Сирийският президент Ахмед ал Шараа обвини днес Израел, че се опитва да въвлече Сирия във война, и заяви, че страната му няма да се подведе от израелската провокация, предаде Ройтерс.
"Ние, сирийският народ, знаем много добре кой се опитва да ни въвлече във война и кой работи за нашето разделение", заяви Ал Шараа във видеоизявление, излъчено по националната телевизия. "Няма да им дадем възможност да въвлекат народа ни във война, която служи единствено за разделяне на родината ни на части и сее разруха", добави той.
Сирийският президент обвини Израел, че се възползва от нестабилността след смяната на режима, като обвини израелските сили, че съсредоточават атаките си срещу гражданска инфраструктура и се опитват да провалят усилията за възстановяване на страната. "Силата сама по себе си не гарантира победа, а разпалването на война не е същото като контролирането на изхода от нея", подчерта Ал Шараа. "Ние сме по-силни от всеки опит да ни разединят", добави той.
По повод на вътрешните размирици в провинция Суейда в Южна Сирия Ал Шараа заяви, че правителството се е намесило, за да прекрати въоръжените сблъсъци между представители на местната друзка етнорелигиозна общност и членове на бедуински племена, посочва БТА.
По-рано тази седмица в провинция Суейда избухнаха тежки боеве между друзки и бедуински бойци. При сраженията имаше стотици убити, а хиляди местни жители бяха принудени да напуснат домовете си. Министерствата на отбраната и на вътрешните работи на Сирия изпратиха части, които да потушат боевете и да установят контрол върху Суейда.
По-рано днес Сирийски център за наблюдение на правата на човека, базираната във Великобритания неправителствената мониторингова организация, съобщи, че броят на жертвите на насилието е нараснал до 360 души.
Ал Шараа обвини "забранените фракции", че отхвърлят диалога и подклаждат безредиците, като същевременно обвини Израел, че използва размириците, за да нанесе въздушни удари срещу гражданска инфраструктура и да провали усилията за мир. Сирийският президент каза, че защитата на друзите и техните права е "приоритет" на неговото правителство и се обърна към друзите в Сирия с думите: "отхвърляме всеки опит да ви бутнат в ръцете на външна сила".
Продължилата близо 14 години гражданска война доведе до разделянето на Сирия на отделни анклави и откакто през декември силите на настоящия сирийски лидер Ал Шараа отстраниха от власт президента Башар Асад, новото правителство в Дамаск се стреми да постави всички сирийски територии под централизирано управление. Месеци наред друзки лидери заявяваха, че не вярват на новите сирийски власти и се противопоставяха на разполагането на техни сили в района.
Израел вчера нанесе по Дамаск масирани въздушни удари, при които беше поразена сградата на министерството на отбраната. Израелските сили нанесоха и удар близо до президентския дворец в сирийската столица. Описвайки новите сирийски управници като "зле прикрити джихадисти", Израел заяви, че няма да им позволи да разположат сили в Южна Сирия и обеща да защити друзката общност в региона.
След призиви в Израел за помощ на друзите в Сирия, десетки израелски друзи пробиха вчера граничната ограда, свързвайки се със сънародниците си от сирийска страна, съобщи сътрудник на Ройтерс. Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви, че израелските военни действат в защита на друзите и призова израелските друзи да не минават границата със Сирия.
Израел и Сирия са се споразумели за прекратяване на огъня, съобщи американският посланик в Турция Том Барак. Според него примирието е подкрепено от държавния секретар Марко Рубио, турските власти, Йордания и други съседни държави. В пост в Екс Барак, който е и специален пратеник за Сирия, отправя призив към друзите, бедуините и сунитите да..
Русия предприе тази нощ масирана атака с дронове срещу украинското черноморско пристанище Одеса. Убит е един човек. Броят на ранените се уточнява. Над 20 дрона са атакували различни части на Одеса. В града са се чули експлозии. Поразена е жилищна сграда, в която е избухнал пожар. Кметът на града Генадий Труханов и ръководителят на областната..
Пожарът в землището на село Илинденци, който възникна късно снощи, е бил изгасен около 5 часа тази сутрин. Това обяви за БНР кметът на Струмяни. Първоначално огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви и хвойнови храсти, като имаше опастност да стигне до село Плоски и международния път Е-79. През нощта пожарникари и доброволци са..
Не е необичайно, ако в най-горещите дни на годината изпитаме главоболие . Причините за него могат да бъдат най-различни и обикновено, наистина свързани с жегата. Главоболието обаче, може да подсказва и сериозно прегряване на тялото. " Дехидратация е една от причините за главоболието в жегите, но значение има и промяната в пулса, учестяване,..
Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..
Стотици жители и гости на Карлово присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина от рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..