Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравната комисия в НС обсъжда правила за минимално заплащане за медиците

Снимка: БГНЕС (архив)
Чуй новината! Чуй новината:

Здравната комисия в парламента ще разгледа четири законопроекта, с които се предлагат правила за гарантиране на минималното заплащане на работещите в болничната помощ. 

Сред тях е законопроектът на управляващите партии, който обвързва това заплащане с колективния трудов договор в здравеопазването. 

На заседанието ще присъстват протестиращите лекари от инициативата "Бъдеще в България", които се обявиха категорично против това предложение.

Протестиращите отхвърлят предложението, което има най-голям шанс да бъде одобрено от депутатите. Сред мотивите им: голяма част от болниците не са достигнали до минималните прагове на заплащане, въпреки подписан колективен договор, както и съпротивата на работодателски организации към сключването на такъв договор.

Въвеждането на достойни възнаграждения чрез КТД е доказано неефективен метод, който няма да доведе до конкретни резултати, посочват от "Бъдеще в България". И потвърждават искането си началната основна заплата за лекар без специалност да бъде 150 процента от средната за страната.

В законопроекта на ПП-ДБ се предвижда това възнаграждение също да е 150 процента от средното, а за специалистите по здравни грижи да бъде 125 процента.

И от "Възраждане" предлагат обвързване със средната заплата, а от "Величие" - 6000 лева чисто за лекарите и 4000 лева за медицинските специалисти.

В проекта на управляващите партии е заложена глоба от 15 хиляди лева за директори, неспазващи изискванията за минимални заплати.

Протестиращите предлагат при системно неспазване да се прекратява договора на болницата със Здравната каса.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вчера, 30 юли 2025 г., в Киев отново имаше протест срещу ограничаването на автономността на антикорупционните органи.

Шест жертви на руски удари в Киев

Шестима души са загинали при руските въздушни удари с дронове и ракети срещу Киев тези нощ. Според Москва руските сили вече контролират град Часов Яр в Донецка област. Четири от жертвите на руските удари са в район "Святошински" на украинската столица, а две - в "Соломенски". Сред загиналите е шестгодишно дете. Ракета е попаднала в..

публикувано на 31.07.25 в 09:16
Снимката е илюстративна

Продължава гасенето на пожара до елховското село Мелница

И днес продължава гасенето на пожара до елховското село Мелница. През цялата нощ в района останаха 8 противопожарни автомобила. Осем противопожарни екипа ще дежурят през нощта в района на елховското с. Мелница Периметърът на пожара е обхванал около 30 000 декара-изгорели са гористи местности и нискостеблена растителност. Въпреки че в..

публикувано на 31.07.25 в 08:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия

Президентът Доналд Тръмп обяви, че от 1-и август САЩ ще обложат вноса на стоки от Индия с 25% мито, плюс допълнителна, все още необявена по размер санкция, заради покупките от страна на Делхи на руски оръжия и енергийни ресурси на фона на войната в Украйна. Доналд Тръмп обяви за предстоящата митническа ставка за вноса от Индия с публикация в..

публикувано на 31.07.25 в 08:47

Тръмп е песимист за постигане на търговско споразумение с Канада

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще бъде трудно да се постигне търговско споразумение с Канада. Той каза това, след като Отава обяви планове да признае  палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември "Канада отново подчертава, че "Хамас" трябва незабавно да освободи всички заложници, отведени при..

публикувано на 31.07.25 в 08:30

Вера Стаевска: Цяла България гори! Трябва да имаме летателна техника за гасене!

Днес-31.07, отново ще се проведе протест на площад "Независимост" в столицата. Гражданите изразиха недоволството си от липсата на по-добра летателна техника за борбата срещу пожарите и във вчерашния ден. Те настояват за закупуването на такава.  В Националния план за възстановяване на природата срокът това да се случи е 2026 година, обясни пред..

публикувано на 31.07.25 в 08:20

Пореден протест с искане за купуване на летателна техника за борба срещу пожарите

И днес граждани излизат на протест с настояване страната ни да купи по-добра летателна техника за борбата срещу пожарите.   Като еколог и като  зам.-министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков Тома Белев казва, че е абсурден диалогът между институциите за специализираната техника за гасене на пожари: "В България..

публикувано на 31.07.25 в 08:17

С възпоменателна разходка студентите в Сърбия ще отбележат 9 месеца от трагедията в Нови Сад

В Сърбия - студенти, блокиращи факултета по драматични изкуства към университета в Белград, обявиха, че ще организират възпоменателна разходка утре - 1 август, за да отбележат девет месеца от срутването на козирката на жп гарата в Нови Сад.  При инцидента, който отприщи вълна от недоволство в страната, загинаха 16 души. Участниците в..

публикувано на 31.07.25 в 08:10