Заместник-кметът по екология на София Надежда Бобчева поиска мандат от столичните общински съветници за укрепване и възстановяването на терена около бившия рудник "Кремиковци", който застрашава живота и инфраструктурата на живущите в едноименния квартал.
След два дни на заседание в Столичния общински съвет ще бъде разгледан доклад, в който Столичната община, заедно с администрацията на район "Кремиковци", предлагат конкретни мерки за справяне с проблема със свлачището:
"За да можем да решим проблема с тези свлачища, които са образувани, а и с доста събралата се вече вода в самото рудно тяло, трябва да бъде изработен проект. Този имот е частен и ние няма как като община да предприемем каквито и да било действия без съгласието на този собственик.
Ето защо е изключително важно тази седмица да бъде взето това решение на Столичния общински съвет и да получим ясен мандат за предприемане на действия, свързани с разрешаването на този проблем".
От своя страна граждани от квартал "Кремиковци" също настояват - общинските съветници в София да подкрепят сключеното споразумение между Столичната община и частно дружество - да бъдат взети мерки за укрепване и възстановяване на терена около бившия рудник "Кремиковци":
"Това е процес, който се случва в последните 20-25 години и за първи път някой има възможност да предприеме действия преди да се е случил инцидент, а не след като се е случил, въпреки, че моят имот се намира на главната улица и е на по-малко от 100 метра от реалните свлачищни процеси, които са започнали".
"По-възрастните хора, които са се борили за това. Има една фраза, че ако сложат документите и хартията, която са изписали, ще запушат рудника. За първи път има някаква светлинка в тунела нещо да се случи. Да се направи нещо преди да се е случило. Взели сме кредити, купили сме, направили сме къщи. Утре ще паднат. Ще ни даде държавата по един фургон и по 300 лева помощи, както се е случвало".
След два дни Столичният общински съвет ще разгледа доклад, в който Столичната община, заедно с администрацията на район "Кремиковци", предлагат конкретни мерки за справяне с проблема със свлачищaта, които се образуват заради покачването на водата в бившия рудник.
Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..
Само в рамките на 15 минути полицията в Благоевград спаси 13-годишно момиче, избягало от дома си. По непотвърдена информация детето направило опит да сложи край на живота си. Сигналът за изчезналото дете е подаден снощи от майката. Полицейските служители незабавно предприели оперативно-издирвателни действия и уведомили всички налични..
В последните години започнаха да наричат тези театрални събития в Паталеница фестивал. И съм приятно изненада, че оценката на изследователите, които изследват гражданските Шекспирови фестивали в Европа, ни сложиха в десетката, сподели в интервю пред БНР Инна Церовска, създател на школата и артдиректор. "След като правиш нещо с огромна любов..
Напълно загасен е пожарът в цеха за производство на найлон и пакетиране на пластмасови отпадъци в Средец. Директорът на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението ст. комисар Николай Николаев заяви, че на места огънят ще продължава да тлее до края на деня. В града остава частичното бедствено положение. Черният дим..
Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия. Продължават разговорите с представители..
Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..
Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница заради натиска от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 млн. евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха министърът на миграцията Танос Плеврис и министърът на търговския флот Василис Кикилиас. Изпълнението на тази програма..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...