, които няма собствени жилища. Предвиден е и стимул за преместване на покъщнина и стимулиране на заетостта, като се предвижда и субсидирана заетост", обясни Спасов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Испания разбиха мрежа за трафик на непълнолетни мигранти

Полицията в Испания разби мрежа за трафик на непълнолетни мигранти. Арестувани са 11 души на островите Лансароте и Гран Канария, както и в Мадрид.  Операцията, наречена "Тритон", е започнала след изчезването на 13 непълнолетни от приюти на Канарските острови между ноември 2024-та и май 2025-а година.  Според разследващите мрежата е организирана с цел..

публикувано на 14.11.25 в 04:54

В Кипър подписаха споразумение за автоматична индексация на заплатите

В Кипър новото споразумение за автоматична индексация на заплатите в зависимост от инфлацията бе подписано от правителството, синдикатите и работодателските организации в четвъртък. Така след многомесечни преговори, довели и до общонационална стачка през септември, те сложиха край на най-големия трудов спор в страната.  От 1 януари догодина..

публикувано на 14.11.25 в 04:42

Ракетата "Ню Глен" на Джеф Безос беше изстреляна успешно

Компанията "Блу Ориджин" на милиардера Джеф Безос изстреля успешно ракетата "Ню Глен", снабдена с два апарата на НАСА за наблюдение на Марс.  Орбиталните устройства "EscaPADE" ще пътуват 22-месеца до Червената планета.  Успешното изстрелване беше извършено от стартовата площадка в Кейп Канаверал, Флорида. Мощната ракета "Ню Глен" е снабдена със седем..

публикувано на 14.11.25 в 04:36

САЩ призоваха за приемането на резолюцията им за Газа, Русия представи свой вариант

Съединените щати призоваха Съвета за сигурност на ООН да се обедини и да приеме проекторезолюция, свързана с мирния план на американския президент Доналд Тръмп за Ивицата Газа.  Според мисията на Вашингтон в световната организация, ако това не стане, то може да има тежки последици за палестинците. Миналата седмица американски представители..

публикувано на 14.11.25 в 04:25

Електроразпределително дружество с кампания срещу селфита от стълбове

Започна кампания сред младите хора "Животът струва повече от лайковете", а инициатор е едно от електопреносни дружества. Идеята е да бъдат предпазени младежи, които предприемат рискови действия с цел да направят ефектна снимка за социалните мрежи. На семинар с медиите в Боровец бяха показани и примери, установени от аварийните групи. В..

публикувано на 14.11.25 в 02:20
Жп гарата в Санта Хуста, Севиля.

Държавните железници в Испания ще връщат пари при 15-минутно закъснение

Националният железопътен превозвач в Испания ще дължи обезщетение на пътниците, ако влакът закъснеее с повече от 15 минути. Гласуваните законови промени бяха предложени от опозицията и касаят високоскоростните влакове, както и влаковете на дълги разстояния на компанията Renfe. Очаква се да влязат в сила от следващата година.  В момента пътуващите..

публикувано на 14.11.25 в 01:57

ЕК започна производство срещу "Гугъл"

Европейската комисия официално започна производство срещу "Гугъл", за да установи дали компанията нарушава правилата за равнопоставен достъп до търсачката си според Акта за цифровите пазари. Подозренията са, че американският технологичен гигант дискриминира медии и издатели чрез своята "политика за злоупотреба с репутация на сайта."  Според..

публикувано на 14.11.25 в 01:52