Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.
Промените в закона за международния търговски арбитраж бяха инициирани след журналистическо разследване, което разкри имотна мафия, свързана с групи за пране на пари. С окончателно прокараните текстове в закона се затяга режимът на работа на арбитражните институции в страната, посочи правосъдният министър Георги Георгиев
"Важното тук е да опазим арбитража от бандитите и да опазим гражданите от различните схеми, които престъпниците са използвали. Предвиждаме, на първо място, изключително сериозно затягане по отношение на режима на връчване на физически лица".
В тази връзка промените предвиждат, ако исковата молба, съобщението за насрочване на първото заседание, както и арбитражното решение не са могли да бъдат връчени реално при първия опит, връчването им на ответника трябва да бъде възложено на нотариус или частен съдебен изпълнител. Инспекторатът по Закон за съдебната власт към министъра на правосъдието ще може да извършва случайни проверки на арбитражи без конкретен повод и ще има служебен достъп до електронния архив на всички висящи и приключили висящи дела. В регистъра на арбитражите ще се вписват всички постоянни институции у нас и арбитри към тях. Вписването в регистъра ще бъде условие за законосъобразно осъществяване на арбитражна дейност, а решение, постановено от неписан арбитър или арбитраж, ще се смята за нищожно.
Само за последните години в страната са създадени 40 арбитража, постановили 600 решения, за които правосъдното министерство няма никакви реални правомощия за контрол върху дейността им.
В тази връзка се въвежда възможност министърът на правосъдието да разпорени заличаване на арбитраж от регистъра при извършване на системни тежки нарушения на закона.
Какво още трябва да се случи, за да спре всичко това, попита Бушра Халиди относно събитията в Газа. Тази седмица Израел нанесе безпрецедентен удар по катарската столица Доха, за да елиминира преговарящия за примирие екип на "Хамас". Ударът предизвика недоволството не само на арабите и европейците, но и на най-близкия израелски съюзник -..
От 15 септември започва приемът на заявления за отпускане на стипендия от инициативата на президента "Подкрепи една мечта". Еднократната финансова помощ могат да получат студенти в първи курс, които са били настанени в социални услуги или приемно семейство в 11-ти или 12-ти клас и имат успех от дипломата не по-малък от 4.00. Подкрепа ще..
Войната срещу Украйна отдавна "преля" отвъд границите й. И вчера дронове предизвикаха пожари в Приморск. Безпрецедентното в случая бе, че ударът достигна главното руско пристанище за танкери на Балтийско море, но не и самият факт, че бе нанесен на територията на Руската федерация - това отдавна не представлява нещо ново. Безпрецедентното, което..
Руската икономика в момента е в сериозно негативно състояние, заради разходите за военно оборудване и внос от Северна Корея, Иран Китай. Всички индикатори показват икономика на командно дишане, коментира Руслан Стефанов, главен икономист в ЦИД, в интервю за предаването "Събота 150". "Колективният запад продължава да прави една основна..
Основното училище "Проф. Димитър Димов" в Ловеч за осма поредна учебна година ще посрещне своите ученици с недовършено строителство на физкултурния салон. Реализацията на проекта за изграждане на нов физкултурен салон и рехабилитация на дворното пространство на училището започна през 2018 г. Дейностите бяха прекъсвани няколко пъти, а проекта в крайна..
Много важен аспект за глобална сила е способността на Европа да се отбранява и да има освен портфейла, и мускули. Как Европа да стане по-силна като отбранителен съюз? Голямата задача нейното изпълнение ще кристализира в Украйна! Тоест, може ли при намаляваща американска подкрепа, европейските страни да направят достатъчно, така че..
Вицепремиерът Атанас Зафиров и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов бяха в Шумен, за да дадат старт на процеса по саниране на жилищни сгради. Вицепремиерът Атанас Зафиров подчерта усилията на Кабинета и Регионалното министерство за спасяване на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. Това ще..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..
И след протеста утре ще се борим за падането на това правителство до последно, заяви в интервю пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и..