Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС приема окончателно промените в Закона за въвеждане на еврото

Снимка: Ани Петрова

Парламентът ще приеме окончателно промените в Закона за въвеждане на еврото, с които се дават правомощия на Министерски съвет да предприема мерки при необосновано повишаване на цените, но само на продукти от малката потребителска кошница.

Законопроектът влиза на второ гласуване в пленарна зала, след като вчера ресорната Бюджетна комисия даде зелена светлина.

Промените предвиждат по-строги мерки за борба със спекулата преди и след смяна на валутата. Предвижда се Министерският съвет да може без санкция от парламента да взема мерки и да налага правила при прекомерно увеличаване на цените, но само за стоки и услуги от малката потребителска кошница. Въвежда се изискване за еднакъв шрифт и големина при изписване на цените в лева и евро от 8 август т.г., като ще има гратисен период до 8 октомври за двойното изписване върху касовите бележки, през който период търговците няма да бъдат глобявани за нередности. Целта е да им бъде дадена възможност да се адаптират. 

Мерките срещу евентуалната спекула от страна на търговците във връзка с членството на България в еврозоната ще важат до 8 август 2026-та, а не до края на следващата година, както първоначално се предвиждаше.

Преди това депутатите трябва да приемат окончателно и промените в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс.

Целта на измененията в НК е изваждане на страната от "Сивия списък" за пране на пари. За първи път се създава ред за изземване и управление на виртуални активи. Урежда се обезпечаването и отнемането на имущество от трети недобросъвестни лица. Промените в НПК ще позволят вещите лица по автотехнически експертизи да се изслушват и дистанционно в съдебно заседания чрез видеовръзка.

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Защо се бави построяването на ГКПП

Защо се бави отварянето на ГКПП "Рудозем-Ксанти"?

Граничният контролно-пропускателен пункт "Рудозем – Ксанти" е седмият, разположен на българо-гръцката граница.  Въпреки че от началото на годината сме страна, която е част от Шенгенското пространство, той остава затворен. Никой не се ангажира със срокове, въпреки че са проведените редица срещи между институциите в двете страни. Родопчани..

публикувано на 19.11.25 в 06:50

В 8 области у нас е в сила оранжев код за интензивни валежи, а в други 15 - жълт код

Оранжев код за обилни валежи е обявен за днес за 8 области на страната. Това са областите Кюстендил, Перник, Благоевград, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Сливен и София-област.  В сила е и жълт код за интензивни дъждове в други 15 области, показва справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология.

публикувано на 19.11.25 в 06:42
Дискотеката в Кочани, където след пожар загинаха десетки младежи, а над 150 бяха ранени.

Първото заседание по делото за пожара в дискотеката в град Кочани

В Скопие за днес е насрочено първото заседание по делото за пожара в дискотека "Пулс" в град Кочани, при който на 16 март тази година загинаха 63 души, а 200 бяха ранени.  Пред съда ще застанат 38 души - бизнесмени, служители по сигурността, бивши кметове и държавни служители, които са обвинени за тежки престъпления срещу обществената безопасност.  В..

публикувано на 19.11.25 в 06:31
Стив Уиткоф

САЩ засилват тайните мирни инициативи за Украйна, докато руски удари по Харков раниха десетки

Двама високопоставени служители на американската армия са в Киев на необявено посещение и ще се срещнат с украински военни лидери, депутати и президента Володимир Зеленски, съобщи изданието "Политико", позовавайки се на двама души, запознати с планирането на визитата.  Американските представители - военният секретар Дан Дрискол и началникът на..

публикувано на 19.11.25 в 06:28
Американскиият президент Доналд Тръмп на влизане на вечерята, която даде в Белия дом в чест на гостуващия саудитски престолонаследник Мохамед бин Салман, придружен от съпругата му Мелания Тръмп.

САЩ предоставиха на Саудитска Арабия статут на основен съюзник извън НАТО

Американскиият президент Доналд Тръмп обяви, че Съединените щати предоставят на Саудитска Арабия статут на основен съюзник извън НАТО, предаде Ройтерс.  Това стана на вечеря в Белия дом в чест на гостуващия саудитски престолонаследник Мохамед бин Салман .  Американският държавен глава изтъкна и че Рияд ще се превърне в ключов фактор за осигуряване на..

публикувано на 19.11.25 в 06:04

Филми от 45 държави ще бъдат показани на Банско филм фест, който започва днес

Започва 24-ото издание на Банско филм фест - най-големия международен фестивал за планинарско кино и екстремни спортове в тази част на Европа.  Офирициалното откриване е довечера, а до края на седмицата зрителите ще могат да гледат безплатно над 80 филма и презентации на близо 20 гости от цял свят.  Филми от 45 държави ще бъдат показани в Банско, за..

публикувано на 19.11.25 в 05:18

Сухопътните войски отбелязват 147 години от създаването си

Сухопътните войски ще отбележат 147 години от създаването си.  Сливница ще бъде центърът на честванията на 140-тата годишнина победата в Сръбско-българската война.  Ритуали ще има пред гранитния монумент "Героите на Сливница" в центъра на града. След това пеши марш, посветен на героите, ще събере военните пред Пантеона на загиналите в..

публикувано на 19.11.25 в 04:51