Община Бобов дол чака разрешително от "Басейнова дирекция" и започва изкопаването на два нови кладенеца, за да реши проблемите с питейната вода, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Най-тежко е положението за с. Новоселяне, което от десетина дни е на воден режим.
Единият кладенец ще е в местността "Умната" в Новоселяне. Той ще е с дълбочина 120 м и PVC филтри. В радиус от 1000 метра до проектния кладенец има изградени други съоръжения с издадени разрешителни от "Байсенова дирекция", което също ще се използва за решаване на лошата ситуация с водата в селото.
Вторият кладенец е предвиден до градския стадион "Николай Кръстев Шулц". Той ще е с дълбочина от 80 м. Същевременно от "Кюстендилска вода" имат разработка да се ползва водата от изграден шахтов кладенец в село Коркина. При направения химичен анализ се оказва, че водата е с добри показатели. Иска се разрешение за водовземане на дневни количества от 16,285 куб. м, общо годишно 6 000 куб.м. Посоченият максимален дебит на черпене е 0,7 л/сек. Вода от водоизточника ще може да се черпи до водно ниво до 2,26 м.
Кметът Елза Величкова за ситуацията с питейната вода в общината:
"В града няма проблем, в селата са повече проблемите, защото не достига водата и от авариите, които стават".
Президентът Румен Радев очаква от правителството да вземе всички мерки, за да няма криза на горивата в България, след като САЩ наложи санкции на петролните компании "Лукойл" и "Роснефт". Държавният глава критикува управляващото мнозинство и го нарече "коалиция Магнитски". Президентът очаква правителството да вземе всички мерки, така че да няма..
В момента банките предлагат внасяне на средства без такса. Когато хората си внесат кеша по сметка предварително, банките практически ще свършат всичко без тях - ще превалутират безплатно – без такси, а хората от 1 януари ще изтеглят евро от сметките си чрез банкомат. Това каза в интервю пред БНР доц. д-р Джеймс Йоловски, главен секретар..
Проправителствена демонстрация събра десетки хиляди поддръжници на унгарския премиер Виктор Орбан по централните улици на Будапеща. Премиерът нарече шествието "Марш на мира" и написа в социалните мрежи, че Унгария казва "не" на войната и че няма да изпрати децата си на заколение по нареждане на Брюксел. Под звуците на унгарски народни..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и съпредседателят на ДБ Божидар Божанов влязоха в задочен спор за това кой ще оглави ДАНС. В кулоарите на парламента Божанов заяви, че неговата формация не подкрепя промените в закона за ДАНС, с които се отнема правомощието на президента да назначава ръководителя на службата, въпреки че днес НС отхвърли ветото на..
До 27 ноември Народното събрание трябва да избере генерален директор на Българската телеграфна агенция. Петгодишният мандат на сегашния ръководител на БТА Кирил Вълчев изтича на 27 януари 2026-а година. Председателят на парламентарната комисия по културата и медиите Тошко Йорданов обясни: "Според член 12, ал. 1, от Закона за БТА..
Движението между Царева ливада и Дряново временно е в едната лента заради катастрофа, при която загина 64-годишен мотоциклетист. По първоначална информация той е навлязъл в лентата за насрещно движение, където челно се е сблъскал с бус.
Всички в ЕС трябва да се обединим около санкциите, наложени на Русия във връзка с войната в Украйна . И второто - да се проведат незабавни разговори със страните, производителки на петрол , и да се спре покачването на цените, като компенсират недостига на пазара. Това каза пред БНР енергийният експерт Христо Казанджиев, като подчерта, че..
Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че..
Българските управляващи са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и конкретно към "Лукойл" и затова,..
"Много се радвам, че конференцията "Обществените медии - силата на аргументите" събра хора от всички краища на света" . Това заяви пред БНР Милен Митев..