Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Детската болница не е сграда, а концепция"

Мария Брестничка: Скандализираме се от сумата за детска болница... Кой ще работи в нея?

"Начинът, по който се говори за този един милиард, е доста опасен"

| Интервю
Мария Брестничка
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Скандализираме се от сумата за детска болница, вместо да говорим за това кой ще работи в нея, какъв статут ще има и как ще се финансира.

Това заяви пред БНР Мария Брестничка, Национална мрежа за децата, член на Обществения съвет за създаване на Националната детска болница.

"Начинът, по който се говори за този един милиард, е доста опасен. В България никой не е строил подобна болница в последните 50 години. Това са средни стойности, изчислени на базата на последните пет построени такива големи обществени болници в Европа. Колко ще струва в България, е въпрос на адаптиране на тази цена, което е работа на Министерството на здравеопазването и здравната инвестиционна компания. 

Не знам защо един милиард изглежда много скандален за детска болница, а когато говорим за военни самолети, изведнъж милиардите не изглеждат толкова скандални. Въпросът е заради този разговор на следващия етап да не направим компромис с нещо". 

Детската болница не е сграда, а концепция, отбеляза тя в предаването "Преди всички".

"МЗ трябва да отговори на въпроса откъде ще дойдат тези 350 лекари и 577 педиатрични медицински сестри, които трябва да работят там.

Бих казала, че се правят частични усилия за решаване на проблема. Но това е въпрос на дългосрочно стратегическо планиране, при който с уважение и подкрепа да бъдат привлечени млади специалисти към педиатрията".

Възможно е за около 4 години да имаме детска болница, ако този процес бъде ефективно управляван, смята Мария Брестничка.

Национална детска болница - проект

"В момента сме на етап, в който е извършена една изключително важна работа, ясно е каква трябва да бъде тази болница. Тя е планирана на хартия и имаме отговори на въпросите кои деца трябва да лекува, кои клиники трябва да влизат, какво оборудване трябва да има. Благодарение на един огромен труд, който е дарен на българската държава от Европейската инвестиционна банка, е ясно каква трябва да бъде. Това обаче не означава, че пред нас не стоят редица предизвикателства". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвместни усилия на институциите в Плевен срещу домашното насилие

В Плевен изнесоха тревожни данни по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени. Институциите отбелязват ръст на издадените заповеди за защита при домашно насилие , постановените осъдителни присъди и предоставената помощ на жертви на такива престъпления. Домашното насилие не е просто лична трагедия , а обществен проблем,..

публикувано на 26.11.25 в 06:52

Украйна съобщава за "разбирателство" по американския мирен план

Украйна съобщи, че е постигнато "общо разбирателство" със САЩ относно мирно споразумение, целящо да сложи край на войната с Русия. Предложението се основава на 28-точковия американски план.  Президентът на САЩ Доналд Тръмп написа в социалните мрежи, че документът е прецизиран с допълнителен принос от двете страни. Той е възложил на специалния си..

публикувано на 26.11.25 в 06:36

Тристранката ще обсъжда промени в здравното осигуряване и Кодекса на труда

Очаква се Националният съвет за тристранно сътрудничество да обсъди предложения за промени в здравното осигуряване и Кодекса на труда.  Държавата да поеме здравните осигуровки по време на двете години майчинство - това предвижда промяната в Закона за здравното осигуряване, предложена от депутата от ПП-ДБ Венко Сабрутев и група народни..

обновено на 26.11.25 в 04:42

Бюджетната комисия ще разгледа законопроектите за бюджетите на ДОО и НЗОК

Бюджетната комисия в парламента ще разгледа на второ четене законопроектите за бюджета на държавното обществено осигуряване и за бюджета на Здравната каса.  След първото гласуване в пленарната зала, от управляващото мнозинство внесоха предложения за промени единствено в проектобюджета на Касата. Заради предвиденото увеличение на вноската за пенсия с 2..

обновено на 26.11.25 в 04:38

Коледният пенсионерски бонус - тема на заседанието на МС

Средствата за изплащане на коледни добавки за пенсионерите трябва да осигури на днешното си заседание правителството.  По 120 лева допълнително към пенсиите си за декември  ще получат още преди празниците около 536 хиляди възрастни с пенсии до прага на бедност от 638 лева, включително, колкото е линията на бедност за тази година.  За целта се..

публикувано на 26.11.25 в 04:30
Бронирана машина

Британската армия отново спря използването на бронираните машини "Аякс"

Британската армия отново спря използването на новите си бронирани бойни машини "Аякс", след като около 30 войници са имали проблеми с вибрациите и слуха при тренировъчно учение през уикенда, съобщи Министерството на отбраната.  Говорител на министерството заяви, че двуседмичната пауза идва, след като "малък брой войници са съобщили за симптоми на шум и..

публикувано на 26.11.25 в 04:15

В АЕЦ "Козлодуй" ще се проведе общо учение с персонала

В изпълнение на утвърдения годишен график за учения и тренировки с персонала на АЕЦ "Козлодуй", днес на територията й ще се проведе общо учение. Планира се да бъдат проиграни мерките, заложени в аварийния план на централата. Предвидено е и провеждане на частична евакуация на работещите. По време на учението ще бъде изпробвана локалната..

публикувано на 26.11.25 в 04:10